Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Slovenija

Vlada za konec baterijske reje kokoši in za čipiranje mačk

Predlagana novela predvideva tudi možnost odvzema in popolno prepoved lastništva vseh živali v primeru mučenja ene živali in višje globe za kršitelje.
Na področju rejnih živali predlagana novela zakona med drugim predvideva prepoved uporabe kletk pri reji kokoši. FOTO: Diego Vara/Reuters
Na področju rejnih živali predlagana novela zakona med drugim predvideva prepoved uporabe kletk pri reji kokoši. FOTO: Diego Vara/Reuters
STA
24. 4. 2025 | 15:29
24. 4. 2025 | 15:53
5:49

Vlada je na današnji seji sprejela predlog novele zakona o zaščiti živali, ki predvideva ukinitev reje kokoši v kletkah, pri čemer država napoveduje pomoč rejcem pri prehodu na alternativne načine reje. Predvideva tudi obvezno čipiranje mačk in spremenjen način financiranja zavetišč, kjer se med drugim uvaja rejništvo živali.

Na vladi sprejeti predlog novele zakona o zaščiti živali predvideva kar nekaj novih ukrepov, s katerimi hočejo pristojni nasloviti najbolj problematična področja, ki so jih zaznali v zadnjih letih, je na novinarski konferenci po seji vlade dejala državna sekretarka na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Eva Knez.

Na področju rejnih živali predlagana novela zakona med drugim predvideva prepoved uporabe kletk pri reji kokoši.

Po razkritju pogojev na eni od kmetij v lanskem letu so dobili ogromno pobud državljanov za prepoved takega tipa reje, je pojasnila Knezova. »Mi smo preučili stanje in ugotovili, da je rejcev, ki kokoši še vedno redijo v kletkah, v Sloveniji 34, da je delež teh jajc na slovenskem trgu majhen, in da imamo na splošno samopreskrbo z jajci dovolj visoko, to je več kot 94 odstotkov,« je dejala.

Preučili so tudi, kakšno je gibanje cen jajc iz hlevske in iz baterijske reje, in ugotovili, da večjih odstopanj ni. Zato ocenjujejo, da zaradi te prepovedi ne bo kakršnihkoli pretresov na trgu in težav pri zagotavljanju jajc.

Od leta 2004 lahko pujske do sedmega dne starosti kastrira rejec brez uporabe kakršnihkoli zdravil. FOTO: Jure Eržen/Delo
Od leta 2004 lahko pujske do sedmega dne starosti kastrira rejec brez uporabe kakršnihkoli zdravil. FOTO: Jure Eržen/Delo

Knezova je poudarila, da bo država rejcem sofinancirala 80 odstotkov stroškov za prehod na alternativno rejo. Za ta prehod bodo imeli na voljo triletno prehodno obdobje.

Predlagana novela predvideva tudi kastracijo pujskov na živo. Od leta 2004 lahko namreč pujske do sedmega dne starosti kastrira rejec brez uporabe kakršnihkoli zdravil. Na podlagi veterinarskih mnenj pa so se pristojni odločili, da to pristojnost vrnejo veterinarjem, ki bodo kastracije izvajali z uporabo analgetikov in anestezije.

Tudi pri tem je predvidena dodatna pomoč rejcem, kjer bodo sofinancirali veterinarske stroške tam, kjer veterinar v reji ni zaposlen.

image_alt
Pri odnosu družbe do živali je ključna politika

Predlagana novela ureja tudi eksotične oziroma prostoživeče živali. Strokovna komisija bo pripravila seznam, na katerem bodo živali, ki jih lahko posedujejo tudi državljani in fizične osebe. Za vse ostale živali bo veljala prepoved posedovanja, razen za živalske vrtove, gojitelje in zatočišča.

Z novelo urejajo tudi skrbništvo rejnih živali po smrti lastnika. Po trenutni zakonodaji to ni bilo urejeno in so nastajale težave zaradi dolgih dednih postopkov, ko po smrti lastnika ni bilo ustreznega skrbnika živali. Zdaj bo Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin dodelila skrbnika, ki bo za te živali v tem času skrbel.

Novela zakona o zaščiti živali predvideva tudi več ukrepov, s katerimi želijo pristojni pomagati zavetiščem. Med drugim predlagajo spremembo načina financiranja zavetišč.

Kot je pojasnila Eva Knez, bodo na podlagi nove zakonodaje od prvega do 60. dne oskrbo živali morale kriti občine. Med 60. in 180. dnem bo stroške v celoti krila država, nato pa bo država primaknila še 20 odstotkov stroškov oskrbe.

Predvidena je tudi uvedba možnosti rejništva živali. Zavetišče se bo lahko dogovorilo s fizično osebo, ki izpolnjuje vse pogoje, da lahko žival vzame v rejništvo za določen čas.

Obvezno čipiranje mačk bo urejeno na enak način kot čipiranje psov. FOTO: Konstantin Zaykov/Shutterstock
Obvezno čipiranje mačk bo urejeno na enak način kot čipiranje psov. FOTO: Konstantin Zaykov/Shutterstock

Naslednji ukrep, ki je tesno povezan z zavetišči, je obvezno čipiranje mačk. »Vsako leto se v zavetiščih pojavlja problematika zapuščenih mačjih mladičev in tudi odraslih mačk. Zato smo se odločili, da gremo v bolj konkretne ukrepe na tem področju z vidika preventive,« je poudarila Knezova.

Obvezno čipiranje mačk bo urejeno na enak način kot čipiranje psov. Kazni za lastnike nečipiranih mačk niso predvidene, za začetek so se po besedah Knezove odločili za pozitivno stimulacijo, in sicer bo država 18 mesecev sofinancirala čipiranje mačk lastnikom.

Predlagana novela predvideva tudi ukinitev obvezne karantene psov neznanega porekla v zavetišču. Trenutna zakonodaja namreč predvideva, da mora vsak nečipiran pes, ki je najden, v zavetišče za tri tedne, s čimer se je po oceni pristojnih zavetiščem povzročalo stroške in polnilo mesta.

Novela predvideva tudi, da bo država namenila določena sredstva predvsem za gradnjo novih občinskih zavetišč in za prenovo vseh zavetišč. Po besedah Eve Knez prihaja evropska uredba o dobrobiti psov in mačk, ki bo pomembno dvignila standarde namestitve živali tudi v zavetiščih.

S predlagano novelo se med drugim prepovedujeta tudi prodaja in trženje nedovoljenih pasti za lov, omejuje se uporaba kletk za pse v stanovanjih, prepoveduje se podarjanje živali na prireditvah, uvaja se obvezno izobraževanje za kršitelje zakona in dodeljuje se več pooblastil in dolžnosti inšpektorjem.

Predlagana novela predvideva tudi možnost odvzema in popolno prepoved lastništva vseh živali v primeru mučenja ene živali in višje globe za kršitelje.

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine