Peking in Moskva poskušata s cepilno diplomacijo okrepiti svoj položaj v svetu, zlasti tam, kjer je vpliv Zahoda zadnja leta upadal.
Galerija
Kljub temu da Zahod izgublja vpliv, ima rusko in kitajsko napenjanje mišic zanj tudi koristi; povečuje namreč verjetnost hitrejšega izhoda iz svetovne zdravstvene krize. FOTO: Willy Kurniawan/Reuters
V nadaljevanju preberite:
Povpraševanje po cepivih proti novi koronavirusni bolezni 19 bo še nekaj časa močno presegalo ponudbo, kar je dobra novica zlasti za tiste države, ki trenutno v najbolj iskanem blagu vidijo vzvod za doseganje političnih ciljev in širjenje svojega vpliva.
»Kitajska in Rusija sta v zadnjih tednih državam v razvoju poslali na milijone odmerkov cepiv. S 'cepilno diplomacijo' obe državi poskušata okrepiti svoj položaj v svetu, zlasti tam, kjer je vpliv Zahoda zadnja leta upadal,« je za Delo pojasnila Agathe Demarais, strokovnjakinja za globalna predvidevanja iz Economist Intelligence Unit. »Kitajska s tem poskuša tudi izboljšati mednarodni ugled, ki je še posebno v zgodnjih fazah pandemije utrpel škodo.«
Prepričana je, da Kitajska in Rusija sprejemata odločitve, od katerih veliko pričakujeta predvsem na dolgi rok: »Državi se predstavljata kot rešiteljici, s tem ko omogočata dostop do poceni, učinkovitih cepiv, ki se jih zlahka shranjuje, tistim gospodarstvom, ki bi sicer težko cepila svoje prebivalstvo.« A nobeno kosilo ni zastonj; Rusija je tako z Bolivijo kmalu po tem, ko je tja odposlala prvo pošiljko cepiva sputnik V, začela pogovore o dostopanju do redkih zemeljskih bogastev in jedrskih projektih.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji