Neomejen dostop | že od 9,99€
Slovenski premier Janez Janša je spregovoril o dogajanju v Ukrajini, kjer je Rusija danes pričela z vojaško agresijo. Njegov javni nastop si lahko ogledate v posnetku.
»Slovenske misli so z Ukrajino,« je dejal Janša in dejal, da razume stisko Ukrajine, saj je bila Slovenija v enaki stiski pred 30 leti. Povedal je še, da sta s poljskim premierjem Mateuszom Morawieckijem napisala pismo predsedniku evropskega sveta Charlesu Michelu, da pripravijo načrt za hitro integracijo Ukrajine v EU do leta 2030. »To upanje je možno in realno. K temu pozivu se je kasneje priključilo še več kolegov,« je dejal Janša. »Zbudili smo se v drugačen svet in v Evropo, zato so nujne pogumne odločitve. Ampak to upanje je možno samo, če se bo Ukrajina ubranila.«
Povedal je, da mu je ukrajinski premier Denis Šmigal potrdil, da je ruski motiv zamenjava vlade v Kijevu, da bi Rusi nastavili marionetno vlado v korist Moskve. »Zraven je potrdil, da se bo Ukrajina borila, a da potrebuje pomoč. Toda ne glede kaj se bo zgodilo, lahko potrdim, da tako visoke odločenosti po skupnih odzivih, stališčih in odporu proti agresiji še nikoli do sedaj ni bilo. Prav zato so se ljudje v Kremlju tokrat zmotili.«
Državni sekretar dr. Stanislav Raščan je veleposlanika zaprosil, da svoji prestolnici prenese strogo obsodbo ruske vojaške invazije na Ukrajino. Slovenija Rusko federacijo poziva k spoštovanju vseh mednarodno pravnih obveznosti, k prenehanju agresije in k takojšnjemu umiku iz Ukrajine. S tem namenom Slovenija podpira nove omejevalne ukrepe Evropske unije, usmerjene med drugim na subjekte, ki so vpleteni v nezakonito odločitev Rusije.
Na slovenskem ministrstvu so še zapisali, da vojaška agresija proti Ukrajini, ki je suverena država z mednarodno priznanimi državnimi mejami, predstavlja kršitev mednarodnega prava in je resna grožnja evropskemu miru in varnosti. Ruska federacija bo morala prevzeti vso odgovornost za to enostransko odločitev, povzročeno škodo in izgubo človeških življenj.
Janša je še govoril, da Evropa potrebuje energetsko neodvisnost od Rusije in povečano vojaško moč. »Nevarnosti za vojaške spopade v Sloveniji ni,« je še zatrdil predsednik vlade. »Na ozemlju Ukrajine je še kar nekaj slovenskih državljanov. Večini ni uspelo zbežati iz države, zato so se vrnili v Kijev. Zaenkrat so na varnem. Za zdaj nimamo podatkov, da je kdo pogrešan ali ranjen.«
»Rusija je vojaška velesila, a ni gospodarska velesila, zato jo bodo sankcije zelo prizadele,« je napovedal Janša. »Popolnoma je jasno, kdo bo poraženec. Povprečna plača v Rusiji je štirikrat manjša kot v Evropski uniji. Sankcije sicer niso usmerjene proti ruskemu ljudstvu, ampak proti nerazumni, brezglavi in nasilni politiki sedanjega ruskega predsednika.«
Premier Janša je že tekom dneva na twitterju sporočil, da se je vlada sestala na zaprti seji, da bi ocenila razmere ob agresiji Rusije na Ukrajino. »S sklepi bo vlada v najkrajšem možnem času seznanila Odbora za obrambo in zunanjo politiko.«
Dopoldne je Janša opravil tudi telefonski pogovor z ukrajinskim premierjem Denisom Šmigalom. Govorila sta o razmerah v Ukrajini po ruski agresiji, ki je, kot je Janša zapisal na twitterju, »usmerjena v obglavljenje ukrajinske države in vzpostavitev marionetne vlade«. Bitka za Ukrajino je bitka za EU, je dodal Janša.
Na poslopju vladne stavbe in predsedniške palače so danes v znamenje solidarnosti z Ukrajino izobesili ukrajinsko zastavo.
Janša je danes želel tudi obiskati Ukrajino, toda po ruskem napadu ni odšel v Kijev. »Obiska nismo odpovedali, ampak smo ga prestavili,« je rekel Janša.
Slovenija najostreje obsoja vojaško agresijo Ruske federacije na Ukrajino ter podpira suverenost in ozemeljsko celovitost Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja. Ministrstvo za zunanje zadeve se redno usklajuje z državami članicami EU in mednarodnimi partnerji. Slovenske državljane, ki se nahajajo v Ukrajini, pozivamo, da čim hitreje varno zapustijo državo.
Ukrajina je neodvisna in suverena država z mednarodno priznanimi državnimi mejami. Vojaška invazija Ruske federacije na Ukrajino je grožnja evropski varnostni arhitekturi in svetovnemu miru ter pomeni hudo kršitev mednarodnega prava in mednarodnih sporazumov, vključno z Ustanovno listino Organizacije združenih narodov (OZN), Resolucijo Varnostnega sveta OZN 2202, Helsinško sklepno listino, Pariško listino in memorandumom iz Budimpešte. Gre za enostransko kršitev mednarodnopravnega reda in rušenje temeljev, na katerih je bil v zadnjih desetletjih zgrajen mir in medsebojno spoštovanje suverenosti držav v demokratičnih civilizacijah.
Slovenija, tudi v okviru Evropske unije in zveze Nato, odločno podpira Ukrajino in njene prebivalce.
Slovenija je podprla sprejetje strogih omejevalnih ukrepov zoper Rusko federacijo na ravni EU. Države članice se glede vseh aktivnosti EU in njenih partnerjev kot tudi glede aktivnosti diplomatskega osebja v Kijevu redno usklajujejo. Prav tako poteka redno usklajevanje na ravni EU o pomoči in podpori Ukrajini in njenim prebivalcem.
Ministrstvo za zunanje zadeve je v rednem stiku z Veleposlaništvom Republike Slovenije v Kijevu, ki ostaja operativno na ravni nujnega osebja. Konzularno poslovanje je do nadaljnega ustavljeno.
Slovenske državljane, ki se trenutno nahajajo v Ukrajini, pozivamo, da čim hitreje varno zapustijo državo.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji