Neomejen dostop | že od 9,99€
Za četrtek zvečer, ponoči in v petek je Agencija RS za okolje (Arso) zaradi padavin razglasila oranžno opozorilo. Poplave so možne po vsej državi. Opozorilo bo veljalo vse do jutri do okoli 23. ure.
Radarska slika padavin je že proti četrtkovemu večeru kazala prihod prvih neviht na območje Goriške, širše Severne Primorske in dela Gorenjske. Arso je sporočil, da so med 16. in 19. uro na Predelu izmerili že 60,2 milimetra padavin, na Kaninu 54,6, Kredarici 50,4, Rudnem polju 42,1, Vršiču 33,5 in v Ratečah 31,5. Kasneje se je območje padavin razširilo na širši sever države, zatem pa začelo prehajati proti vzhodu. Prvi naliv je že zvečer prešel tudi Ljubljano.
Arso je nekaj pred 23. uro ponovno objavil podatke o najmočnejših nalivih. Največja količina dežja je padla v Posočju, na Krnu kar 107 litrov na kvadratni meter, najmočnejši naliv v zadnjih urah pred objavo pa so izmerili na Krvavcu, kjer je med 20.30 in 21. uro padlo 30 litrov dežja na kvadratni meter.
Po podatkih Arsa, objavljenih že ob 20. uri, so v Posočju in na Gorenjskem reke že pričele naraščati, v večjem delu države pa se je vodnatost rek počasi zmanjševala. Pretoki rek so bili povečini srednji, posamezne reke v vzhodni Sloveniji pa so ohranjale velike pretoke. Za okoli 23. ure in jutri okoli 12. ure so napovedali tudi možnost razlivanja morja na najbolj izpostavljenih delih obale.
Uprava za zaščito in reševanje navaja že številne intervencije, med drugim na območjih Apač, Bleda, Celja, Cerknice, Cerkna, Črne na Koroškem, Domžal, Idrije, Jesenic, Jezerskega, Kamnika, Kanala, Kranja, Krškega, Ljubljane, Litije, Novega mesta, Radovljice, Šenčurja, Škofje Loke, Vojnika in Žirov.
Na Koroškem je na regionalno cesto Mežica–Črna na Koroškem v Bregu zdrsnil plaz, v Spodnjem Javorju pa je poplavljena cesta Javorje–Črna na Koroškem.
Reka Meža je v Črni že prestopila bregove, je v oddaji Odmevi na TV Slovenije povedal Janez Polajnar z Arsa. Po podatkih s spletne strani Arsa, ima Meža visokovodni pretok, številne ostale reke v severni Sloveniji pa velike pretoke.
Po dosedanjih podatkih je bilo najhuje v Radovljici, kjer je poplavilo več stanovanjskih objektov in šolo, je v Odmevih povedal državni sekretar na obrambnem ministrstvu Rudi Medved. Gasilci PGD Begunje so objavili, da je voda dvakrat zalila tudi prostore centra za vojaško usposabljanje v Poljčah in ogrožala stanovanjsko hišo v Dvorski Vasi.
Podrobnosti intervencij po državi sicer večinoma še niso znane. Ponekod znova navajajo podrto drevje, vdore meteorne vode ali odkrite strehe.
Na popoldanski novinarski konferenci Arsa ob izrednih vremenskih razmerah je meteorolog Brane Gregorčič pojasnil, da se danes obeta nenavadna vremenska motnja, ki bolj spominja na jesen kot na poletje. Hladen atlantski zrak je prodrl v Sredozemlje, zaradi česar je nastal ciklon. Namesto intenzivnih, a kratkih neurij bo 36 ur vremenska fronta visela nad celotno državo. Kombinacija tega s poletno vročino in vlažnim zrakom bo povzročila dolgotrajne nalive. V večjem delu Slovenije pričakujejo od 50 do sto litrov dežja, ponekod bi lahko v manj kot 36 urah padlo tudi do 200 litrov dežja, kar je toliko kot sicer v vsem mesecu, je pojasnil Gregorčič.
Zaradi takšnih padavin bodo verjetno poplavljali vodotoki. Janez Polajnar z Arsa je pojasnil, da so že zdaj pretoki rek srednji ali celo veliki, zaradi obilice padavin v zadnjem času tudi do štirikrat večji, kot je običajno za poletje. »Naraščanje rek bo silovito, zlasti v noči s četrtka na petek,« je dejal. Pričakujejo razlivanja rek, tudi na območjih, ki sicer niso značilna poplavna območja. »Imamo še nekaj ur časa, da se ljudje ob vodotokih pripravijo na poplave,« je dejal.
V noči na petek so verjetne poplave hudournikov in manjših rek v severni in osrednji Sloveniji, v petek čez dan in v noči na soboto pa poplave rek v Podravju, Pomurju, Posavju, v porečju Savinje in Krke, Kolpe ter na širšem območju osrednje Slovenije. Poplave se bodo predvidoma nadaljevale in ponekod še stopnjevale tudi v soboto. V tem času bo na območjih z močnejšimi nalivi poplavila tudi padavinska voda v več delih države, so opozorili na Arsu.
Neža Kodre z Agencije za vode je pojasnila, da stanje pozorno spremljajo. Če bo treba, bodo začeli postavljati nasipe in preusmerjati poplave na območja, kjer bo škoda manjša. Prebivalce ob vodah je pozvala, naj zeleni odrez, bale sena, mehanizacijo, drva in druge materiale nemudoma odstranijo z obalnih pasov, saj bi to utegnilo mašiti struge med poplavami in povečati škodo.
Po podatkih Geološkega zavoda Slovenije bo od četrtka zvečer do vključno sobote zaradi napovedanih povečanih padavin in namočenosti tal povečana verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov po celotni državi. Verjetnost pojavljanja zemeljskih plazov se bo povečevala sorazmerno s količino padavin. Prebivalci naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih. Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na površinsko zastajanje vode, svetujejo. Jernej Jež z Geološkega zavoda je posvaril pred nevarnostjo zemeljskih plazov in nastanka hudournikov, ki bodo odnašali zemljo in drevesa. »Ljudje naj poskrbijo za svojo varnost in naj ne rešujejo svojega imetja za vsako ceno,« je dejal.
Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je pozval, naj ljudje zaradi nekaj centimetrov vode ne kličejo na 112, saj s tem zasedajo linijo za tiste, ki bodo morda resno ogroženi. Civilna zaščita bo v pripravljenosti na celotnem območju Slovenije, nared je del vojske. Po Šestanovi oceni je v skladiščih dovolj protipoplavnih vreč in druge opreme, da bodo lahko pomagali občinam, če jim bo te zmanjkalo. Pri tem je vse prebivalce pozval, naj upoštevajo opozorila in nasvete pristojnih.
Za jutrišnji dan so na Arsu napovedali novo novinarsko konferenco o trenutnem stanju in obetih.
Močno bo deževalo tudi v Avstriji, kjer so pričeli s predpraznenjem enega od akumulacijskih jezer na reki Dravi, je popoldne v oddaji Svet na Kanalu A pojasnil hidrolog Janez Polajnar.
»Gladino bodo znižali za 150 centimetrov, kar pomeni, da bo pretok Drave v Sloveniji tekom noči in jutri kar močno porasel, tam okrog 1000 kubičnih metrov na sekundo,« je dejal. Na ta način bodo pripravili prostor za morebitne silne padavine in preprečili silovite poplave, kot smo jim bili priča 2012, je še pojasnil.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji