
Neomejen dostop | že od 14,99€
Interpelacija vlade Roberta Goloba, za obravnavo katere je danes predvidenih več kot štirinajst ur, se je že v uvodnih nagovorih začela burno. SDS, ki jo je predlagala, je namreč hotela predvajati vrsto izsekov iz TV-poročil, kar je predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič začasno prekinila. Poslanci Gibanja Svobode so SDS začeli spraševati o avtorskih pravicah, SDS pa so jih obtoževali cenzure.
A tudi vsebina samih nagovorov, na eni strani prvopodpisanega predlagatelja poslanca SDS Zvoneta Černača in na drugi strani predsednika vlade Roberta Goloba, je kmalu prerasla začetni očitek – napačne izjave o pokojninskih spremembah izpred trinajstih let. »Janševa vlada je z zakonom iz leta 2012 ustavila dolgoletno padanje pokojnin,« je poudaril Černač in predvajal izseke, ki so pritrjevali njegovim navedbam, da vlada ni znižala odmernega odstotka za izračun pokojninske osnove, pač pa je šlo za preračun. Naštel je tudi člane sedanje koalicije, ki so prispevali glasove za spremembe – ministra Alenka Bratušek in Matjaž Han, državna sekretarja Matevž Frangež in Dejan Židan ter poslanka Tamara Vonta.
Že vnaprej se je odzval tudi na vladne izjave, da gre za zlorabljanje interpelacije za namene kampanje za referendum o dodatku k pokojnini za izjemne umetnike. »Ne interpelacije in ne referenduma ni mogoče zlorabiti,« je navedel Černač in izpostavil »dvoličnost« koalicije, saj da ko predlagajo referendum sami, je to zanje najvišja oblika demokracije. Ko pa ga volivci predlagajo s svojimi podpisi, pa je to po njihovem zloraba, je navedel. Kaj so torej pričakovanja SDS od interpelacije? Današnja interpelacija naj poda odgovor, koliko časa namerava vlada še vztrajati pri mrtvem teku, praznih obljubah, manipulacijah in lažeh.
Golob mu je odgovoril z navedbami, da gre le za politični teater in da je namen SDS že celoten mandat le zavlačevanje in blokiranje. Ta čas bi po njihovem lahko namenili čemu bolj koristnemu. »Če bi imeli vsaj pogum, bi to mlatenje prazne slame nadgradili vsaj s predlogom sklepa,« je navedel Golob in vztrajal, da je vlada že sprejela oziroma še bo pomembne reformne odločitve.
Vlada bo po njegovih besedah v naslednjem mandatu gradila na štirih stebrih – najpomembnejši je socialna država, drugi steber je gradnja države in družbe znanja, tretji steber je gospodarstvo in konkurenčnost Slovenije, ki se začne pri gradnji okolja, četrti steber pa sta obramba in varnost.
Koalicija interpelaciji jasno nasprotuje, medtem ko so ji naklonjeni v NSi kot tudi poslanski skupini nepovezanih poslancev, ki jo sestavljajo člani stranke Demokratov pod vodstvom Anžeta Logarja.
Eva Irgl je tako v imenu zadnjih spregovorila o pokojninskem sistemu. Ta bi po njeno moral biti naravnan tako, da bo dejansko zagotavljal dostojno življenje v starosti, da bo seveda dolgoročno vzdržen in da bodo pokojnine nad pragom revščine in kjer bo tudi večja spodbuda preko davčnih olajšav. Sami se zavzemajo za jačanje zlasti tretjega pokojninskega stebra.
Janez Cigler Kralj, vodja poslancev NSi, je navedel, da si bomo to vlado najbolj zapomnili po predvsem dveh značilnostih. Prvič, to je vlada višjih davkov in drugič, da je posegla v osnovne državljanske svoboščine, kot je na primer razpolaganje s privatnim premoženjem.
Andrej Hoivik, poslanec SDS, ki je tudi prvi obraz prihajajočega referenduma je izpostavil, da Golob poziva k bojkotu referenduma, ker se zaveda, da bo njegovo vlado do britkega konca spremljala fraza: Ljudstvu drobiž, izbrancem prestiž.
Nataša Avšič Bogovič, vodja poslancev Svobode, je pritegnila predsedniku stranke in izpostavil, da cilj interpelacije ni politični nadzor, skrb za resnico, niti ni iskrena želja po dialogu: »Gre za klasičen primer političnega manevra, katerega edini namen je destabilizacija vlade in zamegljevanje resničnih prioritet te države v trenutku, ko bi Slovenija še kako potrebovala stabilnost, odgovornost in sodelovanje.«
Jani Prednik, vodja poslancev SD, pa je navedel, da so Socialni demokrati prepričani, da takšne nekonstruktivne razprave ne prispevajo k iskanju rešitev za boljše življenje ter večjo socialno varnost sedanjih in prihodnjih upokojencev. Namesto medsebojnega obtoževanja potrebujemo premišljene in vsebinske razprave, usmerjene v iskanje konkretnih rešitev v korist ljudi, je ocenil.
Milan Jakopovič, poslanec Levice, pa je ocenil, da se današnja interpelacija bere le kot drugo dejanje tragične komedije v avtorstvu Slovenske demokratske stranke. Cilj pa je storiti vse z namenom doseganja oblasti in pa si oprati svoje ime in opravičevati svoje pokojninske politike, ki so oškodovale tisoče upokojencev - za SDS je seveda napad najboljša obramba, je vztrajal.
Komentarji