Neomejen dostop | že od 9,99€
Lunarna sonda je uspešno vzletela s površje Lune, so sporočili iz kitajske vesoljske agencije (CNSA). V nedeljo je Chang’e 6 pristal na južnem delu kraterja Apollo v kotlini Južni pol Aitken, ki leži v bližini južnega pola na nam nevidni strani Lune. Tam je robotsko plovilo nabralo vzorce, ki jih bo zdaj pripeljalo nazaj na Zemljo. Kitajska je edina država, ki je pristala na oddaljeni strani Lune, prvič ji je to uspelo v začetku leta 2019, zdaj je uspeh ponovila.
Luna je plimsko zaklenjena na naš planet, v približno enakem času zaokroži okoli svoje osi kot tudi okoli našega planeta, to pa pomeni, da nam vedno kaže isto stran. Na oddaljeni strani je težje pristati, ker je seveda nekoliko dlje, otežena je komunikacija – stik s plovilom je tokrat potekal relejnega satelita Queqiao-2, prav tako je površje tam bistveno bolj dinamično kot na nam vidni strani, kjer je ravnic več.
Če bo drzna odprava dobro tekla tudi naprej, bo Kitajska prva država, ki bo na Zemljo prinesla vzorce z nam nevidne strani Lune. Te kamnine bi lahko bile precej drugačne od vzorcev, ki so jih, denimo, prinesli astronavti programa Apollo, pa ruske sonde in nazadnje kitajska sonda Chang’e 5, ki je konec leta 2020 dostavila 1,7 kilograma vzorcev z območja Oceanus Procellarum.
Pri CNSA so se pohvalili, da je plovilo dobro vzdržalo velike temperaturne razlike in da se zdaj vrača proti Zemlji. Vzletni modul z vzorci se je po izstrelitvi s površja utrili v orbito okoli Lune, vakuumsko posodo bo modul prenesel v povratno kapsulo, ki bo v Notranji Mongoliji predvidoma pristala okoli 25. junija. Kitajski pristajalnik je dva dni zbiral vzorce, nabral naj bi dva kilograma. Kitajska bo dele vzorca razdelila tudi drugim raziskovalcem po svetu.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji