Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Nogomet

Komu kaže bolje, superligi ali Uefi?

O tem, komu so bolj naklonjene zvezde na morebitnem soočenju na sodišču, sta spregovorila strokovnjaka za športno pravo.
Če bo uresničil napovedi o izključitvi klubov, ki so se odločili za superligo, iz lige prvakov in prepovedjo nastopov igralcem na reprezentačnnih tekmah, čaka predsednika Uefe Aleksandra Čeferina in generalnega sekretarja Theodoreja Theodoridisa težka in negotova pravna bitka. FOTO: Fabrice Coffrini/AFP
Če bo uresničil napovedi o izključitvi klubov, ki so se odločili za superligo, iz lige prvakov in prepovedjo nastopov igralcem na reprezentačnnih tekmah, čaka predsednika Uefe Aleksandra Čeferina in generalnega sekretarja Theodoreja Theodoridisa težka in negotova pravna bitka. FOTO: Fabrice Coffrini/AFP
G. N.
20. 4. 2021 | 11:10
20. 4. 2021 | 15:07
3:41
Predsednik Evropske nogometne zveze (Uefa) Aleksander Čeferin je prevratnikom in ustvarjalcem superlige včeraj zagrozil tudi s tožbami, izključitvami iz lige prvakov, prepovedjo nastopov za reprezentanco igralcem, ki bodo člani teh klubov, toda prestrašil jih ni. Tudi predsednik superlige Florentino Perez je že dejal, da ne ne bojijo groženj.

O tem, komu so bolj naklonjene zvezde na morebitnem soočenju na sodišču, je dal mnenje tudi eden od strokovnjakov za športno pravo Mark Orth iz Münchna. »Mislim, da ima superliga močnejše argumente. Sodišče je prava pot in možnosti klubov za novo tekmovanje so dobre,« je za Daily Mail povedal Orth.

»Če bi monopolist prepovedal ustvarjanje konkurence, potem konkurenčnega prava sploh ne bi potrebovali. Če je to dovoljeno, se to dotakne osnov konkurenčnega prava. Mora obstajati priložnost za odprti trg,« je pojasnil in izpostavil naslednji primer: »Če bi Amazon samo pomišljal, da bi za trgovce uvedel ekskluzivnost in bi jih izključil iz svoje platforme, ker bi svoje storitve ponujali tudi drugim, bi prišlo do vznemirjanja.« Orth je še izpostavil primer Mednarodne drsalne zveze, ki je poskušala preprečiti drsalcem, da bi se udeležili novih tekmovanj, a sta ji namero preprečila evropska komisija in Evropsko sodišče v Luksemburgu.
 

Izključitev upornikov načeloma možna


Nemški strokovnjak za športno pravo Jan Orth iz Kölna je v pogovoru za nemško tiskovno agencijo dpa dejal, da je izključitev klubov, ki želijo ustanoviti zaprto superligo, iz lige prvakov ali evropske lige načeloma možna. Na vprašanje, ali lahko Evropska nogometna zveza Uefa izključi 12 klubov ustanoviteljev superlige iz tekmovanj pod okriljem Uefe, je strokovnjak za športno pravo odgovoril: »Načeloma je to zakonsko mogoče, če imajo združenja v svojem statutu ustrezno podlago.«

Kateri klubi bodo v naslednji sezoni brcali žogo v ligi prvakov, če, tudi na sodišču, zmagajo odpadniki s superligo? FOTO: Denis Charlet/AFP
Kateri klubi bodo v naslednji sezoni brcali žogo v ligi prvakov, če, tudi na sodišču, zmagajo odpadniki s superligo? FOTO: Denis Charlet/AFP


»Pridržek za odobritev udeležbe na tekmovanjih, ki jih organizirajo pristojna združenja, je povsem pogost instrument v vseh športih po vsem svetu. To temelji na tako imenovanem načelu enega mesta. To skoraj dosledno velja za šport po vsem svetu. To pomeni, da je za posamezen šport na vsakem regijskem območju lahko odgovorno zgolj eno združenje. Da bi zaščitili to načelo, želijo združenja klubom zunaj teh združenj preprečiti udeležbo na tekmovanjih. Ali je to načelo zakonito, je že dolgo sporno in še ni dokončno odločeno,« je povedal specialist za športno pravo.

Na vprašanje, ali lahko Uefa igralcem klubov superlige prepove udeležbo na evropskem ali svetovnem prvenstvu, pa je strokovnjak odgovoril: »To je tudi v bistvu možno. Kar velja za klube, se prenese na igralce.« Težava pri obeh vprašanjih je, ali bi takšne izključitve zdržale presojo po protimonopolni zakonodaji. Kazni bi bile usmerjene v to, da klubi ne bi podpisali pogodb o ustanovitvi superlige.

Nogometne federacije bi zato lahko zlorabile svojo tržno moč, saj bi lahko šlo za poseg v pogodbeno svobodo in ekonomsko svobodo klubov. V primeru Mednarodne drsalne zveze (ISU) je sodišče Evropske unije decembra razsodilo, da so takšne sankcije za udeležbo na zunanjih tekmovanjih lahko v nasprotju s protimonopolno zakonodajo, zlasti če športniki izgubijo dohodek, ki jim služi za življenje,« je še ocenil Orth za agencijo dpa.

Sorodni članki

Hvala, ker berete Delo že 65 let.

Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.

NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine