Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Svet

Greta Thunberg: Pazite se, opazovali vas bomo!

Greta Thunberg svari svetovne voditelje. Številne države obljubljajo zmanjšanje ogljičnih izpustov.
Greta Thunberg. FOTO: Reuters
Greta Thunberg. FOTO: Reuters
23. 9. 2019 | 21:15
24. 9. 2019 | 08:38
3:02
New York – »Kako si drznete?« je udeležence akcijskega podnebnega vrha OZN spraševala mlada aktivistka Greta Thunberg, ki bi, kot je sama dejala, morala biti v šoli na drugi strani oceana. »S svojimi praznimi besedami ste ukradli moje sanje in moje otroštvo in jaz sem ena srečnejših!«

Šestnajstletna aktivistka Greta Thunberg na sedežu OZN. FOTO: Reuters
Šestnajstletna aktivistka Greta Thunberg na sedežu OZN. FOTO: Reuters


Oči prihodnjih generacij so uprte v vas, če nas boste razočarali, vam nikoli ne bomo odpustili, je svetovnim politikom zapretila razburjena Švedinja. Podnebni vrh Svetovne organizacije zaokrožuje dneve in tedne protestov šolarjev in številnih drugih v ameriških mestih ter po vsem svetu. A če je generalni sekretar OZN António Guterres na sobotnem podnebnem vrhu mladih zagotavljal, da so ga protesti rešili črnogledosti, so predstavniki vse bolj ogroženega otočja Fidži tudi njega opozorili, da ga bodo sodili po dejanjih.

FOTO: Reuters
FOTO: Reuters


Greta Thunberg je podobno ostro opozorilo namenila tudi svetovnim voditeljem, ki so v New Yorku pokušali miriti mlade protestnike. Indijski premier Narendra Modi je napovedal veliko povečanje obnovljivih virov energije v svoji državi do leta 2022, nemška kanclerka Angela Merkel je obljubila več deset milijard evrov za čistejše ozračje in okolje, izpolnitev cilja ničelnih emisij škodljivih plinov do leta 2050 obljubljajo tudi Velika Britanija in več deset drugih držav. Vse oči so bile uprte tudi v predstavnike nove največje onesnaževalke – Kitajske in nekaterih drugih neslavnih rekorderjev ter v ZDA, čeprav je ta država v minulem desetletju precej zmanjšala svoje onesnaževanje ozračja.


 

Na sedežu OZN pričakujejo ukrepanje


Ameriški predsednik Donald Trump na svojem urniku sicer ni imel udeležbe na podnebnem vrhu, a je pred odhodom na razpravo o verski svobodi za krajši čas vendarle prišel tudi na sedež OZN. Sedanja Bela hiša zato najbrž ne bo nehala nasprotovati pariškemu podnebnemu sporazumu. V republikanskem Washingtonu podpirajo predvsem znižanje izpustov ogljikovega dioksida, saj nameravajo premog nadomestiti s povečanjem proizvodnje zemeljskega plina.

Protestniki v Washingtonu FOTO: AFP
Protestniki v Washingtonu FOTO: AFP


Kritiki hidravličnega lomljenja oziroma »frackinga« obtožujejo podjetja, da proizvajajo metan in druge škodljive pline, zato na sedežu OZN od lokalnih ameriških oblasti in gospodarstva pričakujejo ukrepanje. V Svetovni meteorološki organizaciji se bojijo, da bo povprečna globalna temperatura konec stoletja višja za tri stopinje Celzija. »Mene takrat ne bo več tu, a bodo moje vnukinje in tudi vaši vnuki. Nočem sodelovati pri uničevanju njihovega enega in edinega doma,« je dejal generalni sekretar OZN, ki si prizadeva za nove omejitve uporabe premoga.

»Mene takrat ne bo več tu, a bodo moje vnukinje in tudi vaši vnuki. Nočem sodelovati pri uničevanju njihovega enega in edinega doma,« je dejal generalni sekretar OZN António Guterres. FOTO: AFP
»Mene takrat ne bo več tu, a bodo moje vnukinje in tudi vaši vnuki. Nočem sodelovati pri uničevanju njihovega enega in edinega doma,« je dejal generalni sekretar OZN António Guterres. FOTO: AFP

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Berite Delo 3 mesece za ceno enega.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine