Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Jana Ahčin: Upamo, da ne gre za revanšizem vlade

Poslanci so z amandmajem občutno znižali sredstva za delovanje računskega sodišča, njegove funkcionarje pa uvrstili nižje na plačni lestvici.
»Močno upam, da naša vlada ne deluje tako, da bi zaradi ugotovitev računskega sodišča napadala računsko sodišče prek finančne neodvisnosti,« je dejala Jana Ahčin, predsednica računskega sodišča, ki je bilo kar nekajkrat kritično do delovanja vlade, zdaj pa ostalo brez znatnega dela finančnih sredstev. FOTO: Tomi Lombar/Delo
»Močno upam, da naša vlada ne deluje tako, da bi zaradi ugotovitev računskega sodišča napadala računsko sodišče prek finančne neodvisnosti,« je dejala Jana Ahčin, predsednica računskega sodišča, ki je bilo kar nekajkrat kritično do delovanja vlade, zdaj pa ostalo brez znatnega dela finančnih sredstev. FOTO: Tomi Lombar/Delo
B. H.
25. 11. 2024 | 11:18
25. 11. 2024 | 13:21
3:26

Očitno bo prišlo do zaostrovanja tudi na relaciji med vlado in računskim sodiščem. Slednje je namreč prepričano, da sta tako vlada kot državni zbor oziroma koalicija nedopustno posegla v njegovo neodvisnost. Ob sprejetju proračunskih dokumentov prejšnji teden so že usklajeno višino sredstev za delovanje računskega sodišča z amandmaji koalicije namreč znižali za več kot 3,8 milijona evrov.

 

 

Še prej so po mnenju računskega sodišča eno ključnih institucij v državi, ki bedi nad porabo javnih sredstev, razvrednotili ob sprejetju plačne reforme, ko je računsko sodišče zaradi nižjega vrednotenja funkcij postalo neprimerljivo z institucijami, ki jim je po ustavi enakovredno, so sporočili z računskega sodišča. Podrobnosti protestnega pisma, ki so ga poslali vladi in državnemu zboru, je danes v izjavi za javnost predstavila predsednica računskega sodišča Jana Ahčin.

Računsko sodišče je v zadnjem času izdalo kar nekaj mnenj, ki vladi najbrž niso bila ravno pogodu. »Močno upam, da naša vlada ne deluje tako, da bi zaradi ugotovitev računskega sodišča napadala potem računsko sodišče prek finančne neodvisnosti. Nenazadnje, računsko sodišče je vrhovni državni revizor te države, vseh javnih financ« je dejala Ahčinova in dodala, da opravlja računsko sodišče revizijo zaključnega računa proračuna ne glede na to, katera vlada je na oblasti.

»Mogoče pa ostaja nekaj grenkega priokusa in se vseeno morda poraja dvom, da pa to vseeno lahko predstavlja kakšen revanšizem s strani vlade, tako postavljen proračun. Ampak, upamo, da ne,« je dejala Ahčinova. 

Kritični do Litijske in računalnikov ter nagrade Svetlani Makarovič 

V  primeru nakupa nepremičnine na Litijski za potrebe sodišč so ugotovili, da je bilo 6,5 milijona evrov od skupaj skoraj 7,7 milijona evrov, kolikor jih je vlada zagotovila za nakup stavbe, zagotovljenih s prerazporeditvijo sredstev iz splošne proračunske rezervacije, čeprav za takšno prerazporeditev ni bilo podlage. V navedenem primeru namreč ni šlo za namen, ki ga pri pripravi proračuna ne bi bilo mogoče načrtovati.

Pri nakupu 13.000 prenosnih računalnikov za 6,5 milijona evrov je računsko sodišče ocenilo, da ministrstvo za digitalno preobrazbo ni ravnalo skladno z načeloma učinkovitosti in gospodarnosti. Svoje so na računskem sodišču povedali tudi glede izplačila nagrade Svetlani Makarovič. Zapisali so, da je »izplačilo nagrade v znesku 8346 evrov v nasprotju z zakonom o javnih financah, ki določa, da je pri pripravi in izvrševanju proračuna treba spoštovati načeli učinkovitosti in gospodarnosti«.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine