Netopirji so neupravičeno na slabem glasu že od Valvasorjevih časov, v resnici pa so izjemno zanimive živali in edini sesalci, sposobni letenja na dolge proge.
Galerija
Netopirji so ena najbolj ogroženih živalskih skupin tako v Sloveniji kot v Evropi in svetu. Pogosto jih ogroža človeška neved­nost. Če poznamo njihove življenjske navade, jih lahko ustrezno varujemo. FOTO: Matej Vranič
V nadaljevanju preberite:
V Evropi živi več kot 50, pri nas pa 32 vrst netopirjev in vse so zaščitene. Netopirji so neupravičeno na slabem glasu že od Valvasorjevih časov, pa tudi knjiga Drakula, film Batman ali pandemija covida-19 jim niso naredili nobene usluge.
V resnici so netopirji izjemno zanimive živali in edini sesalci, ki so sposobni aktivnega leta. Posvečen jim je mesec september, ko v več kot 30 državah po svetu poteka Mednarodna noč netopirjev. Letošnja bo že 25. zapored.
Pri nas se bo v organizaciji Slovenskega društva za proučevanje in varstvo netopirjev in v sodelovanju z različnimi partnerji zvrstilo več dogodkov, namenjenih boljšemu spoznavanju bitij, s katerimi si delimo življenjski prostor.
Letenje netopirjem omogočajo prhuti, kožna opna, razpeta med podaljšanimi dlančnicami in prstnicami ter telesom. Prepredena je z elastičnimi vlakni in krvnimi kapilarami. Za nočno življenje imajo dobro razvito eholokacijo.
Oddajajo človeku neslišne ultrazvočne klice za navigacijo, ki se odbijajo od predmetov v prostoru, njihov odmev oziroma eho pa prestrežejo z uhlji in se lahko orientirajo tudi v popolni temi. Eholokacija podkovnjakov je denimo tako natančna, da lahko zaznajo tudi pol milimetra tanko nit.
O teh fascinantnih živalih smo se pogovarjali z uni. dipl. biologom Primožem Presetnikom iz Centra za kartografijo flore in favne. V okviru Mednarodne noči netopirjev bo imel 3. septembra predavanje v Planini pri Rakeku.
Celoten članek je na voljo le naročnikom.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITE Obstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji