Drugače kot pri naravnih nesrečah je v pandemiji zaradi sočasne prizadetosti držav manj potenciala za medsebojno pomoč.
Galerija
Med drugim valom pandemije je Portugalski na pomoč priskočila nemška vojska s svojimi zdravniki in opremo. FOTO: Fabian Bimmer Reuters
V nadaljevanju preberite:
Prijatelja spoznaš v nesreči, toda kaj se zgodi, ko je v stiski ves svet? Leto dni po začetku pandemije je Sloveniji in drugim državam članicam Evropske unije na voljo bistveno več pomoči kot v njenih prvih mesecih, a evropska solidarnost ima še vedno svoje meje, kar se trenutno kaže predvsem pri delitvi cepiv.
Medtem ko so se države članice EU med prvim valom pandemije ubadale s pomanjkanjem zaščitne opreme, jim zdaj največ težav povzroča pomanjkanje cepiv, je za Delo poudaril evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič. »Toda nikakor ne gre za pomanjkanje solidarnosti; gre za pomanjkanje dobrin, ki jih sočasno potrebujemo vsi, v ogromnih količinah, ki jih proizvajalci pač ne morejo zagotoviti čez noč,« je prepričan sogovornik, ki meni, da je sedanja kriza še okrepila evropsko solidarnost, pa naj bo to znotraj sedemindvajseterice ali s tretjimi državami.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji