Ura resnice za slovenske rokometaše je pokazala, da niso dovolj dobri za nastop na olimpijskih igrah v Tokiu. Odločilno tekmo s Švedsko na turnirju v Berlinu so izgubili z 25:32. V Tokio sta se uvrstili Nemčija in Švedska. Slovenija bo novo priložnost za dokazovanje imela bržčas januarja prihodnje leto na evropskem prvenstvu na Madžarskem in Slovaškem.
Udeležbo na OI so si že pred zadnjo tekmo zagotovili gostitelji iz Nemčije, ki so s 34:26 premagali Alžirijo in osvojili pet točk. Varovanci
Ljubomirja Vranješa so v petek premagali Alžirijo s 36:28, v soboto pa visoko izgubili z Nemčijo (27:36). Švedi, nosilci srebrnega odličja z letošnjega svetovnega prvenstva v Egiptu, so se na prvem dvoboju v Berlinu z Nemci razšli z neodločenim izidom 25:25, na drugem pa premagali Alžirce s 36:25.
Blaž Janc: »Veliko razočaranje. O Tokiu smo govorili od Ria, vse bi lahko rešili na eni tekmi. A bili smo zelo slabi v obrambi, pokala je po vseh šivih, v napadu smo zapravljali neovirane strele. Zmaga proti Švedski je bila za takšno Slovenijo misija nemogoče. Pogoreli smo na vsej črti. Težko mi je, ta turnir nas bo še dolgo pekel, toda moramo ostati skupaj, po dežju vedno posije sonce,« je povedal Janc, ki ni želel ugibati o globljih razlogih za huda poraza: »Nisem pristojen za ocenjevanje strokovnega štaba, za to so drugi. Jaz ne vidim težave.«
Slovenija je doslej nastopila na OI 2000 v Sydneyju, na OI 2004 v Atenah in OI 2016 v Riu. Vranješ se je za odločilno tekmo odločil na tribuni pustiti
Nejca Cehteta in
Roka Ovnička, namesto slednjega je med 16 uvrstil
Jako Malusa.
Slab začetek, Vranješ jezen
Napad je znova organiziral
Miha Zarabec, levo ob njem je začel
Dean Bombač. Na desnem krilu je bil
Gašper Marguč. Klemen Ferlin je ubranil prvi strel Švedov, nakar je Marguč poskrbel za prvo vodstvo na tekmi. Toda tekmeci so hitro odgovorili in zasukali izid, po šestih minutah vodili že s 6:2. V vratih je bil vroč
Andreas Palicka, ki je ubranil tri čiste strele (Dolenec 2, Blagotinšek).
Ljubomir Vranješ je bil razočaran nad pristopom igralcev. FOTO:
Michael Hundt/AFP
Slovenci so bili razglašeni, zato je Vranješ moral hitro sklicati minuto odmora. Bil je zelo jezen na fante, ki so bili spet preveč medli v obrambi, tudi odbite žoge so pristajale v rokah Švedov, ki so o desetih minutah vodili z 8:4.
Obramba luknjasta, streli nenatančni
Zatem so se Slovenci vendarle sprostili, Ferlin je ubranil dva strela s krila in vse bolj ogreti Bombač ter rezervist na desnem zunanjem položaju Janc sta znižala zaostanek na 8:10. Toda obramba še naprej ni delovala in delala prekrške za izključitve (Gaber, Zarabec) in sedemmetrovko. Kaj kmalu je bilo spet minus 4 (8:12) in vse je kazalo, da Slovenci ne najdejo rešitev proti razigranim Skandinavcem. Bombač je bil še najbolj razigran in je s samostojnimi akcijami premagoval obrambo. Njegov četrti gol je pomenil 10:13 (22. minuta).
Veteran Niclas Ekberg je bil nezgrešljiv s sedmih metrov. FOTO: Annegret Hilse/Reuters
Švedi so veliko lažje prihajali do zadetkov, ko se jim je zalomilo, pa so Slovenci storili napako v napadu. Ob tem so se jezili na španska sodnika, vendar jim je Vranješ takoj prepovedal pogovore z njima. Novinec
Tadej Mazej je v 24. minuti znižal na 11:13 in obudil upanje na preobrat, toda po zgrešenem strelu
Dragana Gajića, izključitvi Mazeja in zadetku
Mellegarda s krila je bilo spet 11:15, zadetek Palicke prek celotnega igrišča pa pri 11:16 (delni izid 0:3) ni napovedoval nič dobrega ...
Še dobro, da je
Darko Cingesar ukradel žogo in zdrvel v protinapad, nakar je Bombač s petim golom postavil izid prvega polčasa (13:17). Možnosti za zmago so bile žive, ampak jasno je bilo, da bodo morali Slovenci v drugem delu pokazati še precej več.
Jure Dolenec: »Zelo smo razočarani. Veliko smo se pogovarjali, toda bili še slabši kot na SP. Prvi prevzemam odgovornost, v enem vikendu sem zgrešil več čistih strelov kot prej v sezoni. Poznalo se nam je, da nismo imeli Boruta Mačkovška in Nika Henigmana, a to ne sme biti izgovor. Lahko razglabljamo o razlogih, na koncu smo glavni krivci igralci, takšni padci so se nam zgodili že pri vseh selektorjih.«
Srečen gol Janca in prinesel razlike
Začelo se je solidno, Janc je s srečnim golom v 35. minuti znižal na 15:18, Slovenci so imeli dva napada za minut 2, prvega je zapravil
Matej Gaber s zgrešenim zicerjem, drugega Bombač s koraki. To je bilo lepo darilo, ki so ga Švedi z veseljem izkoristili in spet lažje zadihali. Pri Slovencih je bilo preveč individualnih akcij in Vranješ je spet sklical posvet. Nič ni pomagalo, Švedi so bili zbrani in imeli sistem, Slovenci pa razglašeni in nesamozavestni. Po dveh tretjinah tekme je na semaforju pisalo 16:21.
Slovenci so imeli težave pred švedsko obrambo. FOTO: Annegret Hilse/Reuters
So Slovenci sposobni uprizoriti podvig, kakršen jim je uspel na SP 2017, ko so po minus 8 proti Hrvatom osvojili bronasto kolajno v Parizu, je bilo zadnje vprašanje. Odgovor je bil negativen. V njih ni bilo prave energije in Švedi so dosegli lahko in visoko zmago.
Ljubomir Vranješ: »Ko igraš v obrambi, mora tekmeca boleti, mi pa smo jih božali. Zato sem povzdignil glas. Nekaj časa je bilo bolje, približali smo se na dva gola, potem pa so se vrnile težave. Ne vem, v čem je bil vzrok. Ni bilo prave agresivnosti. Gotovo bo treba nekaj stvari ukreniti, saj kakovost ni sporna. Vse skupaj bomo analizirali in se vrnili močnejši.«
Švedska : Slovenija 32:25 (17:13)
Dvorana Maxa Schmelinga, brez gledalcev, sodnika Lopez in Ramirez (Španija).
Švedska: Palicka 1, Aggefors, Carlsbogard 3, Mellegard 4, Darj 2, Joensson, Ekberg 7, D. Pettersson, F. Pettersson 1, Claar 3, Pellas 2, Lagergren 2, Gottfridsson 5, Persson 2, Sunnefeldt, Lindskog;
Slovenija: Ferlin, Lesjak, Skube, Blagotinšek 2, Marguč 5, Janc 5, Potočnik, Dolenec 2, Cingesar 3, Gajić, Gaber 2, Zarabec, Mazej 1, Bombač 5, Malus, Suholežnik.
Sedemmetrovke: Švedska 6 (5), Slovenija 1 (1).
Izključitve: Švedska 6, Slovenija 14 minut.
Kvalifikacijski turnir za OI v Berlinu, 3. krog
Švedska : Slovenija 32:25
Alžirija : Nemčija 26:34 (14:17)
Komentarji