SP v nogometu 2022

Ronaldo za zgodovino, izjemen gol Richarlisona

Favorizirani Brazilci dobili derbi s Srbi, Portugalci po hudem boju vendarle strli odpor Gancev
Brazilski napadalec Richarlison je bil junak zmage nad Srbi. FOTO: Giuseppe Cacace/AFP
G. N.
24. 11. 2022 | 10:15
24. 11. 2022 | 23:12
3:04

Brazilska nogometna reprezentanca je na svoji uvodni tekmi na  svetovnem prvenstvu v Katarju z 2:0 (0:0) premagala Srbijo. Favorizirani »selecao« je po sijajni predstavi odpor »orlov« zlomil v drugi polovici tekme, oba gola pa je zabil 25-letni napadalec Richarlison (v 62. in 73. minuti). Zlasti njegov drugi zadetek, ki ga je dosegel s »škarjicami«, je bil izjemen.

Po drugem golu je srbska igra povsem razpadla, kljub nekaterim brazilskim priložnostim – Casemiro je v 81. minuti zadel vratnico, dve minuti pozneje pa se je po strelu Freda izkazal vratar Vanja Milinković-Savić – pa se mreža več ni zatresla.

Cristiano Ronaldo se je vpisal v zgodovino. FOTO: Hannah Mckay/Reuters

Portugalski nogometaši so bili pred tem s 3:2 (0:0) boljši od Gancev. Za Zmagovalce so gole dosegli Cristiano Ronaldo (65.) z 11-metrovke ter iz igre še Joao Felix (78.) in Rafael Leao (80.). Za Gano je vmes izenačil Andre Ayew (73.), končni izid pa postavil Osman Bukari (89.).

Portugalci so tako v svojo korist odločili še drugo medsebojno tekmo z Gano na svetovnih prvenstvih (2014), za zmago pa so trepetali do zadnjih sekund dvoboja. Zgodovinski pa je bil na tekmi zadetek Ronalda, ki je postal edini strelec na kar petih zaporednih mundialih.

Na obračunu med Urugvajem in Južno Korejo je bilo veliko lepe koreografije, a brez učinkovitega zaključka. FOTO: Adrian Dennis/AFP

Vratnici Godina in Valverdeja

Drugi četrtkov obračun na mundialu je v skupini H kot otvoritveno tekmo prinesel dvoboj med Urugvajem in Južno Korejo. Nasprotnika sta se razšla z neodločenim izidom 0:0, to je bila četrta tekma na letošnjem svetovnem prvenstvu, ki se je končala brez golov.

Zelo izenačen tretji medsebojni dvoboj ekip na SP, prva dva je Urugvaj dobil, je v prvem polčasu zaznamovala vratnica Diega Godina po strelu z glavo ter zapravljena priložnost Hvanga Ui-džoja z okoli desetih metrov. V drugem je bilo dogajanja na zelenici štadiona Eduaction City še manj, je pa Federico Valverde v 90. minuti stresel vratnico.

Rojeni Kamerunec Breel Embolo (številka 7) je z zadetkom prinesel zmago Švicarjem proti Kamerunu. FOTO: Marko Đurica/Reuters

Švica z golom Kamerunca premagala Kamerun

Uvodno tekmo dneva (11.00) sta odigrala še druga tekmeca iz skupine G, ki velja za skupino smrti, Švica in Kamerun. Švicarski nogometaši so zmagali z 1:0, edini zadetek je na začetku drugega polčasa v 48. minuti dosegel Breel Embolo. Čeprav je Švica začela 12., Kamerun pa osmi nastop na SP, sta se reprezentanci pomerili prvič, dvoboj pa je odločila nepazljivost kamerunske obrambe. Zanimivo je, da je z golom Kamerunce kaznoval Embolo, ki je sicer rojen prav v Kamerunu.