Neomejen dostop | že od 9,99€
19.50 Samotestiranje za učence in dijake bo od 15. novembra obvezno
Od 15. novembra bo samotestiranje učencev in dijakov obvezno, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ), kjer so sicer sprva navajali, da bo testiranje še naprej prostovoljno. Samotestiranje se bo izvajalo trikrat na teden v šolskih prostorih.
Potem ko je vlada v petek sprejela strožje ukrepe za zamejitev širjenja covida-19, s katerimi je med drugim določila, da bo samotestiranje učencev in dijakov od 15. novembra potekalo trikrat na teden v prostorih vzgojno-izobraževalnih zavodov, so na ministrstvu za izobraževanje danes zapisali, da bo samotestiranje še naprej prostovoljno. Naknadno pa so sporočili, da bo samotestiranje v šolah obvezno.
Kako bo samotestiranje učencev in dijakov v šolah potekalo v praksi ter ali so za nespoštovanje te obveznosti predvidene kakšne sankcije, še ni znano, prav tako v Uradnem listu še niso objavljeni odloki, ki jih je v petek sprejela vlada. Samotestiranje bo tako obvezno za vse učence in dijake, z izjemo tistih, ki izpolnjujejo pogoje PCT (preboleli, cepljeni, testirani).
Samotestirali se bodo tudi otroci in mladostniki, ki so vključeni v zavode za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov, ustanovljenih za delo z otroki s čustvenimi in vedenjskimi motnjami. Samotestiranje bodo učenci in dijaki izvajali tudi za udeležbo v športnih programih, športnorekreativnih dejavnostih in obšolskih dejavnostih, pri čemer bo za programe, ki jih izvajajo v šolah, veljavno omenjeno obvezno samotestiranje. Študenti, ki niso cepljeni ali preboleli, bodo samotestiranje tudi v prihodnje izvajali v izobraževalni instituciji in je obvezno. Od 15. novembra dalje se bo tudi zanje samotestiranje izvajalo trikrat tedensko. Učencem, dijakom in študentom bo od 15. novembra dalje pripadalo 15 hitrih antigenskih testov za samotestiranje na mesec. Dvignili jih bodo v lekarni s kartico zdravstvenega zavarovanja.
12.46 Na Hrvaškem rekordno število novo okuženih in umrlih za covidom-19
Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu zabeležili 7094 novih okužb z novim koronavirusom, kar je rekordno število. Črn rekord je postavljen tudi pri številu umrlih za covidom-19, saj je v zadnjih 24 urah boj s to boleznijo izgubilo 50 ljudi, podatke hrvaškega štaba za civilno zaščito povzema hrvaška tiskovna agencija Hina. »Danes žal poročamo o več kot 7000 novo okuženih,« je v pogovoru za hrvaški nacionalni radio dejal hrvaški minister za zdravje Vili Beroš. Poudaril je, da je Hrvaška na vrhuncu četrtega vala epidemije covida-19, prihodnost pa je negotova. Po Beroševih besedah je jasno, kateri ukrepi lahko zmanjšajo porast novih okužb. Najbolje se je cepiti in upoštevati osnovne protiepidemične ukrepe, je njegove besede povzela Hina.
Zatrdil je, da je zagovornik osebne svobode, vendar pa se ta konča, ko ogrožamo tuje zdravje in življenje. Medtem po oceni ministra stanje v zdravstvu ni tako kritično kot v vrhuncih preteklih valov epidemije. Vendar pa je treba biti previden, saj lahko veliko število novo okuženih v dveh ali treh tednih napolni tudi bolnišnice. Na Hrvaškem so v zadnjem dnevu na okužbo z novim koronavirusom testirali 15.498 oseb, pozitivnih pa jih je bilo 7094. S tem je delež pozitivnih testov kar 45,77-odstoten.
12.25 Samotestiranje šolarjev še naprej prostovoljno
Strožji ukrepi za zamejitev širjenja covida-19 ne prinašajo večjih sprememb na področju vzgoje in izobraževanja. Pouk bo tako tudi v prihodnjem tednu potekal v šolah in predavalnicah, vrtci bodo delovali kot običajno. Od 15. novembra pa se bo samotestiranje učencev in dijakov, ki bo še naprej prostovoljno, izvajalo v šolah trikrat na teden. Zaradi zaostrovanja epidemioloških razmer je namreč vlada v petek sprejela dodatne ukrepe za zajezitev širjenja covida-19. Kot so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, ukrepi za področje vzgoje in izobraževanja večjih novosti ne prinašajo.
Bo pa od ponedeljka v vseh javnih zaprtih prostorih obvezna uporaba zaščitne kirurške maske ali maske tipa FFP2, maske iz blaga ne bodo več zadoščale. Zaščitna maska v zaprtih prostorih bo obvezna za vse, torej za vse učence, dijake in študente ter zaposlene. Maska ne bo obvezna za otroke do dopolnjenega 6. leta starosti, za vzgojitelje predšolskih otrok in pomočnike vzgojitelja ter za višje in visokošolske učitelje, kadar predavajo za zaščitno pregrado, so zapisali na ministrstvu. Maska tudi ni potrebna za osebe s posebnimi potrebami, ki jim je uporaba zaščitne maske iz objektivnih razlogov onemogočena. Prav tako ni potrebna za učence, dijake in študente pri pouku športne vzgoje, učence glasbene šole pri pouku pihal, trobil, petja, plesne pripravnice, sodobnega plesa in baleta ter dijake pri pouku plesa, petja in inštrumenta ter za osebe, ki izvajajo športno vadbo.
11.35 Avstrija z novim rekordnim številom okužb z novim koronavirusom
V Avstriji so v zadnjih 24 urah potrdili okužbo z novim koronavirusom pri 9943 ljudeh. To je novo rekordno dnevno število, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Od ponedeljka bo sicer v Avstriji za večino javnega življenja veljal pogoj PC, torej bodo storitve na voljo le tistim, ki so covid-19 preboleli ali so proti njemu cepljeni. Avstrija je z danes objavljenim številom okužb postavila novo najvišje dnevno število od začetka pandemije. Doslej je bil rekorden 13. november 2020, ko so potrdili 9586 okužb v enem dnevu. Sedemdnevno povprečje novih okužb je v Avstriji pri 7148 na dan. V zadnjem dnevu je za covidom-19 pri severnih sosedih umrlo 31 ljudi. V bolnišnicah zdravijo 1856 covidnih bolnikov, intenzivno nego jih potrebuje 359. V zadnjem tednu dni se je število bolnikov v intenzivnih enotah povečalo za 86, od petka pa za tri.
10.05 Za trgovce novi ukrepi ne predstavljajo večjega problema
Za trgovce odločitev vlade, da s ponedeljkom v trgovinah za vsakega obiskovalca zagotovijo najmanj 10 kvadratnih metrov površin, ne predstavlja večjega problema. »Vsak ukrep, ki ga lahko izvedemo ob neprevelikih stroških, je boljši kot zapiranje trgovin oz. zapiranje gospodarstva,« je za STA dejala predsednica trgovinske zbornice Mariča Lah. Vlada je na petkovi seji namreč sklenila, da s ponedeljkom v državi zaostri ukrepe za zajezitev koronavirusa. Kot je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil minister za zdravje Janez Poklukar, bodo med drugim trgovine za vsakega obiskovalca zagotoviti najmanj 10 kvadratnih metrov površin, ob vhodu v trgovino pa bo moralo pisati, koliko ljudi se lahko naenkrat nahaja v trgovini. Poleg tega maske iz blaga ne bodo več dovolj, potrebne bodo kirurške ali maske tipa FFP2.
09.37 V petek potrdili 3662 novih okužb, delež pozitivnih 38,1-odstoten
Včeraj so ob 9609 PCR testih potrdili 3662 novih okužb, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Delež pozitivnih je 38,1-odstoten. Poleg tega so opravili še 31.544 hitrih antigenskih testov. Trenutno je v državi aktivnih 35.216 okužb, 14-dnevna incidenca znaša 1669, sedemdnevno povprečje pa 2766. Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.194.602 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.124.168 oz. 53,3 odstotke populacije. V bolnišnicah se zdravi 748 bolnikov s covidom-19, od tega 175 na intenzivni negi. Včeraj je umrlo 14 bolnikov s covidom-19.
00.50 Krek in Logarjeva pozvala k doslednemu spoštovanju vseh ukrepov
Vlada in strokovna svetovalna skupina za covid-19 sta po mnenju direktorja NIJZ Milana Kreka in vodje svetovalne skupine Mateje Logar sinoči sprejela ukrepe, ki jih v tem trenutku nujno potrebujemo, saj bomo brez njih težko premagali novi koronavirus. To so predvsem ukrepi za zaščito življenj, sta ocenila. »Smo na prelomni točki epidemije. V tem trenutku imamo veliko število okuženih. S skupnimi močmi lahko obvladamo epidemijo. Razmere se bodo v evropskem merilu v jesenskem in verjetno v zimskem času poslabšale. Zato bo tudi pri nas prišlo do dramatičnih sprememb na intenzivnih oddelkih bolnišnic,« je opozoril direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Krek.
Postelje, ki jih bomo morali nameniti sodržavljanom, ki so zboleli s covidom-19, bomo morali vzeti tam, kjer jih tudi drugi bolniki potrebujejo, je poudaril. Podobno je posvarila Logarjeva. Zdravstvo je po njenih besedah sedaj na veliki preizkušnji. »Ob covidnih bolnikih, ki prihajajo v bolnišnice, je treba poskrbeti tudi za bolnike z drugimi boleznimi. Zato je pomembno, da zdravstveni sistem vzdrži, ne smemo dopustiti, da bi se zlomil,« je izpostavila. Po Krekovih besedah je pomembno, da smo v tej kritični situaciji skupaj, da ohranimo zdravje večine prebivalstva, delujoče zdravstvo in odprto družbo ter da ne zapiramo šol. »Ponovno vas prosimo, da dosledno izvajate zaščitne ukrepe. Cepite se čim prej, cepiva je dovolj. Cepite se z dvema odmerkoma, kajti proti različici virusa delta eden ni dovolj,« je dejal Krek. Ob tem je povedal, da je trenutno v državi prek 700.000 doz cepiva, da bomo dobili nove ter da je po Sloveniji več kot 70 cepilnih centrov.
00.30 Vlada je sprejela nove ukrepe
Ukrepi bodo začeli veljati v ponedeljek, nov režim testiranja v šolah pa teden pozneje:
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji