Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Kolumne

(KOLUMNA) »A ni kot oni, ki izgubi …«

Nova Gorica prav iz zgodovine utopičnega projekta socialistične izložbe na Zahod – ki je postala tihotapka zahodnih proizvodov – črpa posebno identiteto.
Luka Lisjak Gabrijelčič. FOTO: Blaž Samec/Delo
Luka Lisjak Gabrijelčič. FOTO: Blaž Samec/Delo
1. 2. 2025 | 05:00
6:44

V nadaljevanju preberite:

Čez natanko sedem dni bo, na Prešernov dan, moja Gorica slovesno prevzela naslov evropske prestolnice kulture za leto 2025. Pravim »moja Gorica«, ker tako govorimo tudi na slovenski strani meje, v Novi Gorici.

No, vsaj tako se mi zdi. Empirična raziskava bi lahko preverila, kako prebivalci Nove Gorice v resnici imenujejo svoje mesto, s pridevnikom ali brez njega, v katerih kontekstih uporabijo uradno in v katerih skrajšano različico, kako uporabljajo pridevnik (tu bi »goriški« nedvomno imel velik naskok pred »novogoriški«) in kako imenujejo same sebe. Razgiban mozaik jezikovnih praks, ki bi jih izrisala takšna raziskava, bi ponudil zanimivo lino v večplastnost obmejnih identitet.

Prav zaradi te večplastnosti je Nova Gorica sploh dobila naslov evropske prestolnice kulture. Že začetni projekt je predvidel ponujeno roko onkraj meje, saj je bilo jasno, da je prav čezmejnost tista razsežnost, ki daje mestoma – sicer stisnjenima v periferni kot obeh nacionalnih držav – poseben šarm in ju dela zanimivi.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine