Po novih rekordnih številkah,
ko so v torek odkrili kar 1503 nove okužbe in ko je bilo pozitivnih kar četrtina testiranih, vodilni v državi še naprej iščejo rešitve za omejitev naraščanja okužb.
Dopoldne sta spregovorila gospodarski minister
Zdravko Počivalšek in predstojnica Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja dr.
Tatjana Lejko Zupanc, popoldne pa so bili na vrsti ministrica za izobraževanje, znanost in šport
dr. Simona Kustec, minister za zdravje
Tomaž Gantar in vladni govorec
Jelko Kacin. Pričeli so ob 16. uri, izjave smo prenašali v živo.
Tomaž Gantar: Ukrepi v naslednjem tednu še ne morejo pokazati večjih učinkov
Tomaž Gantar, minister za zdravje: »Prava pot je, da zagotavljamo postelje za covid bolnike in primerno zdravstveno oskrbo za vse ostale bolnike.« FOTO: Uroš Hočevar/Delo
»Ni države v Evropi, ki se ne sooča s podobno krivuljo porasta okužb kot mi, a je res, da so manjše ali večje razlike. Žal se tudi mi vsakodnevno srečujemo z rekordnim številom okužb. Lahko nas skrbi, da je delež okužb okoli 25 odstotkov testiranih, kar ne kaže na umirjanje epidemije,« je povedal. »Ukrepi v naslednjem tednu še ne morejo pokazati večjih učinkov zaradi inkubacijske dobe. Skrbi nas, da še vedno opažamo nespoštovanje pravil, ki lahko edina pripomorejo k upadanju okužb.«
Infografika - 21. oktober 2020. FOTO: Delo
»Prava pot je, da zagotavljamo postelje za covid bolnike in primerno zdravstveno oskrbo za vse ostale bolnike,« poudarja Gantar. »Potrebe za covid bolnike se povečujejo približno za 10-12 postelj dnevno, a zdravljenja bo deležen vsak bolnik, ki ga bo potreboval. Količina virusa je takšna, da ne moremo slediti vsem stikom okuženih. Bolezen je še vedno precejšnja neznanka, pred boleznijo ni varen nihče, v bolnišnicah imamo tudi pet otrok.«
»Doslej je skupno že prek tisoč okužb z novim koronavirusom pri zdravstvenih delavcih, samo v UKC Ljubljana v zadnjem mesecu 150,« opozarja minister. »Pri tem vir okužb niso bili bolniki, temveč so jih zdravstveni delavci vnesli sami.«
Zraven je razložil, da je v slovenskem zdravstvu na razpolago (brez psihiatrije) 7522 postelj. »Lahko ste prepričani, da od teh 7522 postelj ne bo večjega problema zagotoviti vsaj deset odstotkov, torej 700 postelj, za covid bolnik.«
Sistem izobraževanja na daljavo v prihodnje stabilen
Ministrica Simona Kustec je med drugim izrazila obžalovanje zaradi zapletov pri delovanju šolanja na daljavo. Pojasnila je, da so se v teh dneh večkrat sešli s predstavniki Arnesa in jim ponudili pomoč, obenem pa izrazili pričakovanje, da bo sistem izobraževanja na daljavo v prihodnje stabilen.
Predstavniki Arnesa so zagotovili, da so težave v delovanju zdaj odpravili in da je sistem stabilen. To ministrica pričakuje tudi v prihodnje. »Upam, da je to začetniška napaka, ki se ne bo več ponovila, ker se ne sme,« je še povedala.
Na prvem mestu je zdravje
Simona Kustec: Fitnes centri morajo biti v rdečih regijah zaprti, v oranžnih pa velja pravilo ene osebe na 20 kvadratnih metrih. FOTO: Blaž Samec/Delo
Ob predstavitvi začasnih vladnih omejitvah športnih dejavnosti je potrdila, da so dovoljeni treningi in tekmovanja vrhunskim športnikom, z omejitvami pa tudi rekreativnim. Ukrepi bodo veljali 14 dni, nato jih bodo znova preučili. Rekreacija je glede na ukrepe vlade dovoljena individualno, v družinskem krogu ali v skupinah do šestih oseb ob upoštevanju trimetrske medsebojne razdalje. Fitnes centri morajo biti v rdečih regijah zaprti, v oranžnih pa velja pravilo ene osebe na 20 kvadratnih metrih.
»Vsakodnevno gibanje naj ostaja kot skrb za naše zdravje. Šli smo naproti športu, toda imejmo razumevanje, da je treba za nekaj časa ubrati drugačne poti. Bistveno, je da hodimo dalje. Na prvem mestu je zdravje in vse rešitve in ukrepi vlade so namenjene temu. Ne zaustavljamo življenja, začasno pa upoštevajmo sprejete ukrepe,« je med drugim na novinarski konferenci pojasnila Kustečeva.
Vrhunski šport je dovoljen
Še naprej bo dovoljen tekmovalni vrhunski šport, treningi in tekme, a ne za vse registrirane športnike in na vseh ravneh tekmovalnih sistemov. Le na tekmah najvišjega državnega razreda ter na mednarodni ravni je dovoljen športnikom olimpijskega razreda, teh je po podatkih Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) 49, svetovnega (144), mednarodnega (366) in perspektivnega razreda (693) ter poklicnim športnikom. Slednjih je po razvidu ministrstva, pristojnega za šport, okrog 500.
Vsi omenjeni morajo biti starejši od 15 let in morajo biti vpisani v razvid poklicnih športnikov pri ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport. Nedavna slovenska raziskava je sicer ugotovila povečanje debelosti in zmanjšanje gibalnih osnov pri mladostnikih, ki so se pojavile v zadnjem obdobju.
Navedla je, da so v kolektivnih športnih panogah, v hokeju na ledu, košarki, nogometu, odbojki in rokometu, dovoljena le tekmovanja v najvišji ravni nacionalnega članskega prvenstva, tekme regionalne, mednarodne oziroma evropske ravni brez gledalcev. Prisotne so lahko le osebe, nujno potrebne za njihovo izvedbo. Vsi sodelujoči morajo upoštevati navodila in priporočila za zajezitev okužb pristojnih državnih in zdravstvenih organov.
Komentarji