Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Novice

HSE na vročem maloprodajnem trgu elektrike

Holding Slovenske elektrarne je od Elektra Celje in Elektra Gorenjska odkupil 51-odstotni delež družbe ECE.
Ob podpisu pogodbe o prodaji deleža v družbi ECE so sogovorniki poudarili, da gre za pomembno pridobitev za skupino HSE, ki s tem vstopa na maloprodajni trg. Z leve sedijo predsednik uprave Elektra Gorenjska Ivan Šmon, predsednik uprave Elektra Celje Boris Kupec, generalni direktor HSE Viktor Vračar in direktor ECE Sebastijan Roudi. FOTO: HSE
Ob podpisu pogodbe o prodaji deleža v družbi ECE so sogovorniki poudarili, da gre za pomembno pridobitev za skupino HSE, ki s tem vstopa na maloprodajni trg. Z leve sedijo predsednik uprave Elektra Gorenjska Ivan Šmon, predsednik uprave Elektra Celje Boris Kupec, generalni direktor HSE Viktor Vračar in direktor ECE Sebastijan Roudi. FOTO: HSE
Špela Kuralt
14. 10. 2021 | 16:30
15. 10. 2021 | 13:11
3:49

S podpisom pogodbe o prodaji 37,9-odstotnega deleža podjetja Elektro Celje in 13,1-odstotnega deleža podjetja Elektro Gorenjska v družbi ECE je Holding Slovenske elektrarne (HSE) postal 51-odstotni, večinski lastnik družbe ECE. V HSE si obetajo predvsem dolgoročne pozitivne učinke, direktor ECE Sebastijan Roudi pa je dejal, da bodo imeli s tem dostop do stabilnih in zanesljivih virov energije. Dodal je, da cen za končne uporabnike letos zagotovo ne bodo dvignili.

Kot je ob današnjem podpisu pogodbe dejal generalni direktor HSE Viktor Vračar, je vstop družbe ECE v skupino HSE le še formalnost, saj že leta z njimi gradijo »partnerski odnos«. Dolgoročno pričakujejo izkoriščanje sinergij, ki iz te povezave izhajajo, predvsem pa »večjo zanesljivost preskrbe in boljše storitve«. V skupne ponudbe na končnem trgu želijo vključiti tudi druge družbe iz skupine HSE, je še dejal Vračar: »Denimo gradbeno podjetje RGP, projektantsko družbo HSE Invest in HTZ kot ponudnika sončnih elektrarn. Cilj sta zanesljiva, cenovno ugodna dobava električne energije in drugih energentov ter razvoj novih storitev.«

image_alt
Cena energetske preobrazbe Slovenije

Vračar je poudaril, da so z ECE v skupini HSE lahko tudi najbolj konkurenčni: »Ker imamo v celotni verigi vrsto razpršenih virov, hidroelektrarne, gradimo sončne elektrarne, načrtujemo umeščanje vetrnih, ni samo Teš.« Priznal pa je, da bo tako lažje tudi za Teš: »Termoelektrarna zagotavlja približno tretjino proizvodnje domače električne energije. V operativnem smislu zelo dobro deluje in zanesljivo preskrbuje z električno energijo že vrsto let, problem pa so emisijski kuponi.«

image_alt
Emisijski kuponi največja grožnja termoelektrarni

Od prodaje deleža v ECE, ki ima več kot 15-odstotni delež na trgu električne energije v Sloveniji, si precej obetajo tudi v Elektru Celje, je dejal predsednik uprave Boris Kupec: »V družbi ECE ostajamo približno 37-odstotni lastnik in to bo v prihodnje dobra naložba.«

Podražitev (še) ne bo

Direktor ECE Roudi je dejal, da z vstopom v skupino HSE družba ECE dobiva novega zanesljivega poslovnega partnerja: »Močno kapitalsko ozadje skupine HSE bo pomagalo tudi pri ponudbi večjih, kompleksnejših in finančno zahtevnejših projektov, ki jih do zdaj nismo izvajali, kot so energetske sanacije in energetski kontraktingi. Prav tako pričakujemo, da bomo znotraj skupine zmanjšali tveganja, ki jih zdaj prevzemamo pri dolgoročnem nakupu in prodaji energentov.«

image_alt
Cene električne energije bodo višje za okrog 30 odstotkov

Prav zaradi dolgoročnih nakupov energije letos zagotovo ne bodo dvignili cen za končne uporabnike, je zatrdil Roudi: »Če cene v prihodnjem letu ne bodo upadle, bomo sprejeli odločitev, ko bo treba. V tem trenutku je še ni treba. Ne želimo pa si, da bi visoke cene na veleprodajnih trgih vztrajale še vse prihodnje leto, kajti potem lahko leta 2023 pričakujemo bistvene spremembe.«

Kupec je pri tem dodal, da poraba električne energije na leto zraste za dva odstotka. Lani je sicer padla, a lansko leto zaradi epidemije ni primerljivo z drugimi leti. Kupec je poudaril, da zagotovo v ospredje prihaja tudi problem energetske osiromašenosti dela uporabnikov, čeprav se trenutno s tem še ne srečujejo: »Se pa na to pripravljamo tako, da uvajamo avtomatizacijo in digitalizacijo omrežja, s čimer bomo omogočili našim odjemalcem, da postanejo aktivni uporabniki in začnejo z energijo skrbno ravnati.«

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine