Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Med ognjem in nebom

Prejšnji izbruh na La Palmi, leta 1971, je trajal tri tedne, izbruh pred tem, leta 1949, pet tednov.
Vulkanski izbruh na vulkanskem otoku, kot je La Palma, ni presenečenje. FOTO: Julian Ruiz Sandoval/Reuters
Vulkanski izbruh na vulkanskem otoku, kot je La Palma, ni presenečenje. FOTO: Julian Ruiz Sandoval/Reuters
30. 9. 2021 | 05:00
30. 9. 2021 | 12:44
6:24

V nadaljevanju preberite:


Prejšnji teden se je z jesenskim enakonočjem uradno končalo še eno poletje. Zadnji dnevi letošnjega poletja pa so bili zelo posebni na kanarskem otoku La Palma. Tresenje tal je napovedovalo, da se prebuja vulkan Cumbre Vieja na jugozahodnem delu otoka. Devetnajstega septembra, v nedeljo popoldne, je izbruhnil. Kako dolgo bo trajal izbruh, je težko natančno napovedati – po ocenah od nekaj tednov do nekaj mesecev. Prejšnji izbruh na La Palmi, leta 1971, je trajal tri tedne, izbruh pred tem, leta 1949, pet tednov.

Za astronome je La Palma kljub svoji majhnosti (meri približno 25 kilometrov po širini in 40 kilometrov po dolžini) pomemben kraj. V neposredni bližini vrha otoka, ki je po skupini skal, spominjajoče na v krogu plešoče otroke, dobil ime Roque de los Muchachos, je na 2400 metrih nadmorske višine istoimenski observatorij.

Visoki vrhovi vulkanskih otokov (poleg La Palme je pomemben observatorij tudi na sosednjem otoku Tenerife in na vrhu Mauna Kea na Havajih) so zelo primerni za astronomska opazovanja, saj so nad inverzijsko plastjo oziroma nad oblaki, tok zraka pa je zaradi stabilnega oceanskega okolja miren, brez turbulenc, ki bi povzročale migotanje zvezd in kvarile astronomske posnetke.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine