
Neomejen dostop | že od 14,99€
Ljubljana je bogatejša za novo umetniško destinacijo. V secesijski stavbi nekdanje Mestne hranilnice ljubljanske je zaživela Muza– muzej in galerija, ki združuje sodobno umetnost, zgodovinsko dediščino in prostor za razmislek. Ob odprtju razstave Eho, ki vabi k tihemu poslušanju preteklosti in iskanju odgovorov v sedanjosti, smo se pogovarjali z direktorjem Muze Matkom Miočem in kustosinjo dr. Meto Kordiš.
»Muze ni mogoče opisati – treba jo je doživeti,« pravi dr. Meta Kordiš in odlično povzame izkušnjo, ki obiskovalce pričaka v novi galeriji v Ljubljani. V drugi in tretji etaži ene najlepših secesijskih stavb v prestolnici je zaživela sodobna galerija, ki ni le estetski prostor, ampak kraj dialoga – med umetniki in občinstvom, med preteklostjo in sodobnostjo, med intimo in skupnostjo. Novoodprta galerija je tako odlična dopolnitev Muzeja bančništva v prvem nadstropju.
Ob odprtju galerije v drugem in tretjem nadstropju so izdali tudi spominski bankovec in srebrnik. Namenjena sta ljubiteljem umetnosti, zbirateljem in vsem, ki želijo imeti delček zgodovine Mestne hranilnice ljubljanske. Obiskovalci ju lahko kupijo neposredno v galeriji MUZA.
»Muze ni mogoče opisati – treba jo je doživeti. Pridružite se nam in začutite umetnost, ki živi z nami! Začutite preteklost, sedanjost in predpostavljanje prihodnosti.« (Dr. Meta Kordiš, kustosinja NLB umetniške zbirke NLB)
V galeriji se bodo razstave vizualne umetnosti menjale vsaj enkrat letno. Namenjene so obiskovalcem vseh starosti, tudi najmlajšim, ki so, kot pravi naša sogovornica, najbolj pristni obiskovalci – neobremenjeni s pričakovanji, pripravljeni začutiti umetnost na čisto svoj način. »Ključno je, da jim umetnosti ne predstavljamo s težkimi razlagami, ampak jih povabimo k igri, vprašanjem in opazovanju. Naš pristop bo temeljil na vodenih pogovorih, delavnicah in doživljajskem raziskovanju razstave.«
»Prvi odzivi obiskovalcev so izjemno pozitivni. V Muzi se trudimo, da se vsakemu obiskovalcu posvetimo osebno. Ob prihodu jih prijazno pozdravimo in jim na kratko razkažemo hišo ter jih usmerimo, kako naj se gibljejo po muzeju in galeriji. To ni le klasičen pozdrav, ampak mini vodstvo, ki ga naši obiskovalci še posebej cenijo in pohvalijo na družabnih omrežjih.« (Matko Mioč, direktor Muze)
Muzej in galerija postajata novo stičišče kulturnega življenja v Ljubljani. »V prijetnem in sproščenem okolju obiskovalci uživajo v naših razstavah, interaktivnih vsebinah, delavnicah in predavanjih, ki spodbujajo kreativnost in razmišljanje. Muza je postala stičišče poslovnega sveta in sveta umetnosti v središču Ljubljane, ki povezuje jugovzhodno Evropo,« je prepričan Matko Mioč in ob tem napove, da bodo dogajanje v prihodnosti popestrili tudi z različnimi dogodki, ki bodo obiskovalcem omogočili poglobljeno doživetje umetnosti. »Organizirali bomo srečanja z umetniki, ki sodelujejo na prvi razstavi, kjer bodo obiskovalci imeli priložnost spoznati ustvarjalce osebno. Predvajali bomo njihove videovsebine, ki so del njihovega opusa in niso povezane z odkupi, kar bo omogočilo vpogled v širši kontekst njihovega dela. Poleg tega bomo ponudili posebna vodstva z umetniki po razstavi, predavanja in različne dogodke, ki bodo obogatili razumevanje in uživanje v umetnosti.«
»Vabljeni v Muzo, kjer lahko v prijetnem in sproščenem okolju uživate v sodobni umetnosti, v Muzeju bančništva Slovenije in različnih programih, ki jih izvajamo v Muzi. Muza je v eni najlepših secesijskih stavb v Ljubljani, kar samo še povečuje njen čar. Poleg razstav so na voljo tudi edinstveni spominski predmeti, kot so spominski bankovci in srebrniki, ki bodo obogatili vašo zbirko. Pridite in doživite kulturno bogastvo Ljubljane ter se prepustite umetniškim in zgodovinskim zgodbam, ki jih ponuja Muza.« (Matko Mioč)
Posebno pozornost bodo namenili tudi tujim gostom. »Galerija ponuja presek sodobne umetnosti jugovzhodne Evrope na enem mestu, kar je seveda privlačno tudi za turiste.« Prav tuji gostje radi zahajajo tudi v muzej bančništva v prvem nadstropju stavbe. »Tujce navdušuje, koliko valut smo na območju Slovenije zamenjali v zadnjih 200 letih. Za Američane ali Britance je to zelo zanimivo.« Pripravljajo vodene oglede v več mednarodnih jezikih, kot so angleščina, italijanščina, nemščina, ruščina in hrvaščina. Poleg tega smo za najmlajše obiskovalce pripravili posebno igro, ki bo njihovo izkušnjo še dodatno popestrila.
Naročnik oglasne vsebine je NLB