Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Sobotna priloga

Svetnica, ovita v rdečo zastavo

Zgodba o štirih angažiranih intelektualkah, ki so v temnih časih pred drugo svetovno vojno in med njo oblikovale svojo filozofijo.
Spisi Simone Weil so bili za akademske svetove preveč mistični, čeprav je v resnici malo filozofov, ki bi bili tako konkretni. FOTO promocijsko gradivo
Spisi Simone Weil so bili za akademske svetove preveč mistični, čeprav je v resnici malo filozofov, ki bi bili tako konkretni. FOTO promocijsko gradivo
12. 4. 2025 | 05:00
19:05

V nadaljevanju preberite:

Začne z letnico 1943 in z njo tudi konča. Med vojno je Simone de Beauvoir sedela v Café de Flore in premišljevala o tem, kako čudno je življenje, začne se in potem konča, kaj je sploh eksistenca.

Za neki zbornik je morala napisati prispevek o eksistencializmu, ki je bil najprej modna domislica, ki je nastala nekega večera v kavarni ob srkanju mareličnih koktajlov, zdaj pa se je spreminjal v pomembno filozofsko smer. Z Jean-Paulom Sartrom, s katerim sta to filozofijo zasnovala, sta bila markanten par, poznala sta se še iz časov študija filozofije. Nekoč jo je prosil, naj mu razloči Leibniza, in jo takrat osvojil. Sklenila sta ljubezenski sporazum, da bosta duhovno vedno zvesta drug drugemu, da bosta iskrena, a da bo njuno razmerje odprto. Zato sta v svoj odnos spustila ljubice in ljubimce – mlade študentke in študente Olgo, Vando ... Pa tudi nikotin, meskalin in kasneje amfetamin.

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine