Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

Politika državljanske vojne

Dileme, s katerimi bi se soočila madžarska opozicija v primeru zmage, razkrivajo trpko, a ključno resnico: demokracijo je veliko lažje uničiti kot graditi.
Luka Lisjak Gabrijelčič: Nekateri smo dolgo opozarjali, da bo Putinovo ravnanje Evropo potegnilo v vojno. FOTO: Ermin Međedović
Luka Lisjak Gabrijelčič: Nekateri smo dolgo opozarjali, da bo Putinovo ravnanje Evropo potegnilo v vojno. FOTO: Ermin Međedović
2. 4. 2022 | 05:00
6:57

V nadaljevanju preberite:

Jutri se bodo Madžari odpravili na volišča. Dajati napovedi tako blizu odločilnega trenutka, je najhitrejši način, kako te lahko dogodki, ki jih v resnici ni mogoče predvideti, v hipu postavijo na laž. Lahko le opišemo pričakovanja, v luči katerih bodo izidi interpretirani. Večina analitikov pričakuje razmeroma tesno zmago vladajočega Fidesza. Malokdo trenutno verjame, da Fidesz lahko ohrani dvetretjinsko večino v parlamentu, ki jo uživa od leta 2010. Le nekoliko več jih verjame, da lahko združena opozicija Orbánu iztrga tudi navadno večino.

A možnost je dovolj velika, da je vladajoča stranka pripravila rezervni scenarij: v zadnjem letu in pol so bile številne javne institucije, začenši z visokošolskimi zavodi, na hitro privatizirane, da bi še pred morebitnim porazom »nacionalnih sil« prešle v zanesljive roke. Zato bi tudi volilna prevlada opozicije pomenila le to, da bi ta prevzela nadzor nad zakonodajno vejo oblasti. A zapleteni in resnično unikatni ustavni ustroj, ki ga je enostransko izglasoval Fidesz, bi pomenil, da bi vse ostale institucije ostale trdno v rokah Orbánovih vazalov.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine