Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Stanje papeža Frančiška nekoliko boljše, zlasti glede kazalnikov vnetja

Danes je papeža obiskala premierka Giorgia Meloni.
Pred bolnišnico Gemmeli verniki papežu puščajo sporočila z dobrimi željami. FOTO: Guglielmo Mangiapane/Reuters
Pred bolnišnico Gemmeli verniki papežu puščajo sporočila z dobrimi željami. FOTO: Guglielmo Mangiapane/Reuters
S. B., V. U.
19. 2. 2025 | 11:00
19. 2. 2025 | 21:14
5:25

Zdravstveno stanje papeža Frančiška, ki ga zdravijo v rimski bolnišnici Gemelli, kaže »rahlo izboljšanje, zlasti glede kazalnikov vnetja«, kar je razvidno iz krvnih preiskav, je danes sporočilo tamkajšnje medicinsko osebje. Da je Frančiškovo stanje stabilno, je zvečer objavil tud vatikanski tisk, poroča italijanska Ansa.

Tiskovni predstavnik Vatikana Matteo Bruni je še sporočil, da je papež »po zajtrku prebral nekaj časopisov in se nato posvetil delovnim aktivnostim s svojimi najožjimi sodelavci«. Pred kosilom je prejel tudi evharistijo.

Frančiška je popoldne obiskala tudi italijanska premierka Giorgia Meloni, s katero je govoril okoli 20 minut. Kot poročajo iz vladne palače Chigi, je premierka papežu posredovala »najboljše želje za hitro okrevanje v imenu vlade in celotnega naroda«. Melonijeva je po obisku povedala še, da sta se smejala in šalila kot vedno, saj papež ni izgubil smisla za humor.

Pljučnica na obeh pljučnih krilih

Zdravstveno stanje papeža ostaja sicer še naprej zapleteno, že sinoči so iz Vatikana sporočili, da ima pljučnico na obeh pljučnih krilih. Danes zjutraj je sicer italijanska tiskovna agencija Ansa poročala, da je v bolnišnici preživel mirno noč in da je zjutraj pojedel zajtrk.

Oseminosemdesetletnega papeža z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio so v bolnišnico Gemelli sprejeli zaradi bronhitisa. Prvi testi so potrdili okužbo dihal, nato so nadaljnje mikrobiološke preiskave razkrile polimikrobno okužbo, zaradi česar so zdravniki terapijo prilagodili. Po več dneh zdravljenja se je menda njegovo zdravstveno stanje izboljševalo, včeraj pa so sporočili, da je CT-slikanje prsnega koša, ki so ga svetemu očetu opravil popoldne, pokazalo pljučnico v obeh pljučnih krilih, kar zahteva dodatno zdravljenje.

image_alt
Papež Frančišek zbolel za pljučnico, zasebno izrazil bojazen, da ne bo okreval

Kaj takšno stanje pomeni za človeka njegovih let in že siceršnje težave z zdravjem, smo vprašali infektologinjo UKC Ljubljana Matejo Logar.

»Vsekakor je pljučnica pri starostnikih zelo nevarna bolezen. Veliko starostnikov, ki zboli za njo, tudi umre. To je pravzaprav eden najpogostejših infekcijskih vzrokov smrti pri njih. Predvsem pljučnica pri virusni okužbi dihal, tako kot je verjetno pri papežu, pogosto prizadene obe pljučni krili, kar pomeni, prvič, da v krvi zaradi tega začne primanjkovati kisika, po drugi strani pa pomeni to večjo prizadetost srca. To mora namreč bistveno več energije vložiti v to, da zadosti potrebam telesa po kisiku,« je opisala Mateja Logar.

Kot je pritrdila, je papeževo zdravstveno stanje, kolikor je o njem mogoče sklepati iz medijskih poročil, resno. »Težko sicer ocenjujem bolj natančno, a pri pnevmokoknih pljučnicah – pnevmokoki so bakterije, ki najpogosteje povzročajo pljučnice – je pri ljudeh, ki so starejši od 85 let, smrtnost tudi do 30-odstotna.«

Kot danes zjutraj poroča Ansa, papež v svoji sobi v bolnišnici vstane iz postelje in tudi sede v fotelj. Za zdaj menda ne prejema dodatnega kisika, viri iz Vatikana tudi poročajo, da se njegovo »srce zelo dobro drži«. Po zdravniških navodilih ne sprejema obiskov, razen neposrednih sodelavcev, ki mu predložijo dokumente in listine.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine