Stoprvi dobitnik Nobelove nagrade za mir je Svetovni program za hrano (WFP), organizacija, ustanovljena leta 1961, ki deluje pod okriljem Združenih narodov (OZN).
Nagrado si je prislužila za napore »v boju proti lakoti, njen prispevek k izboljšanju pogojev za mir na konfliktnih območjih in za preprečevanje uporabe lakote kot orožja vojne«, so v obrazložitvi pojasnili predstavniki norveškega odbora za podelitev Nobelove nagrade za mir.
Predsedujoča norveškemu odboru
Berit Reiss-Andersen je poudarila, da je pandemija novega koronavirusa prispevala k znatnemu povečanju števila lačnih ljudi po svetu, Svetovni program za hrano pa je v teh okoliščinah »pokazal občudovanja vredno zmožnost za okrepitev svojih naporov«.
Predstavniki Svetovnega programa za hrano so se prek twitterja zahvalili za nagrado in zapisali, da je ta pomemben opomnik za svet, da sta mir in odsotnost lakote neposredno povezana.
Svetovni program za hrano (WFP) na leto oskrbi 90 milijonov ljudi. FOTO: James Akena/Reuters
Lani je nagrado prejel etiopski premier
Abij Ahmed zaradi mirovnega sporazuma, ki ga je po vzponu na oblast dosegel s sosednjo Eritrejo.
Med favoriti za letošnjo nagrado so se sicer največkrat omenjali Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), ki je odigrala pomembno, a za mnoge tudi kontroverzno vlogo v pandemiji novega koronavirusa, mlada podnebna aktivistka
Greta Thunberg, pa tudi novozelandska premierka
Jacinda Ardern, mednarodne organizacije za zaščito svobode medijev ter pred kratkim zastrupljeni ruski opozicijski politik
Aleksej Navalni.
Posnetek razglasitve dobitnika si lahko ogledate na spodnji povezavi.
Komentarji