
Neomejen dostop | že od 14,99€
Inšpektorji Uprave za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) so tožilstvu kazensko ovadili čebelarja Maksimilijana Vajdo, ki je med drugim prodajal med kot ekološki kljub odvzemu ekološkega certifikata. Sumijo ga goljufije večjih razsežnosti, odstranitve oziroma poškodovanja uradnega pečata in groženj uradnim osebam.
Novomeški območni urad inšpekcije je Maksimiljana Vajdo kazensko ovadil, ker je uničil tri tone inšpekcijsko zapečatenega medu, zaradi suma goljufije večjih razsežnosti in zaradi groženj uradnim osebam. Prekrškovni postopek zaradi nedovoljenih preparatov za zdravljenje čebel in prisotnosti aktivnih snovi v satju, ki v ekološkem čebelarstvu niso dovoljene, še poteka in globe še niso bile izrečene, so sporočili z UVHVVR.
Belokranjsko čebelarstvo je pod drobnogled UVHVVR glede zdravljenja čebel prišlo konec avgusta lani. Takrat je inšpekcija ob nadzoru nad uporabo zdravil odvzela vzorce satja, v katerih je odkrila zdravila, ki so v konvencionalnem čebelarstvu dovoljena, v ekološkem pa ne. Ekološki certifikat za med, cvetni prah, propolis in vosek je bil čebelarstvu odvzet šele decembra lani, dobre tri mesece po začetku inšpekcijskega postopka, in dva meseca po ponovnem obisku inšpektorjev, takrat skupaj s kontrolorjem Inštituta za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu Maribor (KON-CERT). Tam so za Delo takrat pojasnili, da so čebelarstvu odvzeli certifikat zaradi neskladnosti z zakonodajo o ekološkem čebelarstvu; med drugim je čebelar pri krmljenju čebel uporabljal konvencionalni sladkor namesto ekološkega in čebelarskih opravil ni vpisoval v dnevnik.
Ob oktobrskem nadzoru pri čebelarju so inšpektorji ponovno odvzeli vzorce medu, hkrati pa zadržali in zapečatili vso zalogo – nekaj več kot tri tone – medu, da bi preverili njegovo skladnost z zakonodajo in morebitno tveganje za zdravje potrošnikov. Analize so pokazale, da je bil med varen za uživanje, a ga je čebelar še pred dokončanimi analizami brez vednosti inšpekcije uničil. Poškodovanje ali uničenje pečata uradnega veterinarja je kaznivo dejanje. Zanj je po 304. členu kazenskega zakonika zagrožena kazen z zaporom do dveh let.
Vajda bi moral svoje kupce obvestiti o odvzemu ekološkega certifikata, a tega ni storil. Januarja letos je po ugotovitvah inšpekcije njegov med prejelo 13 vrtcev in šol. Še ves december so ga stregli tudi v državnem zboru. Sedmega januarja je inšpekcija uprave za varno hrano čebelarstvo obiskala v spremstvu policije. V hišni preiskavi na dveh lokacijah so med drugim zasegli nedovoljene preparate za zdravljenje čebel in našli tudi večje število kozarcev medu, kupljenih v Lidlu in drugih trgovinah.
Generalna direktorica UVHVVR Vida Znoj je za Delo takrat povedala, da podrobnosti zaradi interesa preiskave ne morejo razkriti, je pa potrdila, da preiskujejo sum goljufive prakse večjih razsežnosti, ki se nanaša na prodajo medu drugih proizvajalcev in uporabo zdravil. Zdaj so z UVHVVR potrdili, da se vložena kazenska ovadba nanaša tudi na oboje navedeno.
31. januarja so inšpektorji izvedli še drugi izredni nadzor pri Vajdi v spremstvu policije. Čebelarju so z ustno odločbo na zapisnik odredili prepoved premika čebeljih družin in prepoved prodaje čebeljih pridelkov, pridobljenih v letu 2025, saj ni dokazal sledljivosti njihovega izvora. Zahtevali so tudi umik in odpoklic medu, ki ga je dal na trg po 1. januarju 2025. Po tem nadzoru so naznanili tudi sum kaznivega dejanja grožnje uradni osebi, je poročal Dnevnik. »Izvajalec dejavnosti je grozil uradnim osebam, jih žalil oziroma zmerjal. Prav tako je med postopkom izjavil, da jih bo poiskal in z njimi obračunal, poskusil je tudi fizično napasti eno od uradnih oseb.«
Komentarji