Neomejen dostop | že od 9,99€
Kot smo poročali, je SDS zbrala dovolj – vsaj 40.000 – podpisov za izvedbo treh referendumov. To je danes s čivkom potrdil tudi prvak SDS Janez Janša. Največ, kar 52.669 overjenih podpisov so po njegovih navedbah zbrali za razpis referenduma o zakona o RTV Slovenija, 52.182 za razpis referenduma o zakona o dolgotrajni oskrbi in 52.280 za razpis referenduma o zakonu o vladi.
»Tokrat je SDS prebila zvočni zid,« je ta po njegovo zgodovinski uspeh SDS pospremil poslanec Branko Grims na novinarski konferenci. Ustanavljanje novih ministrstev, ki ga med drugim predvidevajo spremembe zakona o vladi, je označil za nesmiselne in poudarjal, da vlada ne sprejema pravih ukrepov – tako na področju draginje, davkov kot tudi na področju družinske politike.
»Vsi tisti, ki so verjeli obljubam, da bodo plesali, danes zgroženi lahko ugotavljali, da bodo res lahko plesali, a to ponoči, da se bodo v tej draginji lahko ogreli od mraza, ki ga povzroča vlada s svojo operativno nesposobnostjo,« je bil še kritičen.
Datum izvedbe referendumov še ni znan, a v največji koalicijski stranki Gibanje Svoboda so bili do zdaj jasni, da niso naklonjeni sočasni izvedbi referendumov s predsedniškimi ali lokalnimi volitvami. Za to si namreč zavzema SDS. Z višjo volilno udeležbo bi v teoriji namreč lažje dosegli zavrnitveni kvorum, ki predvideva, da mora zakon zavrniti vsaj petina volivcev.
Glede na roke se zdi najverjetneje – datum z odlokom razpiše državni zbor –, da bo referendumski dan 13. november, ko bo drugi krog predsedniških volitev ali pa 27. novembra, ko volitev ne bo.
Ne glede na datum, pa je po besedah Grimsa vredno, da se volivci udeležijo glasovanja in tako pokažejo, da so proti siromašenju. »Kvorum bo, kajti ljudje škodljivo in uničujočo politiko, politiko ustvarjanja revščine te vlade občutijo na lastni koži in bodo šli glasovat in glasovali bodo trikrat proti,« je še dejal.
V koalicijskih strankah pa so že napovedali, da se bodo v kampajo vključili in da ciljajo na zmago. V izjavi za javnost so vodje Gibanja Svoboda, SD in Levice pozvale h podpori sprememb zakonodaje. Slišati je bilo tudi, da se SDS ne more sprijazniti s porazom na volitvah in da bo očitno treba ponoviti 24. april – dan, ko so potekale parlamentarne volitve in ko so državljani rekli »ne« vladi Janeza Janše.
Kdaj bo referendumski dan, pa v koaliciji še niso želeli odgovarjati, češ da je to tudi odvisno od tega, kdaj bo SDS vložila zahtevo za razpis referenduma.
»Obljubili smo drugačen način vladanja«
»Državljankam in državljanom smo ob nastopu vlade obljubili drugačen način vladanja, ki temelji na spoštovanju pravne države in na konstruktivnem sodelovanju z vsemi, ki lahko pripomorejo k stabilnosti razmer in dobrobiti za ljudi. Politična preigravanja in oviranja, ki se jih od volilnega poraza naprej poslužuje opozicija, niso del naše politike in naših vrednot,« pa so sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
Zaradi mednarodnih okoliščin pa so po njihovih navedbah med glavnimi prioritetami zajezitev inflacije in draginje ter zagotavljanje energetske in prehranske varnosti.
Na referendumih o noveli zakona o dolgotrajni oskrbi, noveli zakona o RTV Slovenija in spremembah zakona o vladi pa bomo po njihovih navedbah torej odločali o podpori ukrepom, s katerimi koalicija želi, da dolgotrajno oskrbo dobijo vsi, ki jo potrebujejo, da javni radio televiziji vrnemo njeno neodvisnost in da bo s spremembami zakona o vladi, koalicija lahko učinkovito izpolnila svoje zaveze.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji