Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Kako neumno je življenje, če se rodiš pod Stalinom in lahko umreš pod Putinom

Svetlana Ganuškina vodi Odbor za državljansko pomoč, rusko organizacijo za pomoč beguncem in prisilno razseljenih oseb.
Svetlana Ganuškina: Če spremljate moje intervjuje, lahko vidite, da vojno imenujem vojna. Ker to ni nobena specialna operacija. FOTO: Alisa Reihtman
Svetlana Ganuškina: Če spremljate moje intervjuje, lahko vidite, da vojno imenujem vojna. Ker to ni nobena specialna operacija. FOTO: Alisa Reihtman
14. 10. 2023 | 05:00
31:02

V nadaljevanju preberite:

Glasno nasprotuje vojni v Ukrajini, zato je pristala na sodišču in dobila status tujega agenta. Toda Svetlana Ganuškina vseeno ostaja v Moskvi. Čeprav imajo številne administrativne težave, še naprej vodi Odbor za državljansko pomoč, organizacijo za pomoč beguncem in prisilno razseljenih oseb.

Po poklicu je profesorica matematike, poučevala jo je trideset let. Najprej kot učiteljica, nato kot izredna profesorica na Ruski državni univerzi za humanistične vede. Že kot profesorica je Svetlana Ganuškina opozarjala na primere antisemitizma in diskriminacije na univerzi.

Vse življenje se zavzema za reforme v izobraževanju, še posebno se je borila, da naj javne šole obiskujejo tudi otroci migrantov in beguncev. Kasneje je bila del mednarodne delovne skupine (IWG) za preiskovanje konflikta med Armenijo in Azerbajdžanom. Delovala je predvsem pri begunskem vprašanju in se zavzemala za izpustitev vojnih ujetnikov in talcev. Prav tako je sodelovala pri več mirovniških in begunskih projektih v času obeh vojn v Čečeniji.

Za svoje delo je prejela več nagrad, večkrat je bila nominirana za Nobelovo nagrado za mir. Je članica sveta in ena od ustanoviteljic organizacije Memorial, kjer raziskujejo kršitve človekovih pravic pod vladavino Josifa Stalina, vojne zločine v Čečeniji, zagotavljajo pravno pomoč zapornikom vesti, zraven pa sodeluje tudi mreža odvetnikov pod imenom Migracije in pravo. Memorial je bil leta 2022 med tremi prejemniki Nobelove nagrade za mir.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine