Neomejen dostop | že od 9,99€
Kolesarjenje na trenažerjih ali sobnih kolesih je postala že skoraj športna disciplina. Pravzaprav, ne skoraj, ampak že je, samo še uradno potrditev ali ime potrebuje.
Lansko leto, ko je bila korona na vrhuncu in so uradne dirke odpadale druga za drugo, smo lahko videli obračune med kolesarji, ki so bili vsak v svoji sobi, vsak na svojem koncu sveta. Da, tudi Primož Roglič je dirkal na tak način, Grega Bole pa je že zmagal na taki dirki.
Kako to početi in zakaj in koliko, pa je v svoji knjigi zelo lepo opisal Joe Friel, v slovenski jezik pa so prevedli v založbi Aktivni mediji.
To je vodnik do boljše pripravljenosti s kolesarskimi treningi v zaprtih prostorih za kolesarje in triatlonce. Delo izkušenega osebnega trenerja za kolesarjenje Joeja Friela razkriva edinstvene vidike kolesarjenja pod streho:
· Psihološke vidike, kot so motivacija, osredotočenost in užitek.
· Spremembe v stabilnosti trupa, drži in tehniki vrtenja pedal na stacionarnem kolesu.
· Dihanje, hidracijo in ohlajanje.
· Posledično izboljšanje moči na kolesu.
· Manjši napor zaradi odsotnosti sprememb terena, čelnega in bočnih vetrov.
· Občutek, ki je enak tistemu na cesti.
· Različne vzorce menjavanja prestav.
Navidezno dirkanje bo v prihodnosti v profesionalnem kolesarstvu verjetno postalo stalnica. Organizatorji velikih tritedenskih dirk so razmišljali, da bi prologe izpeljali na pametnih trenažerjih, podobno pa so premlevali tudi organizatorji nekaterih spomladanskih klasik. Med pandemijo covid-19 so profesionalci merili moči na etapni dirki Zwift Tour for All. Govori se celo, da bi e-dirke lahko postale olimpijski šport. V profesionalnem kolesarstvu so se dirke znašle v težavah predvsem zato, ker morajo za sponzorje tekmovati z drugimi športi. Stroški organizacije profesionalne dirke so ogromni in še naraščajo.
V primerjavi z urejanjem cestnih zapor, policijskega spremstva, obvozov, prenosnih stranišč in vsega, kar je še treba vložiti v dogodek v živo, so produkcijski stroški prirejanja e-dirk zelo nizki. Sicer drži, da niso čisto enake kot dirke, na katerih navijači ob cesti spodbujajo svoje ljubljence, vendar to ne ustavi tistih, ki vidijo prihodnost za spletno dirkanje.
V knjigi Kolesarjenje pod streho avtorja predstavita vse, kar morate vedeti, da boste od kolesarjenja v zaprtih prostorih imeli kar največ in da boste v njem tudi uživali.
Avtorja odgovorita na vprašanja o kolesarjenju v zaprtih prostorih, ki se med drugim glasijo:
• Kako združiti notranjo pripravljenost z zunanjo?
• Ali obstajajo psihološke razlike med kolesarjenjem v zaprtih prostorih in na prostem?
• Kakšno opremo in tehnologijo potrebujete, da začnete kolesariti v zaprtih prostorih?
• Kako uredite prostor za trening doma?
• Kako namensko združite notranji trening z dirkami na prostem in drugimi prireditvami?
• Naj bo vaš trening v zaprtem prostoru načrtovan drugače od vožnje na prostem?
• Kako se vključite v navidezne skupinske vožnje ali e-tekmovanja?
• Kakšne vaje lahko opravite znotraj, da boste najbolje izkoristili čas za trening?
Joe Friel obvlada vzdržljivostni trening do obisti. S svojimi knjigami in trenerskimi storitvami ljudi že desetletja uči, kako pametno trenirati za vzdržljivost. Zdaj je napisal vrhunsko delo za vsakogar, ki se prvič srečuje s kolesarjenjem v zaprtih prostorih. Naj ste mladi ali stari, brez kondicije ali prvak v svoji starostni kategoriji, predstavil vam bo vse tehnološke možnosti in vprašanja, razlike med kolesarjenjem v zaprtih prostorih in na prostem ter razložil, kako sestaviti načrt treninga, ki se bo ujemal z vašimi časovnimi in življenjskimi omejitvami.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji