Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Razno

Covid 19 ima velik vpliv tudi na duševno zdravje

Tesnoba, depresija in nespečnost so lahko posledice okužbe z novim koronavirusom.
Novi koronavrus ne vpliva le na fizično zdravje, temveč tudi na duševno. FOTO: Tomas Ragina
Novi koronavrus ne vpliva le na fizično zdravje, temveč tudi na duševno. FOTO: Tomas Ragina
M. F.
23. 11. 2020 | 06:50
23. 11. 2020 | 08:23
2:30
Novi koronavirus obvladuje življenje po vsem svetu in je tema neštetih znanstvenih raziskav, v katerih se strokovnjaki med drugim osredotočajo na različne vidike njegovega vpliva, a ne le na fizično zdravje, temveč tudi na duševno. Na univerzi Oxford so tako dokazali, da je veliko število okuženih z novim koronavirusom prvič soočenih tudi z diagnozo tesnobnosti, depresije ali nespečnosti. Zaključki raziskave so bili objavljeni v časopisu The Lancet.

Covid 19 in duševno zdravje

Vodilni znanstvenik, profesor psihiatrije Paul Harrison je povedal, da je pri okuženih osebah večja verjetnost za duševne težave, in na drugi strani, da je za osebe, ki se z njimi že soočajo, večje tveganje za okužbo z novim koronavirusom. Ekipa strokovnjakov je pod njegovim vodstvom analizirala zdravstvene podatke več kot 69 milijonov pacientov iz Združenih držav Amerike, 62.354 teh je zbolelo za covidom 19. Odkrili so, da je bila v treh mesecih po pozitivnem izidu testa na okužbo z novim koronavirusom pri enem od petih prvič diagnosticirana anksioznost, depresija ali nespečnost, kar je dvakrat več kot pri ostalih bolnikih v istem obdobju.

Mentalne težave večajo tveganje za okužbo

Hkrati se je izkazalo, da je pri posameznikih z duševnim težavami tveganje za okužbo kar za 65 odstotkov večje v primerjavi s posamezniki, ki z mentalnim zdravjem nimajo težav. Ena od teorij, ki poskuša pojasniti to povezavo, je, da je za prve tveganje večje zaradi predpisanih zdravil, saj naj bi bili zaradi njih dovzetnejši za virus.
 
Michael Bloomfield z univerzitetnega kolidža London domneva, da je večje tveganje pri okuženih s koronavirusom za mentalne bolezni posledica specifične kombinacije stresnih dejavnikov, ki vsekakor negativno in dolgoročno vplivajo na duševno zdravje, poroča BBCSimon Wessely, profesor psihiatrije, pa je povedal, da dognanje, da so osebe z duševnimi motnjami bolj izpostavljene tveganju za okužbo z novim koronavirusom, ni nič novega, saj je podobno ugotovitvam, ki so bile znane tudi ob epidemijah v preteklosti.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine