Neomejen dostop | že od 9,99€
Nacionalne akademije znanosti, inženirstva in medicine v ZDA so leta 2018 objavile poročilo z naslovom Spolno nadlegovanje žensk: Klima, kultura in posledice v akademskih znanostih, inženirstvu in medicini. Kljub razlikam med ameriškim in slovenskim akademskim in pravnim sistemom je poročilo informativno čtivo tudi za vse v slovenskem akademskem okolju (pod tem izrazom razumem celotno skupnost, ki se ukvarja z raziskovalno dejavnostjo in/ali visokošolskim izobraževanjem).
Spolno nadlegovanje lahko razdelimo v tri kategorije. Najbolj razširjeno je nadlegovanje zaradi spola: verbalno in neverbalno vedenje, ki izraža sovražno, žaljivo, prezirljivo in podobno stališče do osebe zaradi spola. Primeri so seksistične šale in izjave (»ženske niso za ta in ta poklic oziroma funkcijo oziroma opravilo«), komentarji o seksualni (ne)privlačnosti, neželeni pogovori ali pošiljanje slik s spolno vsebino, vulgarni izrazi in geste.
Druga kategorija je neželena spolna pozornost, ki vključuje neželeno dotikanje, nepovabljena, neželena, nevzajemna osvajanja, povabila ali predloge. V kategorijo spolno prepričevanje (quid pro quo) spadajo situacije, v katerih je neželena spolna pozornost povezana s pritiski, na primer obljubami ugodnosti v zameno za spolne usluge ali grožnjami v primeru odklonitve.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se