Neomejen dostop | že od 9,99€
Vse od izstrelitve pred 13 leti Nasin Observatorij sončne dinamike (Solar Dynamics Observatory, SDO) preučuje delovanje naše zvezde in njen vpliv na vesoljsko vreme in svojo okolico. SDO preučuje tako notranjost Sonca kot njegovo korono, magnetno polje in energijo, ki jo odda v okolico. Vse to vpliva na Zemljo, kakšna močna sončna nevihta bi lahko v času, ko smo odvisni od satelitskih sistemov, povzročila velike težave. Cilj odprave je preučevanje vseh teh procesov, predvsem, kako deluje močno magnetno polje in kako vpliva na heliosfero. SDO je opremljen s tremi znanstvenimi instrumenti, samo atmosferska kamera (AIA) vsakih deset sekund posname fotografijo v desetih različnih valovnih dolžinah svetlobe.
Sonce deluje ciklično – v povprečno enajst let dolgem ciklu doživi svoj maksimum, ko je na njegovem površju kaotično, in minimum, ko se površje spremeni v mirno oranžno morje brez posebnosti. Zdaj smo v 25. Sončevem ciklu. Cikle so začeli šteti leta 1755. Sonce je trenutno zelo aktivno, po napovedih bo sicer maksimum v tem ciklu doseglo sredi leta 2025.
Tako sateliti beležijo močne sončeve izbruhe, nazadnje so močnejšega zaznali 11. februarja. Ob izbruhu Sonce v okolico potisne večjo količino delcev, sevanje je sicer nevarno, a nas pred njim ščiti atmosfera. Lahko pa povzroči motnje v atmosferi, kjer potujejo GPS in drugi komunikacijski signali, močni izbruhi s Sonca povzročajo tudi čudovite polarne sije.
Po podatkih Nase bo SDO deloval še vsaj do leta 2030.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji