Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Novice

Zasebni denar za boj proti podnebnim spremembam

Razvojne banke prilagajajo pravila tako, da bi investicije v revnejših državah postale zanimive tudi za zasebni sektor.
Okoljski aktivisti zahtevajo, da bi za prilagajanje podnebnim spremembam morale plačati predvsem bogate države. FOTO: Aziz Karimov/Reuters
Okoljski aktivisti zahtevajo, da bi za prilagajanje podnebnim spremembam morale plačati predvsem bogate države. FOTO: Aziz Karimov/Reuters
24. 11. 2024 | 20:00
7:57

V nadaljevanju preberite:

Medtem ko se podjetja – in banke – v razvitem svetu pri odločanju o financiranju projektov, ki so »zeleni« in »trajnostni«, ukvarjajo predvsem s tem, po kakšnih kriterijih določiti, kateri je bolj v skladu s cilji obvladovanja podnebnih sprememb, imajo države v razvoju precej drugačen problem. Kako sploh priti do sredstev, s katerimi bi financirale prilagajanje na novo podnebno realnost.

Finančni mehanizmi za podporo državam v razvoju, ki so hkrati tudi nadpovprečno izpostavljene škodam zaradi vremenskih katastrof, so bili tudi del pogajanja na forumu Cop29 v Azerbajdžanu. Po ocenah analitikov bi za premik proti uporabi bolj zelenih virov energije in za investicije na področju obvladovanja posledic podnebnih sprememb potrebovale več kot dva bilijona dolarjev na leto.

Vsaj delno pa k temu cilju prispevajo mednarodne razvojne banke (kreditne ustanove, ki jih praviloma financirajo industrijske države, da bi zagotavljale razvojno pomoč manj razvitim), ki pa pričakujejo, da se bo v financiranje podnebnega prehoda dejavneje vključil tudi zasebni sektor.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine