Neomejen dostop | že od 9,99€
Vlada je s sklepom združila Muzej slovenske osamosvojitve in Muzej novejše zgodovine Slovenije v novi Muzej novejše in sodobne zgodovine Slovenije. »Ob nastanku muzeja osamosvojitve niso bile narejene neke strokovne podlage, ta muzej nima zbirke in kot tak nima svojega legitimnega obstoja,« je ministrica za kulturo Asta Vrečko že novembra napovedala združitev, ki so jo nato kljub žuganju opozicije z interpelacijo danes na vladi tudi sprejeli.
Vlada v obrazložitvi sklepa navaja, da sta projekt Muzeja slovenske osamosvojitve, ki ga je ustanovila prejšnja Janševa vlada, kritizirali tudi stroka in javnost, ki je v njem videla ideološki projekt v korist prejšnje vladajoče garniture. Poleg vprašanja zbirke – to tematiko pokrivajo že Muzeji novejše zgodovine Slovenije, Muzej novejše zgodovine Celje in Muzej narodne osvoboditve Maribor – pa se je postavilo tudi vprašanje prostorov, saj jim je prejšnja vlada dodelila prostore, obljubljene Arhivu Republike Slovenije.
V SDS in NSi ne glede na zagotovila, da bo z novim zavodom okrepilo strokovno raziskovanje, vrednotenje in predstavljanje sodobne zgodovine, ki se pretežno časovno ujema z začetkom procesa osamosvojitve Slovenije, zagovarjajo stališče, da bi moral ostati muzej osamosvojitve samostojen muzej. »Gre za očitno težnjo, da se osamosvojitev relativizira, v šolah je ignorirana, mladina v Sloveniji ne izve niti, da smo imeli vojno za Slovenijo, kar je neznosno in nesprejemljivo,« je bil ob napovedi združitve oster predsednik Združenja za vrednote slovenske osamosvojitve (VSO) Lojze Peterle, kjer naj bi zaradi tega zdaj pripravili tudi protest.
Vsaj v njegovi NSi bodo prihodnji teden spet odprli razpravo o možnosti interpelacije ministrice za kulturo Aste Vrečko. Sami za njeno vložitev sicer nimajo dovolj glasov, zato bo potrebovala še soglasje in podpise poslancev SDS.
Novi javni zavod pa bo prevzel vse zaposlene v obeh zavodih, ki bosta imela po novem sedež na dosedanjem naslovu Muzeja novejše zgodovine Slovenije v Cekinovem gradu.
Lastninsko pravico deleža te nepremičnine na Celovški cesti 23 bo ministrstvo za kulturo na podlagi tega danes sprejetega sklepa z Muzeja novejše zgodovine Slovenije v prihodnjih šestih mesecih prenesla na Republiko Slovenijo. Zakaj ta prenos, v sklepu ni pojasnjeno, bodo pa na ministrstvu za kulturo odločitve predvidoma pojasnjevali jutri.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji