Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

EU in ZDA pozdravljajo podnebni dogovor, države v razvoju kritične

Antonio Gutteres je dejal, da je treba finančni dogovor na Cop29 treba v celoti spoštovati. Poudaril je tudi, da je konec dobe fosilnih goriv neizogiben.
FOTO: Murad Sezer/Reuters
FOTO: Murad Sezer/Reuters
STA
24. 11. 2024 | 07:25
25. 11. 2024 | 21:34
4:38

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so danes pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (Cop29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je pozdravila dogovor, ki po njenem »zaznamuje novo obdobje podnebnega sodelovanja in financ«. Spodbujal bo naložbe v čisti prehod, zmanjševal emisije in krepil odpornost na podnebne spremembe, je dejala na družbenem omrežju X.

image_alt
Barbara Kvac iz Focusa meni, da je dogovor o 300 milijardah dolarjev slab

Tudi evropski komisar za podnebno ukrepanje Wopke Hoekstra, ki je na konferenci v azerbajdžanski prestolnici zastopal EU, je menil, da bo COP29 ostal v spominu »kot začetek nove dobe podnebnega financiranja«, konferenca pa je zagotovila »ambiciozen in realističen cilj ter povečala bazo prispevkov«.

Nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock je dogovor označila za pomemben signal v težkih geopolitičnih razmerah. Zdaj so vse razvite države na svetu pozvane, naj ustvarijo »razmeroma zanesljivo življenjsko zavarovanje za najrevnejše«.

»Evropa tega ne more narediti sama,« je opozorila Baerbock, tudi z ozirom na Kitajsko in bogate zalivske države, ki so se doslej držale bolj stran, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

»Čeprav je pred nami še veliko dela za dosego naših podnebnih ciljev, nas današnji izid postavlja pomemben korak bližje,« pa je v izjavi dejal ameriški predsednik Joe Biden.

Britanski minister za energijo Ed Miliband pa je glede dogovora dejal, da ne predstavlja vsega, kar »smo si mi ali drugi želeli, je pa korak naprej za vse nas«, poroča britanski BBC.

Države v razvoju, ki pripadajo globalnemu jugu, in okoljski aktivisti ter nevladne organizacije so bili kritični do zaključnega dokumenta, ki ga je po poročanju tujih tiskovnih agencij na hitro zapečatil gostitelj Cop29 Azerbajdžan.

Antonio Guterres. FOTO: Murad Sezer/Reuters
Antonio Guterres. FOTO: Murad Sezer/Reuters

Guterres: Konec dobe fosilnih goriv je neizogiben

Po besedah generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa je treba finančni dogovor, dosežen v zgodnjih jutranjih urah na podnebni konferenci v Bakuju (Cop29), spoštovati v celoti. »Pozivam vlade, naj to nujno storijo,« je dejal. Poudaril je tudi, da je konec dobe fosilnih goriv neizogiben.

»Upal sem na bolj ambiciozen rezultat tako glede financ kot blažitve podnebnih sprememb, da bi se spopadli z obsegom velikega izziva, s katerim se soočamo. Doseženi dogovor zagotavlja osnovo, na kateri lahko gradimo,« je ocenil generalni direktor ZN.

FOTO: Murad Sezer/Reuters
FOTO: Murad Sezer/Reuters
Opozoril je tudi, da je treba denar državam v razvoju nujno poslati, ker so mnoge od njih močno zadolžene, saj so jih prizadele katastrofe in ostale v revolucija obnovljivih virov energije, denar potrebujejo zdaj.

Guterres je znova opozoril na stopnjevanje podnebne krize, pri čemer je navedel rekordne temperature in podnebne katastrofe v letošnjem letu z naraščajočimi izpusti.

Poudaril je, da je konec dobe fosilnih goriv neizogiben, pri tem pa izpostavil pomembnost novih nacionalnih načrtov, ki jih morajo države pripraviti do februarja, pospešiti prehod in zagotoviti, da bo pravičen.

Vodja programa ZN za podnebje Simon Stiell pa je ocenil, da »ni časa za zmagovalne kroge«, potem ko so se države na Cop29 v Azerbajdžanu dogovorile o novem finančnem dogovoru, ki je bil dosežen v ostrih pogajanjih.

»Nobena država ni dobila vsega, kar je želela. Baku zapuščamo z goro dela, ki ga še moramo opraviti. Zato ni čas za zmagovalne kroge,« je še dejal.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine