Prehitro zanašanje na učinke cepljenja je poleg nekaterih drugih dejavnikov v Čilu vodilo v nov val epidemije.
Galerija
Čeprav je bila njihova cepilna kampanja ena izmed najbolj uspešnih, so morale čilske oblasti znova ustaviti javno življenje. FOTO: Martin Bernetti/AFP
V nadaljevanju preberite:
Čile izstopa kot ena izmed držav z najhitrejšo in najučinkovitejšo kampanjo imunizacije, a kljub sorazmerno visokemu deležu cepljene populacije so v zadnjih dneh potrdili rekordno število okužb s covidom-19. Kaj je šlo narobe in kakšne lekcije daje čilski primer?
»Napaka v Čilu je bila zagotovo, da so se prehitro začeli zanašati na imunost, ki jo omogočajo cepiva,« je za Delo povedal infektolog Andrej Trampuž iz berlinske univerzitetne bolnišnice Charité. »Nekaj podobnega se bo verjetno zgodilo tudi drugim, če ne bomo jasno opozorili, da je treba nositi zaščitno masko, ohranjati varno razdaljo, delati na daljavo in upoštevati druge ukrepe, dokler virus ne bo dosegel vrednosti, ki jo lahko nadzorujemo.« Ta številka naj bi se po sogovornikovih besedah gibala med 10 in 35 potrjenimi okužbami na 100.000 prebivalcev v enem tednu, kar bo najverjetneje sovpadlo z imunizacijo 70 oziroma 80 odstotkov populacije.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji