Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Slovenska gospodinjstva v 2024: med videzom in resničnostjo

Ana Vezovišek pravi, da Slovenci več ko zaslužimo, več porabimo. Tudi Surs ugotavlja, da se je potrošnja gospodinjstev letos okrepila.
Ana Vezovišek FOTO: Osebni arhiv
Ana Vezovišek FOTO: Osebni arhiv
19. 12. 2024 | 20:00
19. 12. 2024 | 20:14
7:06

Kot poroča Surs, se je končna potrošnja v Sloveniji letos dvignila za 3,8 odstotka, od tega je najbolj zrasla končna potrošnja države (za 9,1 odstotka), okrepila pa se je tudi potrošnja gospodinjstev – za 1,9 odstotka. Gospodinjstva so povečala izdatke za trajne, poltrajne dobrine in storitve, medtem ko so jih za netrajne potrošne dobrine, kot denimo za hrano, pijačo, oblačila, gorivo ..., nekoliko zmanjšala.

image_alt
Država v letu 2024 zmerno in stabilno, državljani potratno

Po dveh letih visoke rasti cen hrane in energentov, ki so najbolj poganjale inflacijo, se je ta letos zaradi umirjanja omenjenih cen postopoma zniževala in v novembru na letni ravni znašala 1,7 odstotka, pri čemer so se storitve podražile za 2,8 odstotka, blago pa za dober odstotek. Od začetka leta do konca novembra je bila skupna rast cen 2,2-odstotna; pri tem so se prehrambni izdelki podražili za 1,9, energenti pa v povprečju za 0,3 odstotka.

»Odvisneži« od jeklenih konjičkov

Do konca septembra je bilo v Sloveniji prvič registriranih približno 71.500 osebnih avtomobilov, kar je povprečno okoli 7950 na mesec. Izmed teh je bilo prvič registriranih približno 40.600 novih osebnih avtomobilov ali povprečno okoli 4500 na mesec. Prvič registriranih osebnih avtomobilov je bilo sedem odstotkov več kot v prvih devetih mesecih lani, samo novih pa prav toliko.

Konec prejšnjega leta je bilo v Sloveniji 1,2 milijona registriranih osebnih avtomobilov. Predstavljali so skoraj tri četrtine vseh cestnih motornih vozil, registriranih v Sloveniji. Njihovo število se je na letni ravni povečalo za dva odstotka. Med vsemi v Sloveniji prvič registriranimi osebnimi avtomobili je bilo skoraj 48.500 oziroma 56 odstotkov novih osebnih avtov, ki pred tem niso bili registrirani v tujini. Število prvih registracij novih osebnih avtov se je na letni ravni povečalo za šest odstotkov. Večino sta poganjala dizel in bencin.

Povprečna starost osebnih avtomobilov v Sloveniji narašča, lani je presegla 11 let. Povprečno najstarejše avte so vozili v goriški (12,9 leta), najmanj stare pa v osrednjeslovenski regiji (10,3 leta).

Tudi potujemo še vedno radi

V prvi polovici letošnjega leta so prebivalci Slovenije, stari 15 let ali več, še naprej radi odkrivali svet. Za 12 odstotkov več turističnih potovanj (zasebnih in/ali poslovnih) so opravili kot v istem obdobju lani. K rasti so največ prispevala potovanja v tujino. Domači turisti so na tujem opravili za dobro četrtino več potovanj kot v istem obdobju lani, v Sloveniji pa za odstotek manj.

Ana Vezovišek FOTO: Osebni arhiv
Ana Vezovišek FOTO: Osebni arhiv

 

 

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine