Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Četrt stoletja že trajajo negativni trendi v duševnem zdravju otrok in mladih

Psihiater dr. Miran Možina svari pred nevarnostjo »zaslonizacije« mladine, orodja UI pa uporablja že 70 odstotkov učencev, dijakov ali študentov.
Miran Možina FOTO: Osebni arhiv
Miran Možina FOTO: Osebni arhiv
19. 12. 2024 | 15:30
19. 12. 2024 | 16:29
6:29

Internet je v prvem četrtletju letos uporabljalo 91 odstotkov oseb, starih od 16 do 74 let, 85 odstotkov večkrat na dan, navaja Surs v svojem letošnjem Statističnem pregledu. Uporaba interneta za zasebne namene znova narašča – 71 odstotkov jih je uporabljalo neposredno sporočanje in pošiljalo sporočila prek aplikacij, kot so Viber, WhatsApp, Messenger in Snapchat, 65 odstotkov družbene medije, kot so, denimo, Instagram, Facebook, TikTok, X, in 64 odstotkov storitve e-bančništva.

image_alt
Država v letu 2024 zmerno in stabilno, državljani potratno

V vsakdanje življenje pa čedalje bolj posegajo tudi tehnologije umetne inteligence (UI). 57 odstotkov vprašanih, starih od 16 do 74 let, je odgovorilo, da te tehnologije poznajo. Več kot petina jih je uporabljala orodja generativne UI, kot so ChatGPT, Copilot, Gemini, DALL-E. Med mladimi, starimi od 16 do 24 let, je bilo takih več kot polovica. Takšna orodja je uporabljalo 70 odstotkov učencev, dijakov ali študentov.

Povečala se je tudi uporaba pametnih naprav ali sistemov. V starosti od 16 do 74 let jih je po podatkih Sursa uporabljalo že 70 odstotkov. Te naprave so povezane z internetom ali med seboj in zagotavljajo storitve, kot so daljinsko upravljanje, prilagajanje nastavitev ali prejemanje povratnih informacij. Dobra polovica jih je za brskanje po internetu oziroma gledanje videovsebin uporabljala pametno televizijo, povezano z internetom. Pametno uro, zapestnico, očala, brezžične slušalke ali druge pametne dodatke jih je uporabljalo 36 odstotkov, virtualne asistente v obliki mobilne aplikacije ali pametnega zvočnika petina, pametne gospodinjske aparate ali naprave, kot so, denimo, robotski sesalnik, pametni hladilnik …, pa 18 odstotkov.

Miran Možina FOTO: Osebni arhiv
Miran Možina FOTO: Osebni arhiv

 

 

 

 

 

 

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine