Neomejen dostop | že od 9,99€
Poslanci SDS so se odločili za vložitev interpelacije o delu finančnega ministra Klemna Boštjančiča, o katerem pravijo, da je zaradi svojih preteklih ravnanj izgubil kredibilnost, ki je potrebna za opravljanje funkcije ministra.
Zvonko Černač, predsednik sveta stranke, je v izjavi za javnost navedel, da bi moral po njihovem oditi zaradi nevestnega dela v službi, zavajanja javnosti v zvezi s protipravno zagotovitvijo proračunskih sredstev za nakup stavbe na Litijski cesti, oškodovanja javnih financ in negospodarnega ter nesmotrnega upravljanja javnih sredstev, ravnanj ministra, ki imajo elemente kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja, in izgubljenega zaupanja v delovanje ministra kot skrbnika javnih financ v povezavi z nakazili ministrovega podjetja na račun v davčno oazo.
»Že pred meseci smo po reviziji računskega sodišča, ki je pregledalo porabo denarja v proračunu za leto 2023, predlagali sprejem odgovornosti in odstop ministra za finance Klemna Boštjančiča oziroma njegovo razrešitev. Na odboru za finance naš predlog ni bil predlog sprejet,« je povedal Zvone Černač. »Minister je na seji odbora govoril celo o organiziranem kriminalu, je torej na njegovem vrhu on sam? Brez njegovega podpisa namreč nakupa stavbe na Litijski ne bi bilo,« je dodal.
Računsko sodišče je, kot je znano, izdalo septembra revizijo porabe proračuna v letu 2023, v kateri je ugotovilo glede nakupa Litijske več kršitev zakonov.
»Sam Boštjančič je izjavil, da je z Litijsko vse narobe, a zgodilo se nič. Dominika Švarc Pipan, tedanja ministrica, je želela odgovornost prevaliti na zaposlene, in nato odstopila, a že takrat smo v poslanski skupini SDS opozarjali, da je odgovornost širša, da sega do vlade same, predvsem pa do ministra Boštjančiča, saj je protipravno odobril prerazporeditev sredstev v višini 6,5 milijona evrov iz proračunske rezervacije.«
Kršitev se je zgodila vedoma in namerno, je še povedal Černač, če bi minister ravnal skladno z zakonom, do tega škodljivega ravnanja ne bi prišlo.
Boštjančič ostro nad SDS
Minister za finance Klemen Boštjančič odgovarja, da je interpelacija le nadaljevanje poskusov preusmerjanja pozornosti in zamegljevanja dejstev, povezanih z nakupom stavbe na Litijski cesti v Ljubljani: »Najprej je SDS poskušala s svojimi manipulacijami in sprevračanji dejstev na odborih DZ, neuspešno. Zdaj poskušajo še z interpelacijo, verjetno v pričakovanju, če laži ponavljaš dovolj dolgo, postanejo resnica. A v tem primeru, v to sem prepričan, ne bo tako.«
Kot je navedel, je nakup opravilo ministrstvo za pravosodje, in ne ministrstvo za finance, kar pomeni, da prestojnik prvega nosi tudi odgovornost za smotrno in gospodarno porabo javnih sredstev po zakonu o javnih financah.
V drugih očitkih pa prepoznava obupan poskus diskreditacije njega osebno. Pravi, da bo vse z veseljem pojasnil.
V SDS menijo tudi, da bi finančni minister Klemen Boštjančič moral še dodatno pojasniti, zakaj je nekaj let pred vstopom v politiko prek svojega podjetja Brio, ki je še vedno v njegovi lasti, nakazal 31.000 evrov v davčno oazo Belize v Srednji Ameriki. O tem je poročala POP TV junija letos.
»Storitev, ki je bila plačana z nakazilom, je bila izobraževanje pilotov. Pri tem sem sodeloval z ameriškim podjetjem Ibis Global s sedežem v ameriški državi Washington, ki je bilo tudi prejemnik sredstev za omenjeno storitev. To podjetje je tudi posredovalo podatke o tem, kam je potrebno nakazati denar za opravljeno storitev, in sicer na eno od njihovih podružnic,« se je tedaj branil Boštjančič, katerega posla si SDS preiskati tudi v parlamentarni preiskovalni komisiji, ki so jo zahtevali skupaj z NSi.
Podjetje Ibis se ni nikoli ukvarjalo z izobraževanjem pilotov.
Za razrešitev ministra s funkcije je sicer potrebnih 46 glasov poslancev. SDS in NSi jih imata trenutno skupaj 32. Interpelacija o delu ministra za finance je bila vložena samo s podpisi SDS. Černač je ocenil, da so se interpelacije, ki so jih vložili, izkazale za upravičene.
V NSi pa so odgovorili, da bodo interpelacijo preučili, a da minister ne more računati na njihovo podporo.
Gre sicer za osmo interpelacijo po vrsti, ki jo je v parlamentarni postopek vložila SDS. Najprej zoper zunanjo ministrico Tanjo Fajon in tedanjo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, nato pa zoper celotno vlado Roberta Goloba, ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, pravosodno ministrico Dominiko Švarc Pipan, dvakrat ministrico za digitalno preobrazbo Emilijo Stojmenovo Duh in zdaj še zoper ministra Boštjančiča.
Na podlagi teh interpelacij sicer ni bil razrešen še noben minister, sta pa Bešič Loredan in Švarc Pipan sicer odstopila še pred zagovorom v DZ. Po uspešno prestanem prvem zagovoru v državnem zboru pa je, še preden bi se morala drugič zagovarjati, odstopila tudi Stojmenova Duh. (STA)
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji