Neomejen dostop | že od 9,99€
Demokratska guvernerka ameriške zvezne države Arizona Katie Hobbs je v četrtek podpisala zakonodajni predlog za preklic zakona o prepovedi splava iz leta 1864, ki je bil sprejet, še preden so ženske v ZDA dobile volilno pravico, poročajo ameriški mediji.
Predlog zakona o preklicu sta potrdila oba domova kongresa, kjer imajo večino republikanci. Nazadnje je to v sredo storil senat s 16 glasovi proti 14.
Preklic zakona bo začel veljati šele v 90 dneh od guvernerkinega podpisa, vendar pa je demokratska pravosodna ministrica Arizone Kris Mayes že prej zagotovila, da državni tožilci po določilih arhaičnega zakona ne bodo preganjali nikogar, dokler bo ona na položaju.
Vprašanje splava politično koristi zlasti demokratom, ki podpirajo pravico do umetne prekinitve nosečnosti, in pobudniki so zbrali več kot dovolj podpisov, da bodo novembra ob splošnih volitvah izvedli referendum o pravici do splava. Demokrati upajo, da bodo podporniki te pravice, ki so v večini, oddali glasove tudi za vse demokratske kandidate.
Preklicani zakon je sicer pred kratkim oživilo konservativno vrhovno sodišče Arizone, potem ko je zvezno vrhovno sodišče leta 2022 ukinilo pravico do splava, ki je bila prej omogočena po celotnih ZDA. Zakon v celoti prepoveduje splav, razen v primeru ogroženosti življenja nosečnice, in določa kazen od dve do pet let zapora za vsakogar, ki pomaga pri umetni prekinitvi nosečnosti.
Po tem preklicu bo v Arizoni obveljal zakon iz leta 2022, ki prepoveduje splav po 15. tednu nosečnosti. Na novembrskem referendumu pa bodo volivci v tej zvezni državi odločali o tem, ali bi bil splav dovoljen, dokler zarodek ni sposoben samostojno preživeti zunaj maternice, kar je navadno po 24. tednu od zanositve. V primeru ogroženosti zdravja in življenja nosečnice bi bil splav sicer dovoljen tudi po 24. tednu.
Hvala, ker berete Delo že 65 let.
Vsebine, vredne vašega časa, za ceno ene kave na teden.
NAROČITEObstoječi naročnik?Prijavite se
Komentarji