
Neomejen dostop | že od 14,99€
Naše oči se kar naprej naprezajo. Najprej v službi, ko so zaposleni v nekaterih poklicih bolj ali manj ves čas prikovani za računalniški zaslon. Tudi študenti morajo veliko svojega dela opraviti na računalnikih. V prostem času se nam veliko dogaja na mobilnih napravah, zvečer se prileže kakšna TV-oddaja, in ko zvečer ugasnemo luč, čutimo skelenje, branje knjige pa je lahko že prevelik zalogaj za preutrujene oči.
»Težave z vidom so postale vse pogostejše, predvsem zaradi našega življenjskega sloga in premalo časa, preživetega na prostem. Pogosto vidimo, da ljudje trpijo zaradi napetosti ali utrujenosti oči, kar so med drugim posledice dolgotrajnega gledanja v zaslone. Najpogosteje se srečujemo z refraktivnimi anomalijami, kot je kratkovidnost v mladosti in pozneje starostna daljnovidnost. Manj pogosta sta daljnovidnost in astigmatizem,« nam je povedal Boštjan Drev, dr. med., oftalmolog kirurg, direktor in vodja zdravniške ekipe VIDIM očesni center, kjer lahko z uporabo najnovejše tehnologije, napredno diagnostiko in novimi metodami pri praktično vsakem pacientu odpravijo dioptrijo.
Pomemben del razvoja očesnega centra VIDIM je tudi članstvo v organizaciji BNI, saj jim omogoča širitev mreže poznanstev, izmenjavo izkušenj in pridobivanje zaupanja vrednih priporočil. Sodelovanje v tej poslovni skupnosti jim je pomagalo izboljšati komunikacijo s pacienti, okrepiti poslovne vezi in pridobiti nove priložnosti za rast. Poleg tega jim redna srečanja in izobraževanja omogočajo, da ostajajo v stiku z najnovejšimi trendi v medicini in podjetništvu, kar prispeva k še višji kakovosti storitev, ki jih ponujajo.
Kakšno je življenje z dioptrijo in kaj za pacienta pomeni osvoboditev od očal ali kontaktnih leč?
Očala ali kontaktne leče so odličen pripomoček za izboljšanje vidne ostrine. So ljudje, ki jih očala ali kontaktne leče ne motijo pri vsakodnevnih dejavnostih. Zelo pomembno pa je, da ljudje, ki se želijo osvoboditi očal ali kontaktnih leč, poznajo rešitev – možnost operativne odprave dioptrije.
Z napredno diagnostiko, novimi metodami in sodobno tehnologijo lahko praktično vsakega pacienta rešimo dioptrije, če si tega želi. Najpomembnejša je njegova odločitev, da ne želi več nositi očal. Če nekdo rad nosi očala ali ga leče ne motijo, se bo težko odločil za poseg. Pacient mora izraziti željo, mi pa opravimo diagnostiko, se z njim pogovorimo in mu predstavimo najboljše možne rešitve, ki zagotavljajo dolgotrajno in praviloma trajno rešitev. Sam poseg traja le nekaj minut, rešitev pa je dolgotrajna.
Kakšni posegi za odpravo dioptrije so na voljo?
Posegi za odpravo dioptrije se v svetu izvajajo že več kot 30 let. Metode so različne in se ves čas izboljšujejo. Eden najsodobnejših laserskih posegov odprave dioptrije je na primer metoda SMILE pro, ki traja samo devet sekund na vsako oko. Toliko namreč laser potrebuje, da oblikuje tkivo z dioptrijo v roženici, nato pa očesni kirurg potrebuje še od 20 do 30 sekund, da del tkiva z dioptrijo skozi dva do tri milimetre veliko luknjico odstrani iz roženice. Ves postopek – skupaj s pripravo – traja manj kot deset minut za obe očesi. Poseg je neboleč, pacient že takoj po operaciji vidi bistveno bolje, popolnoma pa okreva v dveh do treh dneh, ko se lahko denimo brez skrbi vrne tudi k večjim športnim naporom. To je eden tistih posegov, po katerih pacient vidi bolje praktično že nekaj minut po odstranitvi dioptrije.
Boštjan Drev: »Okulistika je področje, kjer zelo redko naletimo na težave, ki jih ne bi mogli zdraviti.«
Gre za trajne spremembe?
Večinoma gre za dolgotrajno rešitev. Oko je namreč živa stvar in se spreminja, prav tako kot fizionomija obraza. So določene bolezni, ki lahko spreminjajo stanje očesa, kot na primer sladkorna bolezen. To je zelo pomembno povedati, ko načrtujemo operacijo. Takrat razložimo pacientu, kaj ga lahko še doleti in kako mu bomo takrat pomagali. Gre za doživljenjsko načrtovanje, tudi če gre za 18 let starega pacienta, da vemo, kaj se bo zgodilo, ko bo star 50 let in bo imel težave z vidom zaradi starostne slabovidnosti, ali če bo imel pri 70 letih kakšno izmed starostnih očesnih bolezni.
Koliko časa pa traja okrevanje?
Pacient praviloma takoj po posegu vidi bolje kot prej. Oko potrebuje nekaj ur do nekaj dni, da se popolnoma prilagodi. Odvisno je tudi od narave dela – nekdo, ki dela v prašnem okolju ali opravlja fizično delo, lahko potrebuje pet do šest dni dopusta. Večina pa se lahko v običajno delovno okolje vrne že po nekaj dneh, načeloma že naslednji dan sami vozijo avto. Prvih nekaj dni odsvetujemo čezmerno uporabo računalnika.
Ti posegi so običajno dragi.
Cena operacije ni nizka, vendar ko preračunamo stroške očal in kontaktnih leč v letih, se investicija povrne. Poleg tega pa gre tudi za udobje – da zjutraj ne iščeš očal, da vidiš uro, da lahko brez skrbi smučaš ali plavaš. To udobje ima svojo vrednost.
Ali je na takšen način, z laserskim posegom, mogoče odpraviti tudi starostno slabovidnost?
Tako je, tega posega smo še posebej veseli, saj vrača oster vid tudi ljudem s starostno dioptrijo, ki se najpogosteje začne pojavljati po 43. letu starosti. Starostna daljnovidnost ali t. i. presbiopija je normalen fiziološki pojav staranja leče, ki se pojavi med 43. in 55. letom starosti in se kaže s slabšo vidno ostrino na bližino. Lastna očesna leča izgubi prožnost in s tem se postopno manjša sposobnost prilagajanja – upogibanja leče za gledanje na bližino. Z laserskim posegom Presbyond jim vrnemo vid na blizu in nimajo več potrebe, da bi stvari odmikali od oči, da bi bolje videli. Zelo lepo je videti ljudi, ki znova dobro vidijo, ne morem povedati, kako me navdušuje, da jim lahko pomagam.
Kaj pa strah pred izgubo vida pri operaciji dioptrije? Ta je gotovo vedno prisoten?
Strah pred izgubo vida je popolnoma neupravičen, operacije so varne in neboleče, celjenje hitro.
Kaj vas je navdihnilo za to kariero v očesni medicini?
Da bom zdravnik, sem se odločil v drugem razredu osnovne šole, ko sem se opekel po levi roki in bil 14 dni v bolnišnici. Moja mama je bila medicinska sestra in vsak dan me je prihajala pogledat na otroško kirurgijo. Slišal sem njene korake, še zdaj jih slišim. Ko so se odločili, da mi ne bo treba presaditi kože, sem si zaobljubil, da bom zdravnik, da bom pomagal drugim. Splet okoliščin me je nato pripeljal do okulistike, ki sem jo izbral za izbirni predmet, in že po mesecu dni sem se zaljubil v to področje. Všeč mi je bilo, da imam stik s pacienti in da imam priložnost reševati njihove težave – najprej z diagnozo, nato pa z zdravljenjem, in če je treba, tudi operacijo. Okulistika mi je bila še posebej všeč, ker sem pri tem imel takojšen zelo pozitiven odziv pacientov. Vsak dan vračam pacientom vid – bodisi tistim s sivo mreno ali tistim, ki jih rešim z očali ali kontaktnimi lečami. Okulistika je področje, kjer zelo redko naletimo na težave, ki jih ne bi mogli zdraviti.
Kateri so bili največji izzivi na začetku vaše poti?
Na začetku so bili izzivi povezani predvsem z učenjem novih tehnik, obvladovanjem naprednih diagnostičnih naprav in razvijanjem zaupanja s pacienti. Natančnost pri diagnostiki in operacijah je ključna, kar pomeni, da je pot do popolnega obvladovanja postopkov dolga in zahteva veliko potrpljenja.
Boštjan Drev: »Poseg odprave dioptrije traja le nekaj minut, rešitev pa je dolgotrajna.«
Bi si ob začetku kariere želeli prejeti kakšen nasvet, ki ga poznate danes?
Morda bi si želel, da bi že na začetku bolj poudarili pomen natančne diagnostike in zgradili še trdnejši odnos s pacienti. Gradnja zaupanja s pacienti je ključnega pomena za uspeh v tej panogi, saj so zadovoljni pacienti najlepša nagrada in vir zadovoljstva. Nedvomno pa bi si želel, da bi že med študijem spoznal različne možnosti laserskih posegov odprave dioptrije, ki so pomemben del obravnave pacientov, predvsem pa pomoči pri odpravi težav z vidom. Na voljo je namreč toliko različnih posegov, s katerimi bistveno pomagamo pacientom.
Kako se je VIDIM očesni center razvijal skozi leta?
VIDIM očesni center je nenehno napredoval, predvsem z uvedbo najsodobnejših diagnostičnih metod in izboljšanjem operativnih postopkov. Naš napredek vključuje tudi vpeljavo tehnike SMILE pro, ki omogoča hitrejše, natančnejše in manj invazivne posege, kar pripomore k boljšemu rezultatu in hitrejši rehabilitaciji pacientov.
Kaj vam daje največji občutek zadovoljstva pri delu?
Največji občutek zadovoljstva je, ko pacienti po operaciji sive mrene spet spregledajo oz. ko tisti z dioptrijo znova pridobijo svobodo in kakovost življenja brez očal ali leč. Tega se nikoli ne naveličam: videti nasmejane paciente. To je resnično nagrada za moje delo in delo vseh nas v VIDIM očesnem centru.
Kako naporno je slediti tehnološkemu napredku v vaši stroki?
Tehnološki napredek v oftalmologiji je zelo hiter in zahteva nenehno izobraževanje ter uvajanje novih metod in tehnologij. Je izziv, vendar nujen za zagotavljanje najboljše oskrbe in najnovejših možnosti za naše paciente. Napredek omogoča boljše in natančnejše operacije. V regiji smo kot edini referenčni center vrhunskega tehnološkega velikana ZEISS vedno zraven pri napredku in novih tehnologijah.
Kako pomembno je dobro zaupanje med strokovnjaki pri sodelovanju s tujino?
Zaupanje in sodelovanje med strokovnjaki je ključno, saj omogoča izmenjavo znanja, najboljših praks in naprednih metod, ki koristijo celotni strokovni skupnosti. Tako intenzivno sodelujem tudi z očesnimi kirurškimi centri v tujini. Sem član številnih oftalmoloških združenj v Evropi in ZDA. Skratka, zelo sem povezan s kolegi iz tujine.
Kako pomemben je osebni pristop pri gradnji odnosa s pacienti?
Osebni pristop je ključnega pomena. Z zaupanjem in prijaznostjo pomagamo pacientom, da se počutijo udobno in varno med postopki. To je izjemno pomembno za uspeh zdravljenja, saj pacienti bolj verjamejo in sodelujejo, ko se počutijo spoštovane in razumljene. Tudi med samim posegom govorim z njimi, jih vodim skozi postopek, tako jim preusmerim misli in se niti ne zavedajo, da poseg že traja. Na koncu so presenečeni, da je poseg že za njimi.
Kako pomembna veščina je navezovanje stikov v vašem poslu?
Navezovanje stikov je ključnega pomena, saj pomaga širiti mrežo, pridobivati nove paciente in ohranjati dolgoročne odnose. Še najbolj pa sem vesel, ker se dobre prakse širijo od ust do ust, to je najboljša »promocija«. En zadovoljen pacient pripelje drugega, ki ga rešimo dioprije, ta spet naslednjega in tako nastane veriga zadovoljnih pacientov, ki dobro vidijo.
Boštjan Drev: »Zelo lepo je videti ljudi, ki znova dobro vidijo, ne morem povedati, kako me navdušuje, da jim lahko pomagam.«
Koliko časa je vaš VIDIM očesni center že član organizacije BNI? Kaj vas je pritegnilo k članstvu?
VIDIM očesni center je član BNI že od ustanovitve BNI skupine v Celju, leta 2016. K sodelovanju z BNI nas je pritegnil naš izvršni direktor Darjo Pungartnik, ki je bil prvi predsednik BNI skupine v Celju. Filozofija delovanja BNI in njihovo poslanstvo nas je prepričalo, da smo tudi sami postali del te mreže. Na ta način širimo krog poznanstev. BNI je bil odlična priložnost, da smo se vključili v skupnost, ki temelji na zaupanju in medsebojni podpori.
Kako je članstvo v tej organizaciji vplivalo na vaše delo, delo v ekipi ali osebno rast?
Članstvo v BNI je imelo pozitiven vpliv na naše delo. Naučili smo se boljših komunikacijskih veščin, kako se bolje povezovati z različnimi strankami in sodelavci. Delo v ekipi je postalo bolj usklajeno, saj smo se zavedali, kako pomembno je imeti podporo drugih in delovati za skupne cilje. Osebno smo vsi v ekipi rasli tako na profesionalnem kot osebnem področju.
BNI temelji na napotitvenem trženju (angl. referral marketing) in podjetjem omogoča zelo učinkovito pridobivanje novih strank. Članom zagotavlja pozitivno, podporno in strukturirano okolje za rast.
Katere spremembe v svoji praksi ste uvedli zaradi izkušenj, pridobljenih v BNI?
V praksi smo uvedli bolj strukturirane postopke za pridobivanje priporočil, kar nam je omogočilo boljši nadzor nad marketinškimi aktivnostmi. Prav tako smo začeli bolj aktivno komunicirati o naših storitvah, prilagodili smo naš pristop potrebam posameznih strank in več pozornosti namenjamo ustvarjanju dolgoročnih odnosov.
Kako se je skozi leta spremenila vaša vloga v mreži BNI? Kakšna je vaša vloga v skupini BNI Ethos?
Začeli smo kot začetniki, vendar smo sčasoma postali bolj aktivni in prepoznavni. Prevzeli smo več odgovornosti, zlasti na področju promocije naših storitev in storitev drugih članov. Danes imamo v BNI Ethos vlogo, ki vključuje podporo in motivacijo drugih članov ter sodelovanje pri organizaciji dogodkov in izobraževalnih srečanj.
Kako ste najprej videli tovrstno mreženje in kaj so bile vaše začetne misli?
Nismo imeli pomislekov, saj nam je članstvo priporočil naš izvršni direktor, ki mu povsem zaupamo. Kmalu smo tudi na lastni koži spoznali, da je mreženje odličen način za spoznavanje drugih strokovnjakov in za širjenje naše mreže in poslovanja.
Ključne vrednote organizacije BNI so sodelovanje, povezovanje in medsebojna pomoč. Katere vrednote so bile za vas vedno najpomembnejše pri vodenju VIDIM očesnega centra? Ali so se skozi leta spreminjale?
Najpomembnejše vrednote pri vodenju VIDIM očesnega centra so bile strokovnost, skrb za paciente in ustvarjanje zaupanja. Z leti pa smo začeli vse bolj poudarjati tudi sodelovanje in povezovanje z drugimi strokovnjaki. S tem smo lahko izboljšali naše storitve in širili znanje, kar se je izkazalo za izjemno koristno v naši praksi.
Katere druge prednosti vam prinaša članstvo?
Članstvo v BNI nam omogoča dostop do izobraževalnih vsebin, dragocena priporočila in osebni razvoj. Ponuja priložnost za izmenjavo izkušenj in povezovanje s strokovnjaki z različnih področij, kar nas spodbuja k napredku in rasti našega poslovanja. Prav tako nam omogoča, da ostanemo na tekočem z novostmi in trendi v medicini, kar je ključno za zagotavljanje najboljše oskrbe našim pacientom.
Bi članstvo v BNI priporočili tudi drugim medicinskim centrom in zakaj?
Članstvo v BNI bi z veseljem priporočili tudi drugim medicinskim centrom, saj omogoča širjenje poslovne mreže, krepi komunikacijske veščine in povečuje prepoznavnost. Prispeva k pridobivanju novih pacientov in dolgoročnemu uspehu, temelječemu na zaupanju, osebnih stikih in kakovostnih priporočilih.
Podjetje BNI Adria letos praznuje 15-letnico delovanja v naši regiji. Ta mejnik bodo v BNI zaznamovali z akcijo #MojJunak, s katero bodo člani javno izrazili hvaležnost ljudem, ki so jih povabili v združenje in jim spremenili življenje poslovno in osebno.
Ob tej priložnosti bo konec marca tudi poseben dogodek z naslovom »Beyond«. Udeležencem bodo predstavili prebojne zgodbe članov BNI in jim pripravili predavanje priznane strokovnjakinje za umetno inteligenco in tehnologije prihodnosti, ki bo delila vpogled v prihajajoče trende in njihov vpliv na poslovni svet.
Naročnik oglasne vsebine je BNI