
Neomejen dostop | že od 14,99€
V Evropi se bo v obdobju 2023–2025 rast gradbeništva po izračunih analitske mreže Euroconstruct počasnila, najbolj pa bo na udaru gradnja stanovanjskih nepremičnin. Kar pomeni, da trend padanja cen nepremičnin drastično vpliva tudi na načrtovane naložbe v stanovanjsko gradnjo. Kaj torej v praksi lahko pričakujemo na področju nepremičnin v Sloveniji in Evropi? Kakšne spremembe bo prinesla nova stanovanjska politika pri nas?
V okviru Delovega poslovnega centra bomo nepremičnine pri nas in v Evropi pod drobnogled vzeli kampanji Nepremičnine 2025 – Trendi in priložnosti v nepremičninah. Za sodelovanje in partnerstvo z Delovim poslovnim centrom se je že odločilo veliko slovenskih podjetij. Vse vsebine bodo dostopne na spletni strani delo.si in mobilni platformi delo.si ter v časopisu Delo. Kampanja se bo začela v začetku marca in zaključila 9. aprila 2025 s serijo okroglih miz, v produkciji uredniških podkastov na katerih bodo sodelovali vrhunski strokovnjaki, ki so vodilni na tem področju pri nas.
Peter Filip Jakopič,
direktor službe za zavarovanje premoženja in premoženjskih interesov pri Zavarovalnici Triglav:
»Več kot 80 odstotkov prebivalcev Slovenije živi v stavbah, ki niso potresno zavarovane. V Zavarovalnici Triglav si aktivno prizadevamo za zmanjšanje tovrstnih tveganj in večjo varnost ter s 125-letnimi izkušnjami omogočamo trdno finančno zaščito v nepredvidljivih okoliščinah.«
Zoran Đukić,
direktor podjetja Stoja Trade:
»Trg nepremičnin v Sloveniji in na Hrvaškem ostaja živahen. V Sloveniji raste povpraševanje po energetsko varčnih domovih, na Hrvaškem so zelo iskane luksuzne obalne nepremičnine. Hkrati pa se spopadamo z izzivom dostopnosti stanovanj za mlajše generacije, kar odpira priložnosti za razvoj novih oblik bivanja, kot so najemniški in kooperativni stanovanjski projekti.«
Stipe Jerić,
direktor Mariboxa:
»Maribox, najsodobnejši kino center v Mariboru, postaja vse bolj priljubljen tudi kot osrednji konferenčni prostor v regiji. S kar 30.000 kvadratnimi metri prostora in desetimi dvoranami, z vrhunsko opremo in tehnologijo, organizatorjem zagotavljamo optimalno izvedbo dogodkov. Prostorno preddverje, gostinski lokali in velika pokrita terasa s pogledom na Dravo pa so idealni za spremljevalne dogodke in druženja.«
Damijan Korošec,
direktor Šumijevega kvarta:
»V sodobni poslovno-stanovanjski stavbi Šumi v Ljubljani je na voljo javna garažna hiša, odprta 24 ur na dan, kjer lahko parkirajo avtomobili in motorna kolesa. Najcenejša parkirna hiša v središču mesta je opremljena tudi s polnilnicami za električna vozila.«
Mag. Uroš Fonovič,
direktor podjetja LUNOS d. o. o.:
»Slovenski stavbni fond je v veliki meri energetsko neučinkovit in bivanjsko zastarel. Ključni izziv prihodnosti je celostna sanacija – ne le fasad in oken, temveč tudi vgradnja ustreznega prezračevanja. Le tako bomo zagotovili trajnostno, zdravo in sodobno bivanje za sedanje in prihodnje generacije.«
Pogledali bomo v prihodnost: nizkooljična gradnja, digitalne rešitve, razvoj pametnih mest …
Strokovnjaki opažajo, da cene nepremičnin iz četrtletja v četrtletje dosegajo nove rekordne vrednosti stanovanjskih nepremičnin. Kot ugotavlja Geodetska uprava Slovenije v polletnem poročilu za 2024, se je nadaljeval tudi trend zmanjševanja števila kupoprodajnih pogodb.
Natančno bomo proučili novo javno stanovanjsko politiko in priložnosti energetske obnove zgradb. Pri tem se bomo osredotočili na najnovejše trende in smernice nizkoogljične gradnje ter preverili, kako jim v Sloveniji sledimo.
Predstavili bomo tudi digitalne rešitve v gradnji nepremičnin, tehnologije BIM in digitalne dvojčke ter ključne vidike pri razvoju pametnih mest – od aktualnih trendov in potreb do priložnosti za investitorje, podprtih s primeri dobrih praks iz tujine.
Tržne razmere na nepremičninskem trgu
S strokovnjaki bomo cenili, kaj so razlogi za padec stanovanjske gradnje in kakšen je njegov vpliv na nepremičninsko, gradbeno dejavnost ter panogo stavbnega in drugega pohištva. Hkrati bodo predstavljeni trendi za prihodnja leta ter priložnosti in izzive nepremičninskega trga v Sloveniji.
Predstavljali bomo rešitve za spodbujanje stanovanjske gradnje in reševanje stanovanjskih problematik ter predloge za zagotavljanje dodatnih zemljišč.
Ne bomo pozabili tudi na nepremičninski davek in njegove posledice.
Ob vse pogostejših naravnih nesrečah bomo odprli tudi vprašanja zavarovanja premoženja za primere naravnih nesreč, kot so poplave, plazovi in potresi. V zvezi s tem bomo preverili tudi, kakšni koraki so bili narejeni od sprejetja resolucije o krepitvi potresne varnosti do leta 2050.