Neomejen dostop | že od 9,99€
Po vremensko pestrem dnevu z neurji, ki so v četrtek pustošila po državi, je bila noč mirna. Danes tako nadaljujejo ocenjevanje in sanacijo škode, tudi v Cerknem. Tam so zaradi obilnih padavin v četrtek poplavljali vodotoki, voda je drla po cestah in zalivala objekte, poškodovana je tudi Partizanska bolnica Franja.
Zaradi poplav so se v četrtek popoldne v Cerknem oglasile sirene za splošno nevarnost, saj je zaradi velikih količin padlega dežja voda v središču mesta drla po cestah in s seboj odnašala betonska korita za rože in zabojnik za kosovne odpadke, zalilo je tudi parkirišče pošte in pritlične prostore. Med drugim je zalilo stanovanjski objekt v kraju Gorenji Novaki, poškodovano je bilo ostrešje stanovanjskega objekta na Bukovem.
Meteorna voda je drla tudi skozi sotesko Pasice, kjer stoji Partizanska bolnica Franja. Direktor muzeja Idrija Miha Kosmač posledic, ki jih je pustilo neurje, v četrtek za medije še ni želel komentirati, saj pregleda na terenu še niso opravili. Razmere za ogled so bile namreč še prenevarne. Napovedal je, da ga bodo opravili danes zjutraj. Neurje je menda povsem uničilo tri barake v bolnici Franja – elektrarno, kuhinjo in rentgen. Še tri so močno poškodovane. Prav tako je uničena pot do Franje.
Vodja intervencije Primož Eržen iz Prostovoljnega gasilskega društva Cerkno je povedal, da so na terenu sodelovale vse razpoložljive sile, aktivirana so bila vsa gasilska društva iz Gasilske zveze Cerkno, za pomoč pa so prosili tudi društva z Idrijskega.
Škodo po neurju pospešeno popisujejo tudi v Zavarovalnici Sava in Generaliju
Zavarovancem s prijavo škode ni treba hiteti, naj pa poškodbe fotografirajo in preprečijo nastanek novih, sporočajo. Obe zavarovalnici svetujeta tudi prijavo škode prek spleta.
V Zavarovalnici Sava so STA povedali, da škodo na premoženju pospešeno beležijo, ponekod zaradi varnosti in hitrejšega ogleda tudi s pomočjo dronov, proučujejo pa tudi možnost, da bi postavili mobilne cenilne enote.
Na Dolenjskem bodo za hitrejše postopke namestili mobilni skener za ugotavljanje škode na avtomobilih zaradi toče. Kje bo postavljen in kdaj bo začel delovati, bodo objavili na svoji spletni strani.
Pomembno je, dodajajo, da zavarovanci preprečijo, da bi nastajala dodatna škoda - npr. da v primeru poškodbe objekta po fotografiranju začnejo sanacijo ali da v primeru razbitih stekel na avtomobilu prekrijejo mesta, kjer bi lahko v notranjost tekla voda, oz. avtomobil postavijo pod streho.
Zavarovalnica Sava ima na terenu vse razpoložljive ekipe, ki si prizadevajo čim hitreje kontaktirati oškodovance, a ker je škoda nastala na velikem območju, bo zaradi logistike odzivnost v nekaterih delih Slovenije morda nekoliko daljša, še sporočajo.
Zavarovancem ni treba hiteti s prijavo, poudarjajo v zavarovalnici. Škodo bodo stranke lahko prijavile še v naslednjih tednih in mesecih, najlažje in zanje tudi najhitreje prek spletne prijave oz. prek zastopnika, sporočajo.
Priporočajo, da zavarovanci pred morebitno sanacijo v lastni režiji vedno ohranijo dokaze o škodi v obliki fotografij in shranijo morebitne poškodovane predmete. Zavarovance tudi pozivajo, naj poskrbijo za lastno varnost in ne ogrožajo sebe ali drugih s hitenjem ali nestrokovnim ravnanjem za odpravo škode (npr. pri delu na strehi ali pri odstranjevanju vej in dreves). Vsi nasveti glede prijave škode so sicer objavljeni na spletni strani Generalija.
Do četrtka so prejeli že več kot 500 prijav škod zaradi neurja, največ iz Prekmurja. Pri tem je okrog 70 odstotkov škod na nepremičninah - na strehah in fasadah.
Lani so zabeležili skoraj 6500 škod zaradi naravnih nesreč, letos do 1. julija letos že skoraj 3000.
Zaskrbljenost je izrazilo tudi ministrstvo za kulturo, kjer so zapisali, da so se »zjutraj do Franje s pomočjo lokalne civilne zaščite in gasilcev prebili sodelavci Mestnega muzeja Idrija, ki upravlja območje. Po prvih informacijah so v celoti uničene tri barake, še tri so delno poškodovane, uničena sta dostop do vhodnega objekta in električna napeljava. Takoj ko bo zagotovljen varen prehod, se bodo ekipi na terenu pridružili sodelavci Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, kjer smo že aktivirali ekipe za popis škode in pripravo interventnih ukrepov.« Bojijo pa se, da Franja ne bo edini primer v neurju poškodovane kulturne dediščine.
Območje si bosta na terenu prihodnji teden ogledala tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko ter minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan z ministrskima ekipama. Že danes popoldne pa se bo z županom Občine Cerkno Gašperjem Uršičem srečal predsednik državnega sveta Marko Lotrič.
Bolnica Franja je kulturni spomenik državnega pomena, nosilec znaka evropske dediščine in vpisana na Unescov poskusni seznam svetovne dediščine. Franjo je že leta 2007 zelo prizadel udar vode. Takrat je neurje skoraj povsem uničilo 14 od 16 barak.
Ocena škode in odpravljanje posledic se bosta tako nadaljevala danes, tudi na območju Krškega, kjer je v četrtek klestila velika toča.
Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda si bo danes ogledal poškodbe na šolskih objektih v Pomurju, ustavil se bo na Osnovni šoli Cankova, na Osnovni šoli Turnišče in na Biotehniški šoli Rakičan.
Slovenska karitas in Rdeči križ Slovenije zbirata pomoč
V četrtkovih neurjih so številna gospodinjstva utrpela hujšo škodo, zato so pri Slovenski karitas in Rdečem križu Slovenije začeli zbirati prispevke za pomoč najbolj prizadetim v neurjih v Sloveniji letos. Slovenska karitas je z donacijo 20.000 evrov že pomagala številnim gospodinjstvom, ki jih je neurje s točo in vetrom najbolj prizadelo.
Ker mnogi ne bodo zmogli sami odpraviti posledic slabega vremena, bodo v Slovenski karitas prihodnjih dneh z namenom pomoči na najbolj prizadetih območjih stopili v stik s prizadetimi gospodinjstvi.
Vse, ki bi želeli pomagati, prosijo, da svoj dar za prizadete družine nakažejo na transakcijski račun Slovenske karitas, pošljejo pa lahko tudi sms-sporočilo KARITAS5 ali KARITAS10 na 1919 in s tem darujejo pet oz. deset evrov.
Z zbiranjem pomoči za prizadete prebivalce pri sanaciji škode, ki jo je v zadnjih dveh dneh povzročilo neurje, pa danes začenjajo tudi na Rdečem križu Slovenije. STA
Sicer pa se je ozračje ponoči umirilo in se postopno zjasnilo. Na Primorskem bo danes pretežno jasno s šibko burjo, drugod bo občasno nekaj kopaste oblačnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 29, na Primorskem do 32 stopinj Celzija, še napoveduje Arso. V soboto, nedeljo in ponedeljek bo sončno in spet bolj vroče.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji