Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
PREMIUM   D+   |   Znanoteh

Izboljšanje imunskih celic v boju proti smrtonosnemu raku

Do leta 2030 naj bi rak trebušne slinavke postal drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka. V teku je triletna študija o vlogi cisteinskih katepsinov.
Pri raku trebušne slinavke še niso odkrili presejalnega markerja, ki bi lahko nakazoval, pri kom se bo razvila bolezen. FOTO: Shutterstock
Pri raku trebušne slinavke še niso odkrili presejalnega markerja, ki bi lahko nakazoval, pri kom se bo razvila bolezen. FOTO: Shutterstock
13. 2. 2025 | 06:00
10:27

V nadaljevanju preberite: 

Pojavnost raka trebušne slinavke ni zelo visoka, predstavlja približno tri odstotke vseh rakov, vendar pa je eden od rakov z najslabšo prognozo. Na Inštitutu Jožef Stefan (IJS) so lani v sodelovanju z oddelkom za abdominalno kirurgijo UKC Ljubljana in ljubljansko fakulteto za farmacijo začeli triletno klinično študijo, ki se osredotoča na raziskovanje vloge cisteinskih katepsinov ter njihovo modulacijo z namenom izboljšanja zdravljenja raka trebušne slinavke z imunoterapijo.

Rak trebušne slinavke je ena najbolj smrtonosnih bolezni, za katero trenutno ni učinkovitega presejalnega testa ali terapije. Glede na trenutne napovedi bo do leta 2030 postal drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka, pojasnjuje imunologinja dr. Milica Perišić Nanut z oddelka za biotehnologijo IJS in vodja omenjenega projekta.

»Ko se pojavijo simptomi in težave, je ta rak ponavadi že v napredovalem stadiju in ga ni mogoče operirati. Le okoli 20 odstotkov bolnikov lahko operirajo, s temi pacienti oziroma njihovim tkivom mi opravljamo klinično študijo,« pravi raziskovalka in dodaja, da tudi bolniki z začetnimi stadiji raka nimajo najboljše prognoze.

 

Celoten članek je na voljo le naročnikom.

Aktualne in poglobljene vsebine, ki vam pomagajo razumeti svet – za 14,99 EUR na mesec!
NAROČITE  

Obstoječi naročnik?Prijavite se

Sorodni članki

Komentarji

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine