Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Šarec pričakuje pojasnila ministra Prešička

Zaposleni poročajo o šikaniranju in slabem ravnanju, minister obtožbe zanika, policija pa je začela preverjati sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja.
Delavec se je menda v brezizhodnem položaju znašel tudi zaradi domnevnega šikaniranja na delovnem mestu. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Delavec se je menda v brezizhodnem položaju znašel tudi zaradi domnevnega šikaniranja na delovnem mestu. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Barbara Hočevar, Sandra Hanžič
22. 1. 2019 | 14:50
23. 1. 2019 | 13:57
4:26
Ljubljana – Predsednik vlade Marjan Šarec od kulturnega ministra Dejana Prešička pričakuje, naj se opredeli do navedb sindikata Glosa in uslužbencev ministrstva, ki so premiera pozvali k razjasnitvi okoliščin in ukrepanju zaradi samomora enega izmed njih. Zaposleni poročajo o šikaniranju in slabem ravnanju, minister obtožbe zanika, policija pa je začela preverjati sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja.

»V Glosi smo skrajno nestrpni do slehernega posega v varno, zdravo in spoštljivo delovno okolje. Do konca preziramo trpinčenje, šikaniranje, mobing na delovnem mestu,« so predstavniki sindikata Glosa napisali premieru Šarcu v pričakovanju, da se razišče tragičen primer. Ob njem pa so v javnost prišla pričevanja zaposlenih o slabih razmerah na ministrstvu.

Od zaposlenih se je izpostavil Marko Jenšterle, ki je na ministrstvu od vsega začetka in je bil v ožjih ekipah številnih ministrov iz različnih strank: »Nikoli nisem bil v nobeni stranki, zato to nima nobenih političnih ozadij, po tej svoji kilometrini – kot sodelavec imam najdaljši neprekinjeni staž na kulturnem ministrstvu – lahko povem, da v vsej tej zgodovini, vseh ministrov, moji sodelavci nikoli niso doživljali tako hudih psihičnih pritiskov kot v času mandata Dejana Prešička. Osebno pritiskov nisem doživel, ampak bolj zaradi nekakšne sreče, saj trenutno delam v službi za slovenski jezik in sem vezan na državnega sekretarja Vojka Stoparja, s katerim odlično sodelujemo. Kolegi, ki pa so vezani na sekretarja Jana Škoberneta ali na ministra, pa imajo velike težave. Nesramen je do njih, jih v pisarnah nadira, žali, hodijo objokani iz njegovih pisarn.«


Proti politizaciji


»Zelo sem pretresen, da je do tega tragičnega dogodka prišlo, vse nas je zelo prizadelo,« se je odzval minister za kulturo Dejan Prešiček, ki obtožbe o šikaniranju zavrača. »Vem, da nisem taka oseba, ki bi nadirala, zmerjala ali metala ključe. Imam mirno vest, kljub temu, da se že nekaj dni sprašujem, kako lahko pride do tega,« je povedal. »Minister, ki je štiri mesece na ministrstvu, ne more vplivati na odnose tako, da bi se zdaj tako spremenili,« meni Prešiček. Včeraj se je srečal s Šarcem in pogovoril s sindikatom. »Iskreno sem vprašal, kaj je tisto, kar sem naredil narobe, če je kje moja krivda, za katero vseeno mislim, da je ni, da nisem nič takšnega storil«. Napovedal je še, da bo organiziral zbor delavcev, na katerem bo vzpostavili dialog, da si povedo, »kaj se je dogajalo in zakaj je prišlo do tega tragičnega dogodka.«

Na ministrstvu morajo predsedniku vlade oddati poročilo o morebitnih prijavah mobinga na delovnem mestu v zadnjih petih letih. FOTO: Voranc Vogel/Delo
Na ministrstvu morajo predsedniku vlade oddati poročilo o morebitnih prijavah mobinga na delovnem mestu v zadnjih petih letih. FOTO: Voranc Vogel/Delo


Predsednik Sindikata kulture in narave Slovenije – Glosa Mitja Šuštar, ki je podpisan pod pismo Šarcu, je povedal, da sam ni bil na kulturnem ministrstvu. »Toda zaposleni tam so mi zaupali, da je bilo res hudo,« je dejal Šuštar, ki upa, da se bodo zadeve raziskave.

V drugem sindikatu, Sindikatu delavk in delavcev ministrstva za kulturo, pa so se odzvali z nasprotovanjem politizaciji tragedije in želijo, da se težave rešijo znotraj. Z odporom odklanjajo zapise v medijih, ki ob tragičnem dogodku krnijo človeško dostojanstvo kolegov. Razmere poskušajo urejati sami, tudi s postopki, ki so jim na voljo.

Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da ta od pristojnih želi, da ga obvestijo o ukrepih, ki jih je ministrstvo sprejelo za preprečevanje in obvladovanje primerov nasilja, trpinčenja, nadlegovanja in drugih oblik psihosocialnega tveganja na delovnih mestih, ki jih predvidevajo zakonske obveznosti, oddati pa mu morajo tudi poročilo o morebitnih prijavah mobinga na delovnem mestu v zadnjih petih letih.

Na medijske objave o šikaniranju uslužbenca pa se je odzvala tudi ljubljanska policijska uprava, ki je začela s preverjanjem razlogov za sum uradno pregonljivega kaznivega dejanja.

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine