Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Poklukar: Stroške obveznega testiranja bo plačala država

Vlada je odločila o načinu testiranja zaposlenih v okviru pogoja PCT. Vsesplošno samotestiranje morda po 6. septembru.
FOTO: Voranc Vogel/Delo
FOTO: Voranc Vogel/Delo
20. 8. 2021 | 13:44
20. 8. 2021 | 16:47
3:19
Minister za zdravje Janez Poklukar je na novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 povedal, da je vlada spremenila uredbo o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z novim koronavirusom in na novo določila dejavnosti, za katere bo tudi prihodnje krila stroške hitrega antigenskega testiranja. Zaposleni, za katere velja PCT pogoj, bodo morali v primeru, če niso cepljeni ali prebolevniki, na obvezno tedensko testiranje. 

To bo veljalo za zaposlene v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih, v vzgoji in izobraževanju, vključno z visokim šolstvom, in osebe, ki izvajajo storitve ali prodajo blaga, organizirajo prireditve in izvajajo vzgojo in izobraževanje na področju verske svobode.

Vsesplošno samotestiranje lahko v državi pričakujemo po 6. septembru in to kljub temu, da se epidemija zaostruje in nas po ministrovih besedah v jeseni čaka težko obdobje. Na ministrstvu se za zdaj nagibajo k temu, da bi se samotestirali enkrat tedensko, če pa se bo epidemija zaostrovala, bi frekvenco testiranja povečevali. 
 

Četrti val bo močan


»Naš namen nikakor ni zastraševati, vendar pa bom z vami pošten in odkrit. Stanje v bolnišnicah se slabša. Ko gledamo projekcije Instituta Jožef Štefan in poteke epidemije v Španiji ter na Portugalskem, je jasno, da bo val močan. Situacija je mnogo bolj resna, kot si upamo priznati. Zaradi kužnosti različice delta bo v jeseni praktično vsak prišel v stik z virusom. Tisti, ki smo cepljeni ali prebolevniki, imamo razvita protitelesa, zato bo potek bolezni v veliki večini zelo blag ali pa simptomov sploh ne bomo razvili,« je povedal minister in dodal, da bodo po projekcijah zaradi nizke precepljenosti polne vse intenzivne postelje v državi. 

Zahvalil se je vsem, ki so se že cepili, tiste, ki se še niso, pa pozval, naj to čimprej storijo: »Imamo orodje, imamo moč, imamo vzvod, da vplivamo na potek epidemije. Imamo cepivo. Le uporabiti ga moramo.«
 

Bolnišnice se pripravljajo na sprejem covidnih bolnikov


Minister si je dopoldne v UKC Ljubljana ogledal covidni oddelek in cepilno mesto. Ocenil je, da so v UKC Ljubljana dobro pripravljeni na četrti val epidemije. »Samo skupaj bomo zmogli premagati tudi četrti val, « je na twitterju navedlo ministrstvo za zdravje.

image_alt
V spremenjeni strategiji cepljenja tretji odmerek


O dobri pripravljenosti na spopad s četrtim valom epidemije poročajo tudi iz drugih bolnišnic po državi. Iz soboške so danes sporočili, da imajo za covidne bolnike pripravljeno osebje in prostore. Covidna bolnišnica bodo postali, ko bo v državi hospitaliziranih 150 covidnih bolnikov. V slovenjgraški splošni bolnišnici imajo zanje na covidnem oddelku pripravljenih 50 postelj in še štiri v intenzivni enoti.

S ponedeljkom se bosta v državi odprla še dva covidna oddelka: na kliniki Golnik in v Splošni bolnišnici Celje.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine