Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Najprej je strah, nato se pojavi upanje – ampak ne za vse

Diskurz populizma in skrajne desnice temelji na instrumentalizaciji kriz, meni znana sociolingvistka Ruth Wodak, ki jo je gostilo Slovensko sociološko društvo.
Ruth Wodak: »Skrajno desne stranke imajo veliko simpatij do Rusije. Avstrijski FPÖ je celo podpisal sporazum o sodelovanju z vladajočo stranko Enotna Rusija, ki podpira ruskega predsednika Vladimirja Putina.«. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Ruth Wodak: »Skrajno desne stranke imajo veliko simpatij do Rusije. Avstrijski FPÖ je celo podpisal sporazum o sodelovanju z vladajočo stranko Enotna Rusija, ki podpira ruskega predsednika Vladimirja Putina.«. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
9. 11. 2024 | 05:00
9. 11. 2024 | 15:03
23:15

V nadaljevanju preberite:

Z Ruth Wodak, avstrijsko sociolingvistko in univerzitetno profesorico, ki se posveča analizi populistične retorike in radikalne desnice, smo se pogovarjali v Kopru, kjer jo je na svojem oktobrskem letnem srečanju gostilo Slovensko sociološko društvo. Po zmagi Donalda Trumpa na ameriških predsedniških volitvah pa smo jo naknadno prosili za komentar.

»Vsekakor bo tehtna analiza vzrokov terjala bolj poglobljeno preučitev dogajanja. Špekuliramo lahko, koliko je k temu pripomogel Bidnov prepozen umik iz predsedniške tekme in ali je bila Kamala Harris prava kandidatka, saj je bila dozdajšnja Bidnova podpredsednica. Številni so jo videli kot tisto, ki bo nadaljevala Bidnovo politiko, ta pa je bila v javnem mnenju prepoznana kot neuspešna. Ne glede na to, da je naknadno vstopila v kampanjo in so jo volivci zaradi pomanjkanja časa tudi slabše poznali, je svoje delo dobro opravila. Prevladal pa je strah pred izgubo nadzora, ki ga je Trump instrumentaliziral bodisi s kriminaliziranjem ilegalnih imigracij bodisi s poudarjanjem življenjskih stroškov in draginje – ne glede na to, da gre Združenim državam Amerike gospodarsko dobro in da se inflacija znižuje. Obstaja tudi možnost, da je pomembno vlogo odigral seksizem, predvsem pri mladih afroameriških moških, ki naj bi glasovali za Trumpa, ker ta predstavlja močno moško figuro. Ponovno je deloval tudi njegov slogan Naredimo Ameriko spet veliko. Vzrokov je zagotovo več,« pojasnjuje sogovornica.

Zakaj se je začela ukvarjati s političnim diskurzom skrajne desnice? Kako se ta manifestira v Evropi? Kateri so vzroki in kakšen je skupen proces? Kaj meni o vlogi družbenih medijev?

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine