Euro 2024

Srečna Italija je borbeni Hrvaški v 98. minuti zadala še en hud udarec

Naši južni sosedi so bili že v osmini finala evropskega prvenstva po golu Luke Modrića v 55. minuti. Rezervist Mattia Zaccagni zadržal azzurre v Nemčiji.
Italijane je za trud in borbenost do zadnjih sekund nagradila sreča, ki je Hrvate na tem evropskem prvesntvu obšla. FOTO: Gabriel Bouys/AFP
N. Gr., G. N., STA
24. 6. 2024 | 11:00
25. 6. 2024 | 09:27
3:06

Enajsti dan evropskega prvenstva je v skupini smrti, D, za veliki finale pripravil dramo s srečnim koncem za branilce naslova Italijane. Proti Hrvaški, ki je morala zmagati, če je želela napredovati med 16 najboljših, so bili že na pragu poraza in morebitnega slovesa od eura. Na koncu so debelo v sodnikovem dodatku izenačili in osvojili drugo mesto v skupini. Hrvati so v skupini osvojili tretje mesto in še vedno lahko upajo na napredovanje. Izpolniti se morajo naslednji scenariji: Anglija mora premagati Slovenijo s tremi goli razlike, Danska mora biti boljša od Srbije, Turčija mora premagati Češko, Portugalska pa Gruzijo.

Hrvaška – Italija 1:1 (Modrić 55.; Zaccagni 98., Red Bull Arena, Leipzig, sodnik D. Makkelie)

Najkoristnejši igralec zadnjega evropskega prvenstva Gianuligi Donnarumma in kapetan Hrvaške Luka Modrić (desno) sta bila osrednja moža v svojih reprezentancah. FOTO: Ronny Hartmann/AFP

Za ognjene je bila to tekma za biti ali ne biti. Razpletlo se je na najbolj boleč način. Kot proti Albaniji so tudi proti azzurrom v zadnjih sekundah ostali brez vseh treh točk. Italijani v taktičnem dvoboju niso blesteli, za preračunljivi igro jih je v 55. minuti kaznoval neuničljivi, 38-letni Luka Modrić. Le minuto prej je zapravil kazenski strel, vratar Gianluigi Donnarumma je prebral njegov strel. Gol odrešitve, ki je Italijanom potrdil napredovanje, je v 98. minuti dosegel rezervist Mattia Zaccagni. Napadalec Lazia je dosegel prvi gol za reprezentanco.

Ferran Torres je zabil prvi gol za Španijo proti Albaniji. FOTO: Ina Fassbender/AFP

Albanija – Španija 0:1 (Torres 13., Merkur-Spiel Arena, Dusseldorf, sodnik G. Nyberg)

Nogometaši Španije so s stoodstotnim izkupičkom zasedli prvo mesto v skupini B evropskega prvenstva v Nemčiji in bodo v osmini finala 30. junija igrali proti eni od tretjeuvrščenih ekip. V zadnjem krogu skupinskega dela so bili boljši od Albanije z 1:0. Španija še ni prejela gola. Edini gol je dosegel Ferran Torres v 13. minuti. Napadalec Barcelone, ki je izkoristil podajo Danija Olma in z natančnim strelom po tleh v dolgo vratnico premagal vratarja Thomasa Strakosho, se je z 20. golom v 44. nastopu za špansko reprezentanco izenačil z legendarnim Telmom Zarro. Selektor Španije Luis de la Fuente je močno premešal postavo. V primerjavi s prejšnjo tekmo z Italijo je bil v prvi enajsterici Španije le Aymeric Laporte.

image_alt
Španci zaradi Lamina Yamala v navzkrižju z nemškim zakonom

Razplet je šel delno na roke tudi Slovencem. Z neodločenim izidom proti Angliji bi se zagotovo uvrstili v osmino finala.