Neomejen dostop | že od 9,99€
V tretjem poskusu in drugi zmagi se je Sloveniji posrečil veliki met, v obdobju 2024 in 2025 bo naša država nestalna članica Varnostnega sveta Združenih narodov iz vzhodnoevropske skupine.
Z neutrudno diplomacijo in premišljenim pristopom je premagala Belorusijo ter s tem poskrbela tudi za ugled Varnostnega sveta in vseh OZN. Izplačali so se nešteti obiski v Afriki, Aziji, Južni Ameriki in drugod ter obljuba, da bo Slovenija poslušala manjše in manj vplivne članice OZN, si prizadevala za reševanje konfliktov ter pomagala mednarodno skupnost pripravljati na izzive prihodnosti.
S 153 glasovi – za izvolitev je bilo potrebnih 128 glasov – je Slovenija že v prvem krogu prejela potrebno dvotretjinsko večino, kar dokazuje ugled naše države kot dobre državljanke sveta. S porazom Belorusije se je vsa generalna skupščina izrekla proti naši protikandidatki, o kateri res ni bilo mogoče najti veliko dobrih besed.
Ena zadnjih evropskih diktatur podpira Rusijo, ki je z napadom na Ukrajino sprožila najhujšo vojno v Evropi po drugi svetovni vojni ter poteptala vsa načela miroljubnega sožitja ter tudi načela ustanovne skupščine OZN. Belorusija je prejela 38 glasov.
Vsak glas za takšno državo pa vendarle dokazuje kompleksnost sveta osem desetletij po drugi svetovni vojni in več kot tri desetletja po koncu hladne vojne. S Francisom Fukuyamo se zgodovina ni ustavila, saj tedanje zmagoslavje miru in demokracije v številnih državah ni preprečilo preteklih vojn v naši bližini, niti sedanje v Ukrajini. Slednja je zaradi moči napadalke še posebej nevarna. Morebitna ruska prevlada nad napadeno sosedo bi lahko spodbudila tudi druga obračunavanja s sosedami z načeli moči namesto z močjo načel, v svetu pa se tudi že več kot desetletje zmanjšuje število demokracij.
S zahtevnim mednarodnim položajem se bo v Varnostnem svetu ubadala tudi Slovenija in čeprav naša država nima moči velikih ter bo nastopala kot nestalna članica, je lahko po prepričanju strokovnjakov vpliv manjših in srednje velikih držav v Varnostnem svetu znaten, še posebej v posredniški vlogi.
»Trdno verjamemo, da lahko Slovenija pomembno prispeva k gradnji boljše in miroljubnejše mednarodne skupnosti,« je slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon ocenila še pred glasovanjem. Kampanjo »s strastjo in prepričanjem« je opisala kot pozitivno poudarjanje naših moči in zavezanosti za naslavljanje skupnih izzivov, spoštovanje mednarodnega prava, zagotavljanje odgovornosti, preprečevanje konfliktov, transparentnost, agendo žensk, miru in varnosti ter zavzemanje za otroke v oboroženih konfliktih.
Kandidaturo za nestalno članico Varnostnega sveta OZN iz vzhodnoevropske skupine je sprejela že prejšnja vlada Janeza Janše, sedanja vlada premierja Roberta Goloba pa je prizadevanja ponesla na višjo raven. Številni obiski afriških, azijskih, južnoameriških in drugih držav, ki se tudi v svetovni organizaciji pogosto čutijo preslišane, so prinesli rezultate, izplačala se je obljuba, da bo naša država prisluhnila njihovim težavam in jih pomagala reševati ter hkrati iskala rešitve za izzive vsega človeštva.
Po svojih močeh sta pomagala tudi prejšnji predsednik Borut Pahor in njegova naslednica Nataša Pirc Musar. Slovenija je v zunanji politiki pokazala veliko enotnost in rezultat bo sodelovanje pri zagotavljanju svetovnega miru in blaginje v obdobju 2024 in 2025.
Ministrica za zunanje in evropske zadeve Tanja Fajon je na novinarski konferenci po glasovanju predstavila potek glasovanja, dosežke slovenske diplomacije in nadaljnje korake ter odgovarjala na novinarska vprašanja.
»Danes je Slovenija v New Yorku dosegla enega svojih največjih uspehov v mednarodni diplomaciji. Gre za rezultat celoletnega trdega dela ekipe, v kateri so sodelovali vsi najvišji predstavniki naše države, zato bi se rad še posebej zahvalil tako predsednici Nataši Pirc Musar, zunanji ministrici Tanji Fajon kot tudi množici vseh sodelavk in sodelavcev v diplomatskih službah, ki so res garali in pripomogli k temu, da smo ta uspeh lahko dosegli.
Naše pravo delo pa se s tem šele začenja. Slovenija kot majhna, a samozavestna članica Varnostnega sveta, bo lahko pomembno prispevala na področjih, kjer včasih veliki obnemorejo, tako bomo delovali kot faktor povezovanja med različnimi interesi. Lahko bomo dejansko vplivali na svetovne politike in verjamem, da bomo znali prisluhniti tudi malim članicam pri tistih izzivih, ki jih najbolj tarejo.
Dosledno se bomo zavzemali za ohranjanje mednarodnega miru in varnosti. In vemo, kaj pomenijo podnebne spremembe. Potrudili se bomo, da bo ta točka na glavni agendi Združenih narodov, kajti ravno podnebne spremembe predstavljajo največjo grožnjo za našo bodočnost, za našo varnost in mir v svetu.«
Gibanje Svoboda: Slovenija v mednarodni skupnosti pomembna partnerica
»Prepričljiva izvolitev Slovenije na položaj nestalne članice v Varnostnem svetu ZN je izjemen uspeh slovenske vlade in diplomacije, ki potrjuje, da se je Slovenija v mednarodni skupnosti uveljavila kot pomembna partnerica,« so ob uspehu zapisali v največji vladni stranki Gibanje Svoboda.
Kot so navedli, se zavedajo izjemnega pomena, ki ima ga članstvo v Varnostnem svetu za našo državo, pa tudi odgovornosti, ki jo prinaša. »V Svobodi smo prepričani, da lahko Slovenija odločilno pripomore k dodatni zaščiti človekovih pravic in temeljnih svoboščin, krepitvi multilateralizma in trajnostnega razvoja, poleg tega pa prevzame pomembno vlogo pri prizadevanju za reformo Varnostnega sveta in izboljšanju delovanja celotne OZN ter na ta način še poveča moč organizacije pri preprečevanju konfliktov in ohranjanju miru in varnosti po svetu.« STA
V SD ponosni na dosežek predsednice stranke
»Izredno ponosni smo na pomemben dosežek, ki je priznanje predanemu delu ministrice Tanje Fajon in ekipe ministrstva za zunanje in evropske zadeve v prvem letu mandata. Članstvo v Varnostnem svetu OZN je izjemna priložnost in obenem odgovornost za Slovenijo, še posebej v času velikih geopolitičnih sprememb. V enem letu so opravili pogovore s 186 predstavniki držav članic OZN in sodelovali na številnih mednarodnih dogodkih, s katerimi so postavili Slovenijo na svetovni zemljevid. Pot do tega tako ni bila enostavna, vendar smo skupaj dokazali, da lahko Slovenija doseže vrhunske rezultate, ko smo enotni in si prizadevamo za skupen cilj,« so zapisali v stranki, ki jo vodi Fajonova.
Dodali so, da bo Slovenija v svetu prepoznana zaradi svojih vrednot in dobrih praks, med njimi pravice do zdravega, čistega, trajnostnega okolja, pravice do vode, boja za enakopravnost in opolnomočenje žensk.
Levica: Gre za pomemben dosežek naše diplomacije
V Levici pozdravljamo, da je Sloveniji uspelo postati nestalna članica VS OZN. Gre za pomemben dosežek naše diplomacije. Nadejamo se, da bomo kot država, zavezana multilateralizmu in preseganju sporov, odločno zastopali predvsem politike miru in nenasilja, varstva človekovih pravic vseh ter trajnostnega razvoja in preprečevanja okoljskega zloma.
Belorusija za poraz krivi zahodne manipulacije v ZN
Belorusko zunanje ministrstvo je po glasovanju sporočilo, da so hvaležni vsem državam, ki so jih podprle in se niso vdale poskusom manipulacije volilnega procesa, poroča beloruska tiskovna agencija Belta.
Tiskovni predstavnik beloruskega zunanjega ministrstva Anatolij Glaz je napovedal, da bo njegova država kljub porazu na volitvah še naprej nadaljevala delo v ZN. Belta pa je v novici na spletni strani v angleškem jeziku zapisala, da je bil izid glasovanja v veliki meri predvidljiv, »saj vsi vedo, da ima Slovenija, članica EU in Nata, jasno podporo Washingtona in Bruslja«.
Dodali so, da je bil glavni cilj slovenske kandidature preprečiti izvolitev Belorusije in »okrepiti položaj političnega Zahoda v Varnostnem svetu«. Slovenija, kot piše Belta, do 9. decembra 2021 sploh ni nameravala kandidirati, temveč je leta 2017 načrtovala, da se bo za nestalni sedež potegovala šele za leti 2042-2043.
»Belorusija, na drugi strani, je kandidaturo vložila že leta 2007 ter je konsistentno in temeljito pojasnjevala svoje cilje in prioritete. (...) Vendar zaradi ciničnih političnih manipulacij postopkov v ZN s strani zahodnih držav ni bila izvoljena za nestalno članico Varnostnega sveta ZN,« je še zapisala beloruska agencija. STA
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji