Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Oblasti najstnikom zasegle več tisoč mravelj, vrednih milijon kenijskih šilingov

Kenijska služba za divje živali je zapisala, da so najstniki mravlje prodajali v Evropo in Azijo.
Lornoy David in Seppe Lodewijckx. FOTO: Monicah Mwangi/Reuters
Lornoy David in Seppe Lodewijckx. FOTO: Monicah Mwangi/Reuters
L. Š.
17. 4. 2025 | 11:07
17. 4. 2025 | 13:05
2:19

Belgijska najstnika, ki so ju kenijske oblasti priprle zaradi več tisoč mravelj, ki sta jih skrivala v testnih epruvetah, sta bila v torek obtožena živalskega piratstva, poroča CNN. Lornoy David in Seppe Lodewijckx sta na sodišču v Nairobiju v svojo obrambo dejala, da sta mravlje zbirala za hobi in da nista vedela, da je takšno zbiranje ilegalno.

V podobnem sodnem primeru sta bila v Keniji živalskega pirastva obtožena Kenijec Dennis Ng’ang’a in Vietnamec Duh Hung Nguyen, ki so jima oblasti zasegle 400 mravelj. 

Oblasti so skupno vrednost zaseženih mravelj, ki pripadajo vrsti Messor cephalotes, ocenile na milijon kenijskih šilingov oziroma sedem tisoč evrov. Že sama matica, ki lahko v dolžino zraste od 20 do 25 milimetrov, stane od 150 do 180 evrov. »Zbirateljem je vrsta Messor cephalotes všeč tako zaradi velikosti posameznih mravelj kot zaradi velikosti kolonij in njihovega izjemnega širjenja,« piše na spletni strani Ant on Top

Mravlje so bile v epruvetah zavite v vato, saj menda tako ostanejo žive dlje časa. FOTO: Monicah Mwangi/Reuters
Mravlje so bile v epruvetah zavite v vato, saj menda tako ostanejo žive dlje časa. FOTO: Monicah Mwangi/Reuters

Kenijska služba za divje živali je podala izjavo, v kateri je zapisano, da so vsi štirje najstniki mravlje prodajali v Evropo in Azijo. Šlo je namreč za endemično mravljo iz vzhodne Afrike, ta pa je v tujini močno zaželena. »Ne le da nezakonit izvoz mravelj škodi našemu okolju in biodiverziteti, lokalne skupnosti in raziskovalce tudi prikrajša za raziskave in potencialen dobiček,« so zapisali. 

Kenija se je v preteklosti že borila proti preprodaji živali in okončin večjih živali, v prvi vrsti slonov in nosorogov. Po mnenju kenijske službe za divje živali primera poskusa tihotapljenja mravelj predstavljata »spremembo smeri v svetu ilegale, saj so se preprodajalci zdaj zatekli k malim živalim.«

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine