Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Okolje

Barbara Kvac iz Focusa meni, da je dogovor o 300 milijardah dolarjev slab

Bogate države bodo revnim dale 300 milijard. Države v razvoju bi po ocenah ekonomistov potrebovale 1,3 bilijona dolarjev letno do 2035.
FOTO: Maxim Shemetov/Reuters
FOTO: Maxim Shemetov/Reuters
23. 11. 2024 | 11:41
25. 11. 2024 | 21:32
12:08

Malo pred tretjo uro zjutraj po lokalnem času so na podnebni konferenci v Bakuju države potrdile ključni dokument pogajanj. Novi finančni cilj cilja predvideva, da bodo razvite države za podnebne ukrepe v državah v razvoju zagotavljale vsaj 300 milijard ameriških dolarjev na leto do 2035. To je 50 milijard dolarjev več od prvega osnutka in še vedno bistveno manj od zahtev držav v razvoju, vendar pa bogate države, med njimi EU, niso bile pripravljene obljubiti več. 

Države v razvoju bi po ocenah ekonomistov potrebovale 1,3 bilijona dolarjev letno do 2035. To številko besedilo sicer vsebuje. Vse akterje poziva, da povečajo financiranje podnebnih ukrepov držav v razvoju iz javnih in zasebnih virov na najmanj 1,3 bilijona dolarjev.

FOTO: Maja Prijatelj Videmšek/Delo
FOTO: Maja Prijatelj Videmšek/Delo

Države v razvoju, kot so Kitajska, Singapur, Južna Koreja in zalivske države, besedilo »spodbuja«, da prispevajo k doseganju novega finančnega cilja na prostovoljni ravni. EU in ZDA ter druge razvite države so si prizadevale, da bi se baza donatork razširila na omenjene države, ki po okvirni konvenciji ZN o spremembi podnebja še vedno veljajo za države v razvoju, čeprav so se od takrat močno razvile.

Čutimo, da nismo bili slišani, je dejal predsednik Samoe Cedrick Schuster. FOTO: Maja Prijatelj Videmšek/Delo
Čutimo, da nismo bili slišani, je dejal predsednik Samoe Cedrick Schuster. FOTO: Maja Prijatelj Videmšek/Delo

Besedilo o novem finančnem cilju vsebuje tudi navedbe, ki bi lahko pomirile male otoške in najmanj razvite države. Med drugim omenja, da bi si države morale prizadevati za trikratno povečanje prispevkov v različne sklade (za prilagajanje, za najmanj razvite države, za podnebne spremembe), iz katerih bi se financirali podnebni ukrepi teh držav. 

FOTO: Maja Prijatelj Videmšek
FOTO: Maja Prijatelj Videmšek

»To je pičla vsota«

Potrditev dogovora so pospremili glasni aplavzi v dvorani, a sta se kmalu zatem oglasila predstavnika delegacij Kube in Indije, ki sta azerbajdžansko predsedstvo obtožila izigravanja procesa sprejemanja odločitev, saj so potrdili dokument, s katerim se vsi niso strinjali. »Znesek, ki je predlagan, je izjemno nizek. To je pičla vsota. Indija nasprotuje sprejetju tega dokumenta,« je v zgodnjih jutranjih urah v Bakuju povedala indijska uradnica Leela Nandan.

Solidarnost z Indijo so izrazili tudi pogajalci Bolivije in Nigerije. Kot je izpostavil bolivijski pogajalec, potrjeno besedilo o podnebnem financiranju »zagotavlja podnebno nepravičnost ter konsolidira nepravičen sistem«, kjer razvite države ne izpolnjujejo svojih obveznosti do svetovnega juga.

Pogajalska skupina afriških držav pa je dejala, da gre za celino premajhen in prepozen podnebni finančni dogovor. »Zelo smo razočarani nad pomanjkanjem napredka pri vprašanjih, ki so kritična za Afriko. Še naprej bomo opozarjali na neustreznost podnebnega financiranja,« pa je poudaril kenijski predsednik skupine Ali Mohamed.

Začetek zasedanja, na zaslonu je predsednik Cop29 Muktar Babajev. Foto Foto: Maja Prijatelj Videmšek/delo
Začetek zasedanja, na zaslonu je predsednik Cop29 Muktar Babajev. Foto Foto: Maja Prijatelj Videmšek/delo

Še zvečer je kazalo, da so pogajanja zdrsnila v popoln kaos. Pogajalski skupini malih otoških in manj razvitih sta zahtevali njihovo prekinitev in zagrozili z odhodom s konference, ker nista dobili zagotovil za povečanje financiranja podnebnih ukrepov.

Minister Samoe Cedrick Schuster in predsednik skupine Aosis je v imenu obeh skupin povedal: »Pravkar smo odšli s pogajanj. Sem smo prišli, da bi se dogovorili o pravičnem dogovoru. Čutimo, da nismo bili slišani. Dogovor je nameraval biti sklenjen, vendar se o njem z nami niso posvetovali,« je izrazil nezadovoljstvo z osnutkom končnega zaključka o novem finančnem cilju sredstev, ki bi jih bogate države namenile revnim za financiranje podnebnih ukrepov.

Države iz skupine Aosis niso prispevala veliko k podnebnim spremembam, vendar so zaradi njih najbolj prizadete,« je poudaril Schuster. Dodal je, da so jasno navedli svoje potrebe in zahteve glede podnebnega financiranja – gre za 39 milijard ameriških dolarjev –, vendar so bili preslišani.

Aktivist na plenarnem zasedanju. FOTO: Murad Sezer/Reuters
Aktivist na plenarnem zasedanju. FOTO: Murad Sezer/Reuters

Vsaka država gleda samo še na svoj žep

Globoka razhajanja o višini zneska podnebnih financ niso le med bogatimi in revnimi oziroma razvitimi državami in državami v razvoju – tako so države kategorizirane po okvirni konvenciji ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) – pač pa tudi med različnimi skupinami znotraj razvitih in tistih v razvoju.

Afriške in latinskoameriške države se ne strinjajo, da bi več denarja dobile male otoške države in najmanj razvite države, saj bi to pomenilo manj denarja zanje. 

V skupini razvitih držav pa so za pravi mali vihar na hodnikih podnebne konference poskrbele ZDA, ki so po besedah Victorja Menottija, direktorja Mednarodnega foruma o globalizaciji, za zaprtimi vrati povedale, da bodo zmanjšale svoje podnebne ambicije še pod Bidnom, da se bodo lahko ponovno pridružile pariškemu podnebnemu sporazumu po koncu Trumpovega mandata.

Ob prihodu posebnega odposlanca ameriške vlade za podnebje Johna Podeste iz pogajanj za zaprtimi vrati, so se okoli njegovih varnostnikov zgrnili aktivisti – sledila jim je množica novinarjev – in drobnemu možu sklonjene glave med vpitjem, naj ga bo sram, sledili proti izhodu s prizorišča konference.

John Podesta FOTO: Maja Prijatelj Videmšek/Delo
John Podesta FOTO: Maja Prijatelj Videmšek/Delo

Podesta je prišel na oblast deloma zaradi podpore koalicije velikih organizacij s področja okoljevarstva in podnebne pravičnosti, ki so prispevale tudi k izvolitvi Bidna, je navzočim pojasnil Menotti. »Biden je obljubil plačilo pravičnega deleža, vključno s podnebnimi financami. Zdaj pa hočejo ZDA izstopiti iz konvencije UNFCCC, pariškega podnebnega sporazuma in se otresti svoje obveznosti o podnebnem financiranju držav v razvoju,« je razburjen razlagal Menotti.

»Rekli smo jim: pozabite na to, ne naredite tega v našem imenu. Odstopite, kot je storil Biden. Nekateri ameriški podnebni pogajalci so na podnebnih pogajanjih prisotni že 30 let. Prenehati morajo bežati pred odgovornostjo ZDA. Plačajte ali utihnite,« je dejal Menotti.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine