Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Gostujoče pero

Narava duha in etična infrastruktura sveta

Ljudje, ki tudi s tožbami zahtevajo varstvo človekovih pravic in okolja, so prve lastovke, ki spreminjajo kolektivno (za)vest in svetovni etos.
Brez temeljnega soglasja o vrednotah, normah in etičnih drž ni niti v manjših niti v večjih skupnostih mogoče človeka vredno življenje. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Brez temeljnega soglasja o vrednotah, normah in etičnih drž ni niti v manjših niti v večjih skupnostih mogoče človeka vredno življenje. FOTO: Jože Suhadolnik/Delo
Bećir Kečanović
25. 4. 2024 | 05:00
25. 4. 2024 | 07:24
7:26

V nadaljevanju preberite:

Idejo za naslovno temo dolgujem knjigi O naravi duha v avtorstvu dr. Andreja Uleta in članku dr. Smiljane Knez o človekovih pravicah in okolju (Delo, Sobotna priloga, 20. aprila 2024). Z različnih področij, a iz iste narave duha je naslovna tema torej zrasla na bioetičnih temeljih, utelešenih in vgrajenih v osebnostna in družbena razmerja med varstvom človekovih pravic in okoljem.

Andrej Ule s povzetki o porajanju duha v živi naravi ugotavlja, da biološka evolucija živih organizmov prinaša nove bližnje možnosti, s katerimi daje priložnosti za napredek tudi v človeški družbi, v njenem ekonomskem razvoju, v pravu, mednarodni politiki in podobno. Smiljana Knez pa s primerjalnim pogledom na mednarodno varstvo človekovih pravic in okolja v izhodišču poudarja, da je Slovenija med redkimi državami v svetu, ki je človekovo pravico do zdravega okolja zapisala v svojo ustavo leta 1991.

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine